>> امروز

21:26:40 - 96/9/27
Print This Page
دبیرکل نهضت آزادی: روحانی باید پاسخگوی مطالبات مردم باشد

محمد توسلی، دبیرکل نهضت آزادی با بیان اینکه «دولت روحانی امروز با چالش‌های جدی روبرو است و به همین دلیل نتوانسته به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند»، گفت: باید نقد عملکرد دولت در چارچوب تحلیل واقع بینانه و با درایت صورت گیرد تا نقادان به سرنوشت چپ‌روی‌ها و مطرح ساختن برخی مطالبات زودهنگام دانشجویان دفتر تحکیم وحدت در دوران دولت اصلاحات آقای خاتمی دچار نشوند که عملا آب به آسیاب محافظه کاران ریخت و موجب پشیمانی خود آنان در دوره دولت آقای احمدی نژاد شد.

او افزود: نقد و یادآوری خطاهای راهبردی امری ضروری و جدی است اما باید بنا بر شاخص‌های انصاف و واقع‌بینی مراقب بود که مبادا عرصه نقد و ارزیابی به ورطه تخریب بدل شود. فضای سیاسی ایران دو قطبی آشکار است که تخریب و تضعیف نهادهای منتخب و متاثر از آرای مردم، در عمل به سود جریان مقابل تمام می‌شود که خواهان تمرکز و عدم‌ پاسخ‌گویی قدرت سیاسی است.

این فعال سیاسی اضافه کرد: رعایت تقوای سیاسی در شرایط کنونی اقتضا دارد که از تک روی پرهیز کرده و تصمیم‌سازی‌های سیاسی را بر اساس خرد جمعی و جهت‌گیری‌های دمکراتیک و منطبق بر منافع ملی استوار سازیم.

به اعتقاد توسلی، در شرایط فعلی ضمن صبوری و ایستادگی برای پیگیری مطالبات قانونی در راستای راهبرد «تقویت فرایند گذار به دموکراسی» نبایستی نقد دولت دکتر روحانی موجب تضعیف آن و ریختن آب به آسیاب محافظه کاران شود که البته این امر با دشواری روبرو بوده و خواهد بود.

دبیرکل نهضت آزادی با تاکید براینکه انتقادات مطرح در جامعه از دولت عموما در حوزه اقتصاد است، گفت: آنچه امروز بیشتر مورد توجه عموم جامعه است، وضعیت اقتصادی کشور و مسائل مهمی چون اشتغال و به حرکت در آوردن چرخ های اقتصاد کشور است. در حالی که می دانیم این مسائل بدون بسترسازی لازم و رفع محدودیت ها قابل حل نیست.

او افزود: به طور مثال برای توسعه کشور نیازمند سرمایه گذاری داخلی و خارجی هستیم که این مهم بدون امنیت قضایی برای سرمایه گذاران امکان پذیر نیست. در حالی که در این باره دولت عملا اختیاری ندارد و مسئولیت آن با قوه قضائیه است، هر چند رئیس جمهور می تواند آن را پیگیری کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در نقد دولت به «واقع بینی» تاکید و خاطرنشان کرد: باید از خود این پرسش را مطرح کنیم که اگر آقای روحانی رئیس جمهور نمی‌شد، چه کسی جای او می نشست؟ آیا آقای رئیسی می‌توانست پاسخگوی مشکلات امروز مردم و کشور باشد؟ از این رو، بر اساس چشم انداز واقعیت‌های مطرح و در چارچوب نگرش و اندیشه اصلاح طلبی و با آگاهی، در آن شرایط به آقای روحانی رای دادیم و اعتقاد داریم بهترین انتخاب ممکن را در راستای منافع ملی داشتیم.

توسلی تصریح کرد: از سوی دیگر آقای روحانی و همکاران ایشان نیز در دولت دوازدهم بایستی پاسخگوی مطالبات مردم باشند و در مواردی که این پاسخگویی مقدور نباشد باید مردم را در جریان مشکلات خود قرار دهند.