>> امروز

22:14:53 - 97/3/4
Print This Page
جلایی‌پور : در دوران خاتمی روزنامه نگاری در ایران مردمی شد

نشست کارنامه اصلاحات در سالگرد دوم خرداد با حضور عبدالله رمضان‌زاده و حمیدرضا جلایی‌پور در دفتر مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار امتداد، در این جلسه حمیدرضا جلایی‌پور گفت: اصلاحات چند مدل دارد. یکی اصلاحات در حوزه دین است، دیگری اصلاحات در حوزه موضوعات اداری که به صورت پروژه ای در خصوص مشکلات و معضلاتی که مردم و جامعه آن مواجه هستند است و سومی اصلاحات سیاسی است. اصلاحات مورد نظر من نیز همین اصلاحات سیاسی است.

وی افزود: اصلاحات سیاسی تلاش و کوشش می‌کند تا به طریق تدریجی، مسالمت‌آمیز، قانونی و با پرهیز از توسل به خشونت نظام سیاسی را اصلاح کند. برای همین یکی از ابزارهای آن انتخابات است تا از طریق حضور در مجلس، پارلمان و شوراها بتواند خدمتی به جامعه کنند. به نظر می‌رسد اگر این نیروها به پارلمان و شوراها بروند بسته‌های اصلاحی تقویت می‌شود، اما جریان اصلاحی فقط این نیست، یعنی هر نیرویی نمی تواند در انتخابات اثر بگذارد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در این باره توضیح داد: اصلاح طلبان در انتخابات به خاطر تلاشی که در حوزه عمومی و جامعه مدنی انجام می‌دهند تاثیر گذارند. جریان اصلاح طلبی20 سال است که این تلاش را در ایران دنبال می کند و تلاش کرده در حوزه عمومی فعالیت کند. تشکل ها، سمن ها و احزاب تلاش کرده‌اند تا اصلاحات را درجامعه پیش ببرند.

این جامعه شناس تاکید کرد: هنگامی که در مورد اصلاح طلبی سخن می‌گوییم منظور دوم خرداد 76 نیست، بلکه نطفه های اصلاح طلبی از عصر ناصری شروع شده، یعنی قبل از امیرکبیر نطفه های حرکات اصلاحی بسته شده، در انقلاب مشروطه اوج گرفت و در نهضت ملی نفت تداوم پیدا کرده است. نهضت آزادی ایران در سال 42 بر منبای چنین حرکت و اصلاح طلبی بوجود آمد. اما من در این مجال بحث را از 76 به دنبال میکنم.

وی با طرح این سوال که اصلاح طلبی دوم خرداد در چه بستری متولد شد؟ توضیح داد: بستری که اصلاحات در آن فراهم شد، در شعارهای انقلاب اسلامی تجلی یافت بود. یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی مطالبات آزادی خواهانه بود، انقلاب اسلامی انقلاب ضداستبداد بود و این بعد اصلاح طلبی در این وجه از انقلاب اسلامی ریشه دارد. از سوی دیگر تا انقلاب اسلامی مستقر شود ما با چالش‌هایی مواجه شدیم از جمله هشت سال جنگ تحمیلی که بیشتر مطالبات برای دفاع از کشور تعطیل شد. بسیاری از اصلاح طلبان افرادی هستند که در جنگ بودند و انقلاب و هشت سال جنگ مطالبات خود را کنار گذاشتند و از آن دور شدند اما پس از پایان جنگ در دوران سازندگی کم کم تبلور پیدا کرد. پس اصلاح طلبان یکباره بوجود نیامدند.

جلایی‌پور خاطر نشان کرد: مهمترین شعار آقای خاتمی توسعه سیاسی بود، کارنامه دولت اصلاحات در حوزه توسعه اقتصادی خوب بود اما بستر اصلی آن توسعه سیاسی بود. این جریان که عقبه آن را توضیح دادم در حمایت از آقای خاتمی فعال شد تا بتواند 5 میلیون رای بیاورد و مطالبات بر زمین مانده را دنبال کند. اما آنها نمی دانستند که 20 میلیون رای خواهند آورد و در این بستر جریان اصلاحات شکل گرفت. خاتمی رای آورد و جریان اصلاح طلبی به حرکت افتاد، هرجا مکانیزم‌های انتخاباتی کار میکرد جریان اصلاح طلبی جلو رفت و در بیشتر آنها پیروزی‌های مهمی بدست آورد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد با طرح این سوال که دستاورد اصلاحات چه بود توضیح داد: یک عده بر این گمان هستند که اصلاح طلبان باید حکومت را تغییر دهند پس چون تغییر نداده دستاوردی نیز نداشته است. جریان اصلاح طلب قرار نبود رژیم را تغییر دهد، جریان اصلاحی قرار بود آرام آرام تدریجی و قانونی تغییراتی رخ دهد، اصلا قرار نبود رژیم را تغییر دهند که می گویند چرا تغییر ندادید؟

