>> امروز

20:44:29 - 94/11/3
Print This Page
وضعیت نگران‌کننده عیسی سحرخیز در سلول انفرادی بند دو‌الف سپاه

عیسی سحرخیز، زندانی سیاسی سبز محبوس در بند دوالف سپاه که به دلیل اطلاع رسانی از وضعیت خود از حقوق حقه‌ی خود در انفرادی محروم شده است، به دلیل عدم دسترسی مداوم به پزشک و دارو در وضعیت بحرانی قرار گرفته است. دادگاه این فعال سیاسی به بعد از انتخابات اسفندماه موکول شده و با توجه به پرونده وثیقه نیز برای آزادی موقت صادر نمی‌شود.

عیسی سحرخیز روزنامه نگار زندانی از سوی قاضی صلواتی به تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی، اقدام علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و توهین به رهبری متهم شده است. گرچه برگزاری دو دادگاه برای این اتهامات که در پی اختلاف میان دادستان و بازپرس پرونده به شکل خودسرانه از سوی صلواتی اعلام شده به بعد از انتخابات هفتم اسفندماه امسال موکول شده است.

از سویی با توجه به دو اتهام مورد ادعای قاضی صلواتی اجتماع و تبانی امکان آزادی او به قید وثیقه ممکن نخواهد بود.

عیسی سحرخیز روز ۱۱ آبان از سوی هفت مامور سپاه در منزلش در تهران بازداشت شد. بازداشت او همزمان با بازداشت احسان مازندرانی،‌ سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز،‌ سه روزنامه‌نگار دیگر، به دست ماموران سپاه پاسداران صورت گرفت.

در پی این بازداشت‌ها،‌ سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از بازداشت «چند تن از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی که در فضای مجازی و مطبوعات کشور فعال بودند» خبر داد.

به دلیل اطلاع رسانی از شرایط زندان به دادستان این فعال سیاسی از تلویزیون، روزنامه، کتاب و حتی خودکار محروم شده است.

بر اساس این گزارش کیفیت پایین غذای زندان، عدم دسترسی مداوم به پزشک و معاینه از سوی دکترهای پزشکی قانونی از دیگر مشکلاتی است که این زندانی سیاسی با آن مواجه است. و این در حالی است که وی که از بیماری‌های مختلف کلیوی و قلبی رنج می برد و در حال حاضر هیچ‌گونه خدمات پزشکی دریافت نمی‌کند و در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

عیسی سحرخیز در دولت محمد خاتمی، مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. سحرخیز پیش از این در تیرماه سال ۸۸ بازداشت و به اتهام‌های امنیتی به سه سال زندان محکوم شد که این حکم در سال ۹۰، زمانی که او در زندان بود، به پنج سال زندان افزایش یافت. این روزنامه‌نگار در سال ۹۲ آزاد شد.