>> امروز

21:09:35 - 94/3/12
Print This Page
شکوری راد عضو ارشد جبهه مشارکت : ماموریت صداوسیما از بین بردن امید مردم به دولت است

در حالی که چند ماهی بیشتر به انتخابات مجلس دهم باقی نمانده است، بی نظمی و تغییر در آرایش نیروهای سیاسی کشور به وضوح مشهود است و بحث اختلافات و ائتلاف های سیاسی به شدت گسترده.

برخلاف جناح اصولگرا که گرفتار نوعی سردرگمی و اختلافات درون حزبی شده اند، اصلاح طلبان از انسجام خوبی برخوردارند و در تلاش اند تا گسل های گفتمانی بین طیف های سنتی و طیف های تازه وارد را کاهش دهند.

شکوری راد محوریت بلامنازع آقای خاتمی در مجموعه اصلاح طلبان را رمز رفع و رجوع اختلافات می داند و به پیروزی قاطع اصلاح طلبان امید دارد.

این عضو جبهه مشارکت اسلامی ایران معتقد است "اگرچه دلخوری و آزردگی نسبت به ادامه روند حصر رهبران و حبس زندانیان سیاسی وجود دارد اما اصلاح طلبان اجازه نداده اند این موضوع آنها را منفعل و زمین گیر کند."

این چهره اصلاح طلب اطمینان دارد که رئیس جمهور این مطالبه را زمین نگذاشته است و به دنبال فرصتی می گردد تا گام های موثری در جهت رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی بردارد.

متن گفت و گوی خبرنگار کلمه با دکتر علی شکوری راد، سیاستمدار اصلاح طلب، در خصوص چشم انداز آرایش نیروهای سیاسی در انتخابات مجلس آینده در پی می آید:

ائتلاف و اجماع کلماتی هستند که این روزها در اظهارات مختلف از اصلاح طلبان شنیده می شود، با توجه به تکثر کاندیداها و تنوع حوزه ها، اصلاح طلبان چه برنامه ای برای این رویکرد دارند؟

اگر انتخابات به خوبی و درستی برگزار شود، اصلاح طلبان با توجه به پایگاه اجتماعی و زمینه آرایی که دارند، نگرانی در خصوص نتیجه انتخابات ندارند، ولو اینکه ممکن است رقابت های درونی اتفاق بیفتد اما تاثیر چندانی بر پیروزی آنها نخواهد گذاشت. در هر حال شرایط هنوز قدری مبهم هست و ما نمی دانیم انتخابات با چه شرایطی برگزار خواهد شد. اما اصلاح طلبان در مجموع با انسجام بسیار بهتری نسبت به جناح رقیب وارد فضای انتخابات شده اند. جناح رقیب سرخورده و چند دسته هستند و به نظر می رسد با توجه به تحرکات جریان احمدی نژاد، همراهی بین آنها نباشد. بنابراین حرکت اصلاح طلبان به سمت انتخابات با انسجام نسبی خوبی در حال انجام است و اختلاف نظرهایی که گاهی دیده می شود، با مکانیزم های موجود در درون جبهه اصلاح طلبان قابل حل است.

این اختلاف نظرهای درونی به موضوع ائتلاف بر می گردد یا اختلاف مواضع طیف های جدید اصلاح طلبان با طیف های سنتی بدنه اصلاح طلبان؟

