>> امروز

20:31:09 - 98/7/16
Print This Page
بیانیه‌ حزب اتحاد ملت به مناسبت حضور زنان در ورزشگاه آزادی

حزب اتحاد ملت به مناسبت حضور زنان در ورزشگاه آزادی بیانیه ای منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی حزب اتحاد متن این بیانیه به شرح زیر است:


به نام خدا

‎سرانجام پس از سال‌ها مطالبه‌گری و انتظار، درهای ورزشگاه آزادی دو روز ديگر به روی زنان ایرانی گشوده می‌شود تا زنانی که موفق به خرید بلیت شده‌اند، بتوانند بدون گزینش برای تماشای بازی تیم ملی کشورشان به ورزشگاه بروند.

‎مطالبه حضور بدون تبعيض زنان در ورزشگاه‌ها، سال‌هاست که از سوی جامعه زنان ایران مطرح شده است. دختران جوان زیادی ساعت‌ها پشت درهای ورزشگاه‌ها به انتظار نشسته‌اند، یا با گریم و تغییر چهره زنانه خود سعی کرده‌اند به ورزشگاه‌ها راه بیابند، که در اندک زمان‌هایی موفق بوده‌اند و در موارد زیادی هم با برخوردهای ناشایست مواجه شده‌اند. فعالان حقوق زنان در جامعه مدنی و احزاب، بارها در کنار آنها منتظر بازشدن درهای ورزشگاه‌ها مانده‌اند و یا دور از ورزشگاه‌ها این مطالبه را بیان کرده‌اند. اندک پی‌گیران حقوق زنان در نهادهای حکومتی، همچون فراکسیون زنان مجلس و معاونت زنان ریاست جمهوری با رایزنی و گفت‌وگو با مراکز تصمیم‌گیری برای تحقق این مطالبه تلاش کرده‌اند. همه این تلاش‌ها دست در دست هم داده تا امروز شاهد تحقق این مطالبه باشیم. لذا باید آن را به فال نیک گرفت و از هر گام رو به جلویی در این حوزه استقبال کرد. اما در عین حال پاسخ‌گویی به این سوال‌ را هم ضروری می‌دانیم که چرا تحقق چنین مطالبه‌ای که با هیچ کدام از موازین دینی و قانونی کشور مغایرتی ندارد، باید تا این حد به طول بی‌انجامد و چرا تا این حد با آن سخت‌گیرانه برخورد شود که دختری جوان زنده‌یاد سحر خدایاری، که خاطره او در این روزهای شادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها با ماست، خود را به آتش بکشد؟ چرا نباید مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌‌ها پیش از آن‌که موضوع محافل ورزشی خارج از کشور شود و فدراسیون جهانی فوتبال رسما در مورد آن اعلام موضع و ورود کند، محقق شود؟ کدام مصلحتی ایجاب می‌کند که خواسته زنان که نیمی از پیکره جامعه هستند، تنها پس از چنین فراز و فرودهایی تحقق یابد؟.

‎در حال حاضر انتظار داریم از این پس حضور زنان درهمه ورزشگاهها و در همه مسابقات، بدون محدودیت و گزینش امکان پذیر شود اما باید توجه کرد که ورود به ورزشگاه تنها یکی از مطالبات زنان این کشور است. زنان ایران مطالبات مهم‌ و به حقی دارند که متاسفانه انباشت و عدم پاسخ‌گویی مناسب و به موقع به آنها، شرایط نامناسبی را برای بالندگی و نقش‌آفرینی زنان در خانواده و جامعه و مشارکت آن‌ها در توسعه کشور ایجاد کرده است. بر اساس آخرین آمار مجمع جهانی اقتصاد، ایران در رده‌بندی جهانی شکاف جنسیتی یکی از بدترین رتبه‌ها را داراست. بر اساس این آمار، بیش‌ترین نابرابری جنسیتی در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی است. معضلی که مشاهدات عادی و تجربه زیسته جمعی ایرانیان هم موید آن است. این نابرابری‌ها در کنار رشد آموزش که منزلتی دوگانه به زنان بخشیده است، علاوه بر آن که ناعادلانه است، موجب نارضایتی‌های جدی در جامعه زنان شده است. این مساله زمانی نگران کننده‌تر شده‌است که اراده‌ای جدی برای رفع این نابرابری در کشور به چشم نمی‌خورد، در حالی که بسیاری از کشورهای هم‌طراز ما با انجام یک سری برنامه‌های امتحان پس داده جهانی، میزان شکاف جنسیتی خود را سالانه کاهش می‌دهند.

