>> امروز

21:30:20 - 95/11/19
Print This Page
بیانیه مجمع روحانیون مبارز به مناسبت ۲۲ بهمن: خواستِ ملت ایران آزادی و استقلال و پیشرفت و عدالت بر اساس اسلام بود

مجمع روحانیون مبارز به مناسبت آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی بیانیه‌ای صادر کرد. در این بخشی از این بیانیه آمده است که: «انقلاب حادثه‌ای خلق‌الساعه و حرکتی متکی بر زور و خشونت برای سرنگونی یک قدرت بیدادگر و وابسته و جایگزین‌کردن آن با حکومت عده‌ای دیگر نبود؛ بلکه حرکتی بود اصلاحی در جهت دفاع از اسلام، استقلال، آزادی و هموار کردن راه پیشرفت ایران؛ حرکتی که از سوی رژیمی که حاصل کار آن تخریب فرهنگ، اقتصاد و هویت ملی و افزایش وابستگی به اجانب بود با واکنشی خشن روبه‌رو شد.»

در ادامه این بیانیه تاکید شده: «نخوت سردمداران نظام فاسد پیشین و بی‌اعتنایی به مصالح کشور و پشت‌کردن به ملت و اتکا به قدرت‌هایی که ایران را پایگاه تأمین منافع نامشروع خود می‌خواستند، مانع شنیدن صدای ملت و نصیحت‌ خیرخواهان و، در رأس همه، رهبر بزرگ انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره)، شد. خوی استبداد و دیکتاتوریِ سردمداران رژیم سلطنتی سبب سرکوب مخالفان و اهانت به ملت شد. ولی آن رژیم در برابر بیداری روزافزون ملت و رهبری داهیانۀ امام (ره) سرنگون گشت. و این سرنوشت محتوم قدرت‌های زورگویی است که راه اصلاح را به روی خود و گوش‌ها را به صدای خیرخواهان و مردمی می‌بندند که عزت و حرمت و زندگی آبرومندانه را می‌خواهند.»

متن کامل این بیانیه را در زیر بخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

دهۀ فجر و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را به مقام معظم رهبری و دولت و به‌ویژه ملت بزرگواری که صاحب انقلاب و کشورند تبریک می‌گوییم.

انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام رضوان الله تعالی علیه حادثه‌ای کم‌نظیر بلکه بی‌نظیر در تاریخ پر فراز و نشیب ملت شریف، مؤمن و بزرگوار ایران بود و راه ملت را به سوی آزادی، آبادانی و حاکمیت ارزش‌های الهی و انسانی گشود و در منطقه و جهان منشأ آثار فراوان گردید.

دشمنی با این انقلاب به‌خصوص از سوی قدرت‌های فزون‌خواه و سلطه‌طلب بوده است و خواهد بود و بیداری و مقاومت و همبستگی و تذکر دائم به آرمان‌های انقلاب می‌تواند دشمنان را در ضربه‌زدن به نظام و کشور ناکام و ما را در تحقق آن آرمان‌ها، که حاکمیت آبرومند بر سرنوشت و برخورداری ملت از حق و حرمت خداداد از جملۀ آن‌هاست، کام‌روا کند.

انقلاب اسلامی، که در بیست و دوم بهمن به پیروزی رسید، تبلور خواست تاریخی ملتی بود که در جهان اسلام، پیشتاز رهایی از استبداد و وابستگی و عقب‌ماندگی بوده است.

انقلاب حادثه‌ای خلق‌الساعه و حرکتی متکی بر زور و خشونت برای سرنگونی یک قدرت بیدادگر و وابسته و جایگزین‌کردن آن با حکومت عده‌ای دیگر نبود؛ بلکه حرکتی بود اصلاحی در جهت دفاع از اسلام، استقلال، آزادی و هموار کردن راه پیشرفت ایران؛ حرکتی که از سوی رژیمی که حاصل کار آن تخریب فرهنگ، اقتصاد و هویت ملی و افزایش وابستگی به اجانب بود با واکنشی خشن روبه‌رو شد.

نخوت سردمداران نظام فاسد پیشین و بی‌اعتنایی به مصالح کشور و پشت‌کردن به ملت و اتکا به قدرت‌هایی که ایران را پایگاه تأمین منافع نامشروع خود می‌خواستند، مانع شنیدن صدای ملت و نصیحت‌ خیرخواهان و، در رأس همه، رهبر بزرگ انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره)، شد.