غالب اختلاف نظرها گفتمانی نیست، یعنی در اصل موضوع که چه باید کرد اختلاف نظری نیست. در حقیقت رویکرد اصلاح طلبان این است که با توجه به روی کار آمدن دولت آقای روحانی مجلسی باید شکل بگیرد که به دولت برای پیشبرد برنامه هایش و اجرای مطالباتی که مردم در زمان انتخابات از ایشان داشتند، کمک کند. مطالباتی از جمله اینکه قانون اجرا شود، فساد و دروغ نباشد، دستگاهها هر کدام در چارچوب وظایف خود عمل کنند، زیاده خواهی نکنند، فضای امنیتی برچیده شود و مطالبات دیگری که در زمان انتخابات و در برنامه رئیس جمهور مطرح شده بود. بنابراین اختلاف نظر اصلی حول این موضوع است که دست یابی به لیست واحد چگونه باید باشد. همه در این مورد که حتی المقدور رقابتی در بین اصلاح طلبان شکل نگیرد و به نامزدهای واحد در هر حوزه برسند اتفاق نظر دارند. اگرچه به نظر می رسد این خواسته به تحقق صد در صدی نرسد، اما با این رویکرد می توان به یک توافق و اجماع نسبی بر سر نامزدها دست یافت. در حقیقت آنچه مورد نظر همه است و بر روی آن کار می کنند، این است که ابتدا به یک مکانیسمی برای رسیدن به لیست واحد برسند و اینکه چه مجموعه ای و چگونه این کار را انجام بدهد. با توجه به محوریت بلامنازع آقای خاتمی در مجموعه اصلاح طلبان به نظر می رسد که امکان رفع و رجوع اختلافات با وساطت و مرجعیت ایشان وجود دارد؛ به خصوص اینکه شخصیت های مطرح در حوزه اصلاحات هم قائل به این موضوع هستند. به عبارت دیگر در عرض آقای خاتمی فرد دیگری قرار ندارد که بخواهد موجب اختلاف شود. البته این بدین معنا نیست که آقای خاتمی بخواهد مستقیما کاری را که اصلاح طلبان باید انجام دهند، انجام دهد و طبیعتا خود اصلاح طلبان باید کارهای لازم را در زمینه رسیدن به وحدت انجام دهند و اگر نیاز بود مداخله ای صورت گیرد از آقای خاتمی بهره گرفته شود.

در میان صحبتهایتان اشاره کردید که اصلاح طلبان مجلسی می خواهند که دولت را در اجرای برنامه هایش پشتیبانی کند. این دقیقا موضوعی است که باعث شد برخی اصلاح طلبان را مورد انتقاد قرار دهند، که حمایت آنها از آقای روحانی در انتخابات ۹۲ یک حمایت تاکتیکی بود، نه حمایت راهبردی بر محور گفتمان اصلاح طلبی. آیا به اقتضای شرایط روز تغییری در روش پیگیری اهداف اصلاح طلبانه صورت گرفته است؟

نه، به هیچ وجه اینگونه نبوده و حمایت از آقای روحانی یک حمایت راهبردی بوده است و به همین دلیل هم این اتفاق نظر در بین اصلاح طلبان همچنان وجود دارد و همین رویکرد، ما را نسبت به انتخابات مجلس امیدوار نگه داشته است. اگر در میان اصلاح طلبان انتقادی نسبت به دولت آقای روحانی صورت می گیرد، محدود و موردی است و به این معنا نیست که در کل نارضایتی وجود داشته باشد و یا از حمایت ایشان دست برداشته باشند. بنابراین به نظر می رسد که اصلاح طلبان دقیقا می دانند به دنبال چه هستند و می خواهند چه کار کنند. این موضوع قابل اتکایی برای دست یابی به وحدت و اتفاق نظر است.

آیا شورای راهبردی در همین راستا فعالیت می کند؟ فعالیت شورای مشورتی و شورای هماهنگی اصلاحات آیا به نوعی موازی کاری نیست؟

اینگونه نیست که شورای راهبردی متولی و مسئول همۀ کارها باشد. به نظر می رسد این سازوکاری است که طراحی شده و برای اینکه کارها به خوبی پیش برود، شورای راهبردی انسجام بخش آن است. البته این بدین معنا نیست که این یک راه حل نهایی است. هنوز کمی کار دارد تا به یک راهکار نهایی تبدیل شود. با توجه به رویکردها و بحث ها و مسائلی که مورد نظر قرار می گیرد، فرایند همگرایی پیش می رود و چه بسا راه حل های دیگری هم پیشنهاد می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

در هر حال آنچه که مورد اجماع و مورد اتکا است، محوریت آقای خاتمی و رویکرد مشترک اصلاح طلبان به انتخابات است که می دانند چه می خواهند و چه باید بکنند. البته اینگونه نیست که شورای مشاوران در عرض شورای هماهنگی فعالیت کند. شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مجموعه ای از احزاب اصلاح طلب است و شورای مشاورین یک شورای مشورتی مرکب از اشخاص حقیقی است. وجه حقوقی آن به مشورتی بودن این شورا بر می گردد، نه عملیاتی و اجرایی بودن آن. جبهه اصلاحات یک مجموعه ای از احزاب است که بحث ورود در اجرا و رقابت های انتخاباتی را انجام می دهد. اما شورای مشورتی به آقای خاتمی مشورت می دهد و کمک می کند که تا فرایند همگرایی و انسجام و نیز رفع اختلاف شکل بگیرد.