‎در حال حاضر نرخ بی‌کاری زنان در ایران دو برابر مردان است، و در حالی که در اکثر نظرسنجی‌ها اولین مطالبه زنان اشتغال است، زنان دو برابر مردان پشت درهای کسب فرصت‌های شغلی می‌مانند.

‎در حال حاضر تنها شش درصد از نمایندگان مجلس زن هستند. علاوه بر این زنان در میان وزرا، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت و سایر نهادهای تصمیم گیرنده برای زندگی‌شان حضور ندارند.

‎قوانین مربوط به خانواده از جمله قوانین طلاق، حضانت، حق اشتغال، خروج از کشور، ارث و ... بدون در نظر گرفتن امکان خوانش جدید و متناسب با شرایط زمان و مکان و تغییرات اجتماعی از متون دینی، یک طرفه و با نادیده گرفتن حق زنان تنظیم شده است.

‎البته، در این سال‌ها تصمیمات مثبتی نیز گرفته شده که در صورت اجرایی شدن می‌تواند به کاهش تبعیض‌های موجود یاری رسانند. از جمله گنجاندن بند مربوط به عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه که دستگاه‌ها را ملزم به برقراری عدالت جنسیتی می‌کند. اما تا کنون گزارشی در مورد نحوه اجرای این برنامه مشاهده نشده است و بر این اساس، این مطالبه از دولت و مجلس محترم وجود دارد که احزاب و جامعه زنان را در جریان چگونگی اجرای آن قرار دهند. همچنین، تدوین لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، که طبق آمار در جامعه ایران نزدیک به دو برابر آمار جهانی است، بسیار ضروری به نظر می‌رسد. این لایحه پس از مدت‌ها بررسی در قوه قضاییه به دولت برگردانده شده است. در این شرایط این انتظار می‌رفت که لایحه مذکور بدون جرح و تعدیل‌هایی که به هدف اصلی آن لطمه وارد کند، تصویب و اجرا شود. اتفاقی که بر اساس اطلاعات موجود، متاسفانه رخ داده و به محتوای مثبت اولیه آن لطمه زده است. خواستار آن هستیم که لایحه تامین امنیت زنان هر چه سریعتر، بدون تغییراتی که آن را از هدف اصلی خود بازدارد به تصویب برسد و اجرایی شود.

‎از دیگر مطالبات به حق جامعه زنان و بسیاری از مردان عدالت‌جوی ایرانی، تعیین تکلیف و اصلاح سن قانونی ازدواج و منع ازدواج کودکان در مجلس است. موضوعی که با لحاظ همه جوانب اجتماعی و فرهنگی و تنوع آن در ایران، به یک مطالبه همسو با وجدان عمومی جامعه و تکلیف اخلاقی حکومت بدل شده است.

‎و بالاخره، در سال‌های اخیر و با ورود نسل‌های جوان‌تری از زنان به جامعه، مطالبه انتخاب سبک زندگی و پوشش، جدی‌تر از پیش مطرح شده است. از نهادهای مسئول انتظار می‌رود که به این مطالبه نیز به دور از برخوردهای سلیقگی و جناحی و با در نظر گرفتن تحولات اجتماعی، پاسخ منطقی داده شود و فراموش نشود که به موضوعات اجتماعی و فرهنگی نمی‌توان با رویکردهای پلیسی و امنیتی رسیدگی کرد.

‎مجموع این مطالبات معطوف به حقوق اجتماعی، فرهنگی و سیاسی زنان ایرانی، مورد حمایت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی است و تا تامین آن‌ها، خود را در کنار همه زنان و مردان برابری‌خواه و عدالت‌جوی ایرانی می‌داند که برای محو همه مصادیق تبعیض، تلاش صادقانه و خالصانه می‌کنند.

حزب اتحاد ملت ايران اسلامى

١٣٩٨/٧/١٦