>> امروز

21:02:31 - 96/12/27
Print This Page
مرتضی مبلغ: یکی از گشایش‌های مهم به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم بود

مرتضی مبلغ، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، در ارتباط با نقاط قوت و ضعف سیاست داخلی ایران در سال 96، اظهار کرد:

در سال 96 در حوزه سیاست داخلی، شاهد چند نقطه قوت و در مقابل‌اش چند نقطه ضعف بوده‌ایم. در راس نقاط قوت می‌توان به انتخابات 29 اردیبهشت اشاره کرد که دو انتخابات بزرگ و مهم ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا در آن اتفاق افتاد و شاهد حماسه حضور مردم بودیم.

از آنجایی که نگرانی جدی وجود داشته مبادا مجدد سیاست‌های هشت سال پیشین دولت روحانی و آن فضایی که باعث ایجاد آسیب‌ها و خسارت‌های جدی به کشور شد به عرصه سیاست باز گردد؛ مردم با هوشمندی و هوشیاری خودشان در صحنه حاضر شده و اجازه ندادند چنین اتفاقی بیفتد بنابراین مجددا راه اعتدال و عقلانیت را انتخاب کردند.

در کنار انتخابات ریاست‌جمهوری، برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز یکی از نقاط قوت حوزه سیاست داخلی در سالی که گذشت، بود. مردم نمایندگانی برای شوراهای شهر و روستا به ویژه در کلان شهرها انتخاب کردند که دنبال شفافیت و گشایش در عرصه مدیریت شهری هستند.

در اثر فعالیت‌های مدنی و در اثر برخی از اعتراضات جدی که در جامعه ایجاد شد شرایطی به وجود آمد که همه حکومت‌مداران و دستگاه‌ها حق اعتراض را برای مردم به رسمیت بشناسند و برای کاهش مشکلات اهتمام بیشتری به کار برند.

یکی از گشایش‌های مهم در سطح کلان سیاست ایران، به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم بود. مسئولین به طور جدی به دنبال تدوین آیین‌نامه‌های لازم برای تحقق حق اعتراض مردم هستند تا هرگاه گروه، جریان یا بخشی از مردم بخواهند اعتراض خود را اعلام کنند بتوانند به راحتی این کار را انجام دهند. امیدوارم که در تداوم این گشایش سازوکارهای اجرایی سهل و آسانی برای اعتراضات مردمی در نظر گرفته شود.