>> امروز

18:56:05 - 94/7/11
Print This Page
بیانیه تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید : دولت عربستان باید قبول مسئولیت و جبران خسارت کند

شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه ای ضمن عرض تسلیت به مردم و ابراز همدلی با خانواده‌های سوگوار جان‌باختگان فاجعه‌ی غم‌انگیز منا، ابراز امیدواری کرده است که با همکاری علما و دانشمندان مسلمان و همچنین مسئولین کشورهای اسلامی تدابیر لازم برای اجتناب از تکرار چنین حوادث تاسف باری اتخاذ گردد.

این شورا با تاکید بر لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب برای این حادثه هشدار داده است که دولت عربستان به فرافکنی های غیرقانونی و غیر اخلاقی خود پایان دهد.

متن این بیانیه به شرخ زیر اشت :

به نام خدا

وَ مَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ (النساء ـ ۱۰۰)

جان باختن مظلومانه و بس تلخ و ناگوار ۴۶۴ هموطن مسلمان در مراسم حج، حادثه‌ و ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر و رخدادی غیرقابل فهم است. قربانی شدن تأسف‌بار مومنانی که لباس احرام بر تن کردند و شوق انجام مناسک حج ابراهیمی در سر داشتند و ادای تکلیفی اسلامی، به سنت پیامبر رحمت، محمد مصطفی (ص).

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن عرض تسلیت به مردم شریف ایران و ابراز همدلی صمیمانه و همدردی عمیق با خانواده‌های سوگوار جان‌باختگان فاجعه‌ی غم‌انگیز منا، امیدوار است با همکاری علما و دانشمندان مسلمان و همچنین مسئولین کشورهای اسلامی تدابیر لازم برای اجتناب از تکرار چنین حوادث تاسف باری اتخاذ گردد.

نیز، با اعتراض شدید نسبت به عدم تأمین سلامت و امنیت حجاج بیت‌الله الحرام توسط دولت عربستان سعودی و مسئولان عالی این آیین یگانه‌ی جهان اسلام، خواستار پیگیری جدی و سریع و مسئولانه‌ی فاجعه از سوی حکام عربستان و قبول مسئولیت و جبران خسارت‌های مادی و معنوی این رویداد تلخ هستیم. مردم ایران از دولت عربستان انتظار جدی دارند به فرافکنی های غیر قانونی و غیر اخلاقی خود پایان دهد و در اسرع وقت نسبت به تشکیل کمیسون حقیقت یاب به صورت شفاف و با مشارکت کلیه طرفین ذیربط بویژه نمایندگان ایران که متاسفانه درصد قابل توجهی از قربانیان این حادثه غم انگیز شهروندان آن هستند اقدام کند.

همچنین، در مورد سوء‌استفاده‌ی جریانات اقتدارگرا از این حادثه‌ی ناگوار برای افزایش التهاب و چالش در مناسبات بین المللی کشور، آن‌هم در وضع خاص و پرتنش منطقه، و سوء‌استفاده‌ی غیرانسانی از رخداد غم‌بار برای هجمه به دولت اعتدال‌گرا و سیاست تنش زدایی آن، هشدار می‌دهیم.

خداوند متعال، جان‌باختگان مظلوم را اجری در خور بخشد، به خانواده قربانیان صبوری مضاعف عطا فرماید، و ایران را از شرّ اقتدارگرایان صلح‌ستیز و تزویرگران ماجراجو در امان بدارد.

إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ و الْعَاقِبَهَ لِلْمُتَّقِینَ

شورای هماهنگی راه سبز امید

شنبه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۴