به گفته شما شورای هماهنگی مجموعه ای از احزاب را دربر می گیرد. اما غیر از حزب کارگزاران و چند حزب دیگر، هنوز احزاب دیگر به عضویت این شورا در نیامده اند. علتش چیست؟ آیا اعضای حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی که رسما اجازه فعالیت ندارند، در این شورا حضور دارند؟

شورای هماهنگی اصلاحات اینگونه نیست که تنها نماینده اصلاح طلبان باشد، بلکه مجموعه ای از احزاب اصلاح طلب آن را تشکیل داده اند و همانطور که گفتید احزابی هستند که هنوز به عضویت آن در نیامده اند و از این نظر نیازمند این است که تعامل صورت گیرد. به هرحال نه شورای هماهنگی اصلاحات این ادعا را دارد که می تواند کل اصلاحات را نمایندگی کند و نه احزابی که عضو آن نیستند در رقابت با این شورا فعالیت می کنند. باز تاکید می کنم در روند نزدیک شدن به انتخابات، تعاملات اصلاح طلبان به کمال خود می رسد تا به یک راهکار نهایی برسند و بر اساس آن در انتخابات اشتراک عمل داشته باشند.

حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب هم که اسم بردید در این فرایند ها همراه و سهیم هستند و مشکلی ندارند. همۀ جریان های اصلی اعم از شورای هماهنگی جبهۀ اصلاحات، مجمع روحانیون مبارز، مجموعه هایی که با آقایان دکتر عارف و عبدالله نوری کار می کنند، حزب ندا و حزب اتحاد ملت ایران که تازه مجوز گرفته اند و حتی احزاب اصلاح طلب کوچکی که به عضویت شورای هماهنگی در نیامده اند، همه زیر چتر گفتمانی آقای خاتمی قرار دارند.

پس اصلاح طلبان برنامه مشخصی برای آرایش نیروهای سیاسی خود در انتخابات دارند؟

مکانیسم خوبی برای رسیدن به این برنامه وجود دارد، اگرچه امکان دارد اختلافات جزیی وجود داشته باشد و باقی بماند، اما رویکردها بسیار نزدیک و مشترک است و این سطح از اختلافات جزیی طبیعی است.

یکی از موانعی که بر سر راه اصلاح طلبان وجود دارد مسئله ردصلاحیت ها است. همانطور که آقای جنتی هم چند وقت پیش به این مسئله اشاره کردند، اصلاح طلبان برای عبور از فیلتر شورای نگهبان چه برنامه ای دارید؟

در برنامه ما این نیست که در انتخابات مجلس آینده لزوما کاندیداهای اصلی اصلاح طلبان بیایند و انتخاب شوند، ولو کمال مطلوب همین باشد. ما دنبال این نیستیم که یک مجلس کاملا اصلاح طلب تشکیل شود، بلکه همانطور که گفتم مجلسی می خواهیم که بتواند با این دولت کار کند و در کار آن کارشکنی نکند. این رویکرد اصلی اصلاح طلبان برای انتخابات آینده است. بنابراین تولرانس آنها زیاد است و با توجه به این موضوع می توانیم در بین کسانی که تایید صلاحیت می شوند، کاندیداهایی را بیابیم که بتوانیم از آنها حمایت کنیم. بنابراین شورای نگهبان مانعی موثر برای دست یابی اصلاح طلبان به پیروزی نیست.

پس احتمال ائتلاف با دولت وجود دارد؟

ببینید؛ بحث ما اصلا ائتلاف نیست، بلکه تولرانس ما برای حمایت از کاندیداها بسیار بالا است و می توانیم از بین کسانی که نهایتاً از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت می شوند، کاندیداهایی را مورد حمایت قرار دهیم. تنها دغدغه و هدف ما این است که با تمام وجود در انتخابات شرکت کنیم و اینگونه نیست که بتوانند ما را به راحتی وادار به ترک صحنه انتخابات کنند. طبیعتا موانعی پیش پای ما هست که آنها را پشت سر خواهیم گذاشت.

آیا در این دو سالی که از کار دولت آقای روحانی می گذرد، زمینه فعالیت برای اصلاح طلبان باز شده است؟

از جهاتی فضا بهتر شده، اما از جهاتی نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است. اما بنده به عنوان یکی از اصلاح طلبان و نه سخنگوی آنها، امیدوارم دولت بتواند با حمایت مجلس آینده گام های بلندتری را بردارد. من همچنان به عملکرد دولت امیدوارم و از همین رو معتقدم باید برای تشکیل مجلسی که حامی دولت باشد تلاش کرد.