وی افزود: اصلاح طلبان می خواهند حکومت را شفاف تر و اصلاح کنند یعنی حکمرانی خوب را حاکم سازند. اما در مورد دستاوردهای اصلاحات باید بگویم که هشت سال آقای خاتمی کشور با هزینه کم اما خوب اداره شد. در کتاب خود نشان دادم بر اساس شاخص های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دستاوردهای اصلاح طلبان در هشت سال اصلاحات موفق بوده و یکی از موفق ترین دوره ها در دوران مدرن ایران است. البته گفته می‌شود در دهه 40 به لحاظ اقتصادی کارنامه بهتری وجود داشته است. اما اگر روی هم حساب کنیم شاخص های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی کشور در دوران اصلاحات با کارنامه خوب اداره شده است.

این جامعه شناس تاکید کرد: فرهنگ سیاسی و دموکراتیک مدنی در ایران تقویت شده است. منظورم عادات جمعی است. از سوی دیگر روزنامه نگاری در ایران مردمی شد، یعنی بسیاری توانستند جایی را اجاره کرده و روزنامه‌ای منتشر کنند که حتی سود اقتصادی داشته باشد. روزنامه نگاری دیگر دولتی نبود، به خاطر همین روزنامه نگاری مردمی پس از 84 نیز با همه تلاشی که شد نتوانستند در کشور خفقان ایجاد کنند. همچنین تشکل های سیاسی براه افتاد، هیات‌ها تبدیل به احزاب شدند، هیات های موتلفه تبدیل به حزب موتلفه شد و جبهه مشارکت بوجود آمد و وارد فرایند تشکل یابی سیاسی شدیم و امروز دو جناج اصلاح طلب و اصول گرا داریم.

جلایی پور دیگر دستاورد جریان اصلاح طلبی را پویش مدنی در مناطق قومی خواند و گفت: در مناطق قومی بیشتر حرکات حول هویت طلبی قومی بود اما پس از دوم خرداد حرکات جمعی در مناطق قومی شکل گرفت، نشریات قومی و نیروهای مدنی در مناطق قومی قوت گرفت.

وی افزود: از سوی دیگر میگویند ظهور احمدی نژاد یعنی شکست اصلاحات. مگر بعد از کلینتون بوش پسر رئیس جمهور نشد و یا پس از اوباما که خیلی رئیس جمهوری خوبی بود ترامپ بر سرکار نیامد؟ در مورد رای آوردن احمدی نژاد یکی از مقصران خود ما هستیم. ما با چند کاندیدا و از هم گسیخته در انتخابات شرکت کردیم. اصلاح طلبان توجه نکردند قشر ضعیف یک شناسنامه دارد و ممکن است با شعاری چون نفت بر سر سفره ها، رای دیگری دهد. خصوصا در دوره دوم رقابت بین احمدی نژاد و مرحوم هاشمی این مساله تاثیر گذار بود. از سوی دیگر سازمان مهندسی انتخابات تقریبا شکل گرفته بود. شکایت مرحوم هاشمی و آقای کروبی را مرور کنید؛ همه به خدا پناه بردند. همان زمان مهندسی رای اتفاق افتاد.

وی در ادامه افزود: اما در مورد اصلاحات در دوره احمدی نژاد، احمدی نژاد ضداصلاحات بود. دلیل اینکه اصلا از قالیبافت شیفت شد بر روی احمدی‌نژاد چون او بیش از قالیباف ضداصلاحات، جامعه مدنی و دیپلماسی نرمال بود. اصلاحات در چنین دوره ای واقعا مقاومت کرد. احمدی نژاد می‌خواست حکومت را از جمهوری تبدیل به حکومت کند و اصلاح طلبان در مقابل آن ایستادند، کارنامه مقاومت اصلاح طلبان خصوصا از 88 به این سو عالی و چشم گیر بوده است، این نعمتی است که کسی متوجه آن نیست.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد در مورد دوران روحانی نیز توضیح داد: سرمایه اصلاح طلبان بود که 92، 94 و 96 را رقم زد. مردم به خاطر همین مقاومت ها به اصلاح طلبان اعتماد کردند و همین سرمایه ایجاد کرده بود. این سرمایه بخش اعظمش توسط آقای خاتمی ایجاد شده بود. ما در دوران روحانی از دوران شبه امنیتی احمدی نژاد فاصله گرفتیم. اقتصاد از بحران در آمد، برجام اتفاق افتاد، دیپلماسی نرمال حرکت مهمی بود.

جلایی پور در پایان تاکید کرد: معتد هستم اصلاح طلبان در این 20 سال کارنامه درخشانی دارند، یکی از نقاط درخشان حرکات آنان این است که از لحاظ سلبی اجازه ندادند جمهوری اسلامی تغییر کند.