>> امروز

00:58:37 - 97/3/1
Print This Page
هاشم‌زایی: حصر را به ضرر منافع ملی می‌دانیم

عبدالرضا هاشم‌زایی نماینده تهران و عضو کمیته رفع حصر در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین با تاکید بر اینکه حصر به ضرر منافع ملی است، گفت:در ابتدای مجلس به ما نصیحت داده می‌شد که شما موضوع رفع حصر را رسانه‌ای نکنید اما من این موضوع را قبول ندارم چون ما هیچ ابزاری به‌جز افکار عمومی نداریم. دلیل آن‌هم این است که ما حصر را به ضرر منافع ملی می‌دانیم و به همین دلیل جامعه و افکار عمومی باید مسئولین را تحت تأثیر قرار بدهد که تصمیم عاقلانه و درستی بگیرند.

وی افزود: هیچ فضایی برای رفع حصر باز نشده بود که نامه کروبی در این روند تأثیر داشته باشد. به دلیل صلاحدید شورای امنیت ملی می‌توان یک ماه یا حداکثر دو ماه حصر را اعمال کرد نه ۸ سال. کسی که در زمان حصر رییس جمهور بوده؛ در حال حاضر آزادانه همه‌چیز را زیر سؤال می‌برد، تحصن می‌کند، اطلاعیه و سخنرانی می‌کند و آزاد است. اما دو نفر از مسئولین قبلی نظام که مورد اعتماد حضرت امام (ره) هم بودند در حصر هستند.

هاشم زایی تاکید کرد: با توجه به اوضاع جهانی و اوضاع منطقه و اتحادهایی که علیه ما در منطقه و دنیا با محوریت آمریکایی‌ها شکل‌گرفته؛ در داخل باید اختلاف‌سلیقه‌ها و اختلافاتمان را کم کنیم و اتحاد محکمی را به وجود بیاوریم که حافظ منافع ملی باشد. البته این موضوع ابزار می‌خواهد. یکی از ابزارهای ایجاد اتحاد، این است که در داخل فضا را امنیتی نکنیم هم برای دانشجویان و هم برای رسانه‌ها و حصر را هم برداریم.

این نماینده عضو کمیته رفع حصر خاطر نشان کرد: زمانی که جاسوسی برخی از افراد مطرح می‌شود وزارت اطلاعات که اداره تخصصی ضد جاسوسی دارد، اعلام می‌کند که این‌ها جاسوس نیستند و من اطلاعی ندارم. اما نهاد امنیتی دیگر می‌گوید این‌ها جاسوس هستند.در صورتی اتحاد در جامعه ایجاد می‌شود که همه ما یک حرف بزنیم. تصمیم باید متمرکز باشد اما نظرسنجی، نظرخواهی و کارشناسی می‌تواند متعدد باشد و اگر مراکز تصمیم‌گیری متعدد باشد در هر زمینه‌ای به ضرر منافع ملی است.

وی افزود: درخواست مجوز برای دیدار با آقایان کروبی و موسوی و خانم زهرا رهنورد به شورای عالی امنیت ملی دادیم. حداقل باید به افراد قدیمی که با محصورین کارکرده‌اند اجازه دیدار بدهند. من علاوه بر اینکه در مجلس دوم با آقای کروبی همکار بودم در زمان نخست‌وزیری آقای موسوی نیز استاندار ایشان بودم. حداقل توقع داشتیم که ما بتوانیم با محصورین ملاقات داشته باشیم چون ما امتحان خودمان را پس داده‌ایم و جزو نیروهای اول انقلاب هستیم و حداقل شکی به اینکه ما طرفدار نظام هستیم و نمی‌خواهیم نظام آسیب ببیند، نیست.ما یک درخواست به شورای عالی امنیت ملی دادیم که بتوانیم با آقای کروبی و آقای موسوی ملاقات کنیم اما هنوز جوابی داده نشده است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس تاکید کرد: چون حکم قضایی در خصوص حصر نداشتیم درخواستمان برای ملاقات با محصورین را تنها به شورای عالی امنیت ملی دادیم. اما اگر یک دادگاه عادلانه‌ای تشکیل می‌شد و حکم می‌داد؛ قوه قضاییه مسئول بود و با آنجا می‌توانستیم صحت کنیم. درهرصورت چون می‌گویند تصمیم حصر با شورای امنیت ملی بوده- البته ما اطلاع دقیقی نداریم- ازآنجا درخواست مجوز کردیم.