>> امروز

00:06:11 - 97/2/25
Print This Page
بیش از پنجاه کشته و هزاران زخمی در اعتراض خونین فلسطینی‌ها در نوار غزه

شمار کشته شدگان فلسطینی در نوار غزه به بیش از ۵۰ نفر رسید. فلسطینی‌های خشمگین به بازگشایی سفارت آمریکا در بیت‌المقدس اعتراض دارند. بیش از ۱۰ هزار نفر در امتداد حصار امنیتی اسرائیل حضور پیدا کرده اند و نیروهای امنیتی اسرائیل به آنان حمله‌ور شده‌اند.

ایالات متحده در روز خونبار غزه بازگشایی سفارت این کشور را در قدس اشغالی جشن می‌گیرند. یکی از دلایل این کشتار بزرگ انتقال سفارت آمریکا به قدس است امری که با مخالفت اتحادیه اروپا مواجه شده است. اسرائیل عصر دوشنبه همزمان با سالروز استقلال این کشور و هفتادمین سال تاسیس آن، مراسم افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس را برگزار کرد. مراسمی که اگرچه از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده است اما علاوه بر کشورهایی همچون گواتمالا، هیاتی بلندپایه از مقامات آمریکا از جمله دختر و داماد ترامپ در آن شرکت کرده‌اند.

بنا بر اعلام مقامات بهداشت نوار غزه، اعتراضات تا کنون بیش از ۹۰۰ زخمی بر جای گذاشته است که از این تعداد دست‌کم ۲۰۰ نفر مورد اصابت گلوله‌های واقعی قرار گرفته‌ و در بین آنان تعدادی کودک نیز کشته و زخمی شده اند.

پیش از این در جریان «راهپیمایی برای بازگشت» که از ۳۰ مارس به ابتکار فلسطینی‌ها برگزار آغاز شده نیز ۶۱ نفر کشته شده بودند.

یکی از شرکت کنندگان در این اعتراضات گفته است: «امروز روز بزرگی برای ماست. ما از حصارها خواهیم گذشت تا به اسرائیل و جهان بگوییم که حاضر نیستیم برای همیشه در سرزمین‌هایی تحت اشغال زندگی کنیم.»

پیش از این فلسطینی‌ها در ابتکاری جدید، اعتراضاتی شش هفته‌ای را اغاز کرده بودند که «راهپیمایی برای بازگشت» نام گرفت. این تظاهرات بخشی از کمپین ۶ هفته اخیر فلسطینی‌هاست که با عنوان بازگشت برپا شد. ایده کمپین این است که فلسطینی‌های مهاجر به غزه به زادگاه نیاکانشان برگردند.

این راهپیمایی از «روز زمین» (جمعه ۳۰ مارس،۱۰ فروردین) آغاز شد و تا «روز نکبت» (سه‌شنبه ۱۵ مه، ۲۵ اردیبهشت) ادامه دارد و فلسطینی‌ها در چهارچوب آن به سمت دیوار حائل نوار غزه از سرزمین‌های تحت کنترل اسرائیل حرکت کردند.

از سوی دیگر جنگنده‌های رژیم صهیونیستی شمال غزه را بمباران کردند. رسانه‌های فلسطینی از وقوع یک انفجار بزرگ در نوار غزه در پی بمباران هواپیماهای صهیونیستی خبر می‌دهند. شبکه الجزیره اعلام کرد جنگنده‌های رژیم اشغالگر قدس، یک پایگاه مربوط به مقاومت را هدف قرار داده است.