>> امروز

00:21:50 - 94/3/15
Print This Page
پدرخواندگی برای ملت؛ معنای تهدید سپاه به کودتا علیه دولت

انتشار بیانیه تهدیدآمیز اخیر دانشگاه امام حسین (ع)، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خطاب به دولت منتخب مردم، نمایانگر یکی از بنیادی ترین گره های کور وضعیت سیاسی نابسامانی است که کشور ما این روزها تجربه می کند. سپاه پاسداران که زمانی از بیم کودتای احتمالی وابستگان به رژیم ستمشاهی و تکرار کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ شکل گرفته بود، اینک خود تهدید به کودتا می کند؛ کودتایی فراگیرتر از کودتای انتخاباتی سال ۱۳۸۸ که زخم های آن پس از گذشت شش سال نه تنها التیام نیافته، که با عمیق تر شدن فزاینده شکاف اعتماد میان ملت و حاکمیت، همچون کهنه زخمی کریه، ماندگارتر می نماید. حالا سپاه از لشگرکشی خیابانی و تجمعات اتوبوسی مانند آنچه در ۹ دی سال ۸۸ ترتیب داده، به عنوان یک ابزار فشار بر تیم مذاکره کننده هسته ای سخن می گوید. گویی فراموش کرده که آن تجمع ظاهرا «خودجوش» بود و تجمعات خودجوش را نمی توان از پیش برنامه ریزی کرد! و گویی فراموش کرده که از آن نمایش مضحک، حتی در سال بعدش هم اثری نماند، چه رسد به حالا که کوس رسوایی چپاولگران بیت المال که با عاملیت و آمریت بخشی از سپاه، ثروت های ملی را طی هشت سال در سایه حکومت «دولت پاکدست» به باد فنا داده اند، در هر کوی و برزنی به گوش می رسد.

با این همه، سخنانی از آن دست که در بیانیه دانشگاه سپاه آمده است را نمی توان نماینده افکار حتی تمامی کارکنان، دانشجویان و اساتید آن دانشگاه دانست، چه رسد به کادر اداری و کارکنان عادی سپاه که همدوش دیگر اقشار ملت، بار سنگین مشکلات معیشتی ناشی از ماجراجویی های هسته ای دولت های نهم و دهم و حامیانش را بر دوش می کشند. این سخنان از گلوی کسانی در می آید که علیرغم وصیت صریح بنیانگزار جمهوری اسلامی، پادگان ها را رها کرده و هم به مثابه یک حزب سیاسی در امور سیاسی دخالت می کنند و هم به بهانه های مختلف و تحت پوشش هزاران مؤسسه و شرکت، پای سفره بیت المال نشسته اند و به طرز سیری ناپذیری به حیف و میل آن مشغول گشته اند. از شهادت شهیدان و ایثار ایثارگران و جانفشانی مرزبانان ملک و ملت برای خویش سرمایه ها اندوخته اند و خود را پدرخوانده این انقلاب، نظام و کشور تصور کرده اند، در حالی که قرار بود به امام خویش اقتدا کنند و نوکر این مردم باشند. این روند از زمانی آغاز شد فرهنگ جهاد و شهادت برای حفظ مرزهای میهن اسلامی، جای خود را به غنیمت خواهی در ازای حضور در جبهه ها داد. و مگر نه این که همین دانشگاه امام حسین (ع) در دهه هفتاد بدون پرداخت یک ریال بابت پروانه ساخت به شهرداری تهران، اقدام به ساخت ۲۰۰۰ واحد مسکونی نمود؟ و مگر نه همین سپاه است با تصرف زمین های اطراف ادامه بزرگراه شهید همت، به سوداگری زمین و ساخت و سازهای بی رویه دست زد و از همین یک فقره هزاران میلیارد تومان به خزانه خود ریخت؛ خزانه ای که از مالیات و حسابرسی معاف است؟ و مگر نه همین سپاه است که پروژه طبقاتی کردن بزرگراه صدر را از آن خود کرد و با حیف و میل کردن بودجه ای فراتر از بودجه پیشنهادی، علاوه بر آن که شهرداری تهران را به خاک سیاه نشاند، سازه ای بنا کرده است که پس از گذشت دو سال از افتتاح دیرهنگام آن، هر روز نیاز به تعمیر و بازسازی دارد؟

این روزها از طریق سایت ها و خبرگزاری های وابسته به سپاه، پیام می دهند که بهتر است مردم را برای جهاد آماده کرد و نه منتظر حل مسئله هسته ای و گشایش احتمالی در تنگناهای زندگی روزمره. به راستی هدف دست آویز کردن جنگ هایی که در سوریه، یمن و عراق در جریان است، و سوء استفاده تبلیغاتی از اخبار مربوط به کشتارهای فجیعی که در سرزمین های اسلامی به وقوع می پیوندد چیست؟ انجام یک کودتای نظامی تا از طریق آن، هم از حل مسئله هسته ای جلوگیری شود، هم افشای پیاپی سوء استفاده های مالی و فسادهای اقتصادی بیش از این «کش» داده نشود، و هم شرایط برای پیشگیری از وقوع بحران احتمالی جانشینی فراهم گردد؟

ایران و ایرانیان این روزها ایامی سخت مخاطره آمیز را تجربه می کنند، و تنها راه مقابله به ماجراجویی های احتمالی لشگر «دلواپسان»، حفظ هوشیاری یکایک شهروندانی است که دغدغه حفظ کیان ایران زمین دارند.