خوی استبداد و دیکتاتوریِ سردمداران رژیم سلطنتی سبب سرکوب مخالفان و اهانت به ملت شد. ولی آن رژیم در برابر بیداری روزافزون ملت و رهبری داهیانۀ امام (ره) سرنگون گشت. و این سرنوشت محتوم قدرت‌های زورگویی است که راه اصلاح را به روی خود و گوش‌ها را به صدای خیرخواهان و مردمی می‌بندند که عزت و حرمت و زندگی آبرومندانه را می‌خواهند.

انقلاب اسلامی که در روز بیست و دوم بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسید چیزی نبود جز تحقق خواست تاریخی ملتی که در منطقه و جهان اسلام، پیشتاز حرکت به سوی آزادی و آبادانی و حاکمیت بر سرنوشت خود بود، ملتی که نهضت مشروطیت را در کارنامۀ درخشان مبارزات خود داشت و در انقلاب این خواست تاریخی با هویت دینی و اسلامی آن همسو شد.

خواستِ ملت ایران آزادی و استقلال و پیشرفت و عدالت بر اساس اسلام بود، اسلامی که امام از معرفان آن بود، اسلامی که حکومت را برخاستۀ از مردم، در خدمت مردم و مسئول در برابر مردم می‌خواست و می‌خواهد.

رهبری ممتاز امام توانست ملتی با دست‌های تهی و دل‌های سرشار از ایمان و امید را در برابر رژیم وابستۀ سرکوبگر به میدان آورد و آنان را پیروز کند.
آرمان‌های انقلاب همچنان زنده است و با همۀ کام‌روایی‌هایی که نصیب ملت شده است، هنوز تا رسیدن به اهدافی که انقلاب داشت راه درازی پیشِ رو داریم.

طی‌کردن این مسیر سخت با همبستگی و اتحاد میسر است و نیز با تذکر دائم به آرمان‌های والای انقلاب و هوشیاری در برابر توطئه‌های سهمگین و سنگینی که علیه کشور و ملت، ما به‌خصوص از بیرون مرزها، وجود دارد.

باید امنیتی را که به برکت انقلاب اسلامی در کشور برقرار است پاس بداریم و برای استقرار همه‌جانبۀ مردم‌سالاریِ سازگار با دین و تن‌دادن به همۀ لوازم آن بکوشیم.

دولت و ملت دست در دست یکدیگر و با کمک و حضور همۀ جریان‌ها و سلیقه‌ها باید برای اصلاح امور و بهبود وضع سیاسی و اقتصادی و توسعۀ همه‌جانبه و ارتقای سطح معنوی و مادی زندگی مردم و تأمین معیشت آبرومند به‌خصوص برای بخش‌های محروم‌تر جامعه و به‌کارگیری همۀ امکانات موجود و جذب امکانات وسیع‌تر و بهتر از بیرون و درون بکوشند.

در دهۀ فجر انقلاب اسلامی، به روان پاک حضرت امام و شهیدان انقلاب و دفاع مقدس خالصانه درود می‌فرستیم. همچنین یاد شهیدان عزیز آتش‌نشان را که فداکارانه برای نجات هم‌میهنان جان‌فشانی کردند و به خدا پیوستند گرامی می‌داریم. در این ایام، بار دیگر، تأسف و تأثر عمیق خود را از فقدان دو عزیز بزرگواری که در خدمت امام و انقلاب بودند، حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حضرت آیت‌الله موسوی اردبیلی، ابراز می‌کنیم و به روان پاک آنان درود می‌فرستیم.

با امید به ایجاد و بسط فضایی آکنده از مهر و دوستی و حاکمیت قانون و رعایت همه‌جانبۀ آن، همه با هم به سوی آینده‌ای بهتر حرکت کنیم.
انتظار داریم و مطمئن هستیم که مردم شریف، به‌خصوص جوانان عزیز، با حضور چشمگیر و دشمن‌شکن در مراسم راهپیمایی بیست و دوم بهمن، ضمن گرامی‌داشت سالروز انقلاب، همبستگی ملی و عزم خود را برای رسیدن به آرمان‌های والای انقلاب نشان دهند.

مجمع روحانیون مبارز