دقیقا در چه بخش هایی هنوز گشایشی صورت نگرفته است؟

متاسفانه فضای امنیتی هنوز در کشور حاکم است و هنوز گشایشی در این زمینه به وجود نیامده است و نیروهای امنیتی اعم از دولتی و غیردولتی سعی می کنند همچنان فضای سیاسی را تحت سیطره خود داشته باشند. اما به هر حال امیدواری ای که در میان مردم وجود داشته، باعث شده است که جنب و جوش های زیادی پدید بیاید. به خصوص در دانشگاهها شاهد گشایش نسبی فضای سیاسی هستیم. دانشگاههای ما همیشه میزان الحراره جامعه بوده اند و به دلیل اینکه فعالیت های حزبی در سطح جامعه کم رنگ بوده است، فعالیت های سیاسی دانشجویان نمایان تر بوده است. از همین رو دانشگاهها شاخص خوبی برای ارزیابی فضای کشور هستند. الان ما شاهد نشاط بیشتری در دانشگاهها هستیم و وقتی نشاط سیاسی در دانشگاهها به وجود بیاید، این نشاط به بدنه جامعه هم گسترش پیدا می کند.

همانطور که اشاره کردید طرح مطالبات در سطح دانشگاهها شاخص خوبی برای ارزیابی عملکرد دولت است و آنچه این روزها شاهدش هستیم، این است که اهالی دانشگاه در هر نشست و همایشی خواسته های تحقق نیافته خود از جمله رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی را مطرح می کنند. به نظر شما در صورت بی توجهی به این مطالبات می توان بر روی حمایت دانشگاهیان در انتخابات حساب باز کرد؟

من معتقدم دولت این مطالبه را زمین نگذاشته است و به محض اینکه امکان آن فراهم شود گام هایی در جهت آن برخواهد داشت، و به همین خاطر امید خود را از دست نداده ام. اگرچه دلخوری و آزردگی نسبت به ادامه روند حصر رهبران و حبس زندانیان سیاسی وجود دارد، اما اصلاح طلبان اجازه نداده اند این موضوع آنها را منفعل و زمین گیر کند. به نظر می رسد افراطیون از این موضوع به عنوان حربه ای برای ایجاد سرخوردگی در میان اصلاح طلبان استفاده می کنند. یعنی تداوم حصر و حبس حربه ای است که مخالفان دولت و اصلاحات از آن برای از بین بردن امید سیاسی در بدنه اصلاحات استفاده می کنند. امید سیاسی که می تواند منشا تحولات بعدی باشد. متاسفانه به نظر می رسد صدا و سیما که یک رسانه و ابزار تبلیغاتی بسیار بزرگی است، ماموریت خاصی را دنبال می کند تا سرخوردگی سیاسی نسبت به دولت و از بین رفتن امیدها برای ایجاد تحولات بعدی پدید بیاید. اصلاح طلبان باید کاملاً نسبت به این قضیه هوشیار باشند تا در چنبره این سناریو گرفتار نشوند.

برای ساماندهی نیروهای انسانی حامی خود چه برنامه ای دارید و چگونه می خواهید مردم را به پای صندوق های رای بیاورید؟

ما تجربه انتخابات ۹۲ را داریم. زمانی که مردم احساس کردند که در سطوح بالای اصلاح طلبان تدبیر برای اصلاح امور به کار گرفته می شود و دیدند که علی رغم رد صلاحیت آقای هاشمی و موانعی که برای آقای خاتمی وجود داشت با اجماع و کناره گیری یکی از کاندیداها امور توسط رهبران به خوبی تدبیر و انجام شده است، با حضور خود در پای صندوق های رای نقش خود را به خوبی ایفا کردند و با رای خود توانستند حماسه دیگری بیافرینند و از دل ناامیدی امید بزرگی را پدید بیاورند. بنابراین الان هم دقیق نظاره می کنند که آیا این تدبیر هنوز در سطوح بالا ادامه دارد یا نه، و اگر این احساس را بکنند که در سطح رهبری اصلاحات کارها به خوبی در حال انجام است، در انتخابات پیش رو، یک بار دیگر حماسه ای در عرصه سیاسی کشور خواهند آفرید. به اعتقاد من ساز و کار تدبیر هنوز پابرجاست و من حرکت اصلاح طلبان را کاملا رو به جلو و امیدوارکننده می بینم و فکر می کنم ما شاهد حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس و رأی اثربخش آنها خواهیم بود.