>> امروز

23:06:11 - 96/1/29
Print This Page
تذکری به کاندیداها از آن مرد محصور

هشت سال پیش (بهار ۸۸) در همین ایام شور انتخاباتی در کشورمان نمایان بود. جناح‌های مختلف در صدد بودند کاندیدای خود را معرفی کرده و مردم را به انتخاب او سوق دهند. کاندیداها وعده‌های انتخاباتی و برنامه‌های خود را مطرح می‌کردند و رادیو و تلویزیون هم به عنوان بزرگ‌ترین بنگاه تبلیغاتی، در این راستا تلاش داشت و برنامه‌های داغ مناظره بین کاندیداها را اجرا کرد.

در یکی از مناظرات، اتفاق مهمی افتاد که برای سال‌ها و یا شاید قرن‌ها فراموش نخواهد شد و چراغ راه گردید.

یکی از کاندیداهای انتخابات که ادعاهای «خدمت‌گزاری، ظلم ستیزی، عدالت جویی و بت شکنی‌اش» گوش فلک را کر کرده بود، با نشان دادن عکس همسر کاندیدای دیگر، او را از افشاگری درباره مدرک دانشگاهی همسرش ترساند تا سکوت کند و تسلیم شود و کاندیدای دوم که از این اقدام غیراخلاقی و کوته فکرانه به شدت خشمگین شده بود، یک جمله خطاب به او گفت: «ادب مرد به ز دولت اوست.»

جمله‌ای که در فرهنگ کهن این سرزمین و در عمق دین و باور این مردم ریشه داشت و باید از آن باور دینی و فرهنگی به مانند تخم چشم نگهداری می‌شد اما در دعوای رسیدن به دنیا لگدمال می‌گردید.

متأسفانه کاندیدای بداخلاق پیروز شد و در طول چهار سال ریاستش و در ادامه خدمات چهار سال قبلش، علاوه بر خسارت‌های بی‌نظیر و کم‌نظیر اقتصادی و اجتماعی و ... فراوانی که به میراث گذاشت، بزرگ‌ترین ضربه را به کیان اخلاق و دین‌داری جامعه وارد کرد به گونه‌ای که سال‌ها باید تلاش شود تا ضایعه وخیمی که بر پیکر اخلاق و دین‌داری جامعه وارد شده، التیام یابد.

حالا باز هم شاهد تلاش تبلیغی انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری و طرفداران‌شان و بنگاه‌های تبلیغی دولتی و خصوصی هستیم و امید داریم امسال کاندیداها بیش از این که به فکر رسیدن به مسند ریاست جمهوری باشند، به حفظ بنیان اخلاق و دیانت جامعه همت کنند و نگذارند دوباره این بنیاد کهن و سرافراز که ناجوانمردانه ضربه خورده، باز هم مجروح گردد و مردم هم توجه کنند که کدام کاندیدا به حفظ اخلاق و دیانت همت دارد و از دروغ، جعل، تحریف، نفرت پراکنی، انشقاق‌زایی، افشاگری و تخریب دیگران روگردان است و به وحدت، هم‌گرایی، اتحاد، تولید، اشتغال، استقلال و سربلندی مردم و کشور عنایت دارد.

امید داریم کاندیداها و مردم همگی، گوش جان‌شان را برای شنیدن سخن کاندیدای ۸ سال پیش باز نگه دارند و بدانند که هم‌چنان که آن «مرد محصور» یادآوری کرد؛ به حق: «ادب مرد به ز دولت اوست».

منبع: فیس بوک نویسنده