>> امروز

19:01:53 - 93/2/26
Print This Page
اقدام تازه هیات نظارت برای جلوگیری از توقیف چیست؟

امروز: معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هیأت نظارت بر مطبوعات اخیرا اقدام دیگری را برای جلوگیری از توقیف در دست کار خود قرار داده است که در صورت خطا به رسانه اعلام می‌شود باید مدیرمسئول خود را عوض کند.

به گزارش ایسنا، حسین انتظامی با تاکید بر اینکه توقیف نباید به عنوان نخستین راه حل شناخته شود اظهار کرد: می‌شود با ابزاری مانند تذکر و اخطار رسانه را متوجه اشتباه خود کرد. اقدام اخیر هیات نظارت نیز یکی از همین ابزارهاست که البته بین ما رسانه‌یی‌ها این بزرگترین مجازات است که به یک فرد بگوییم تو صلاحیت مدیرمسئول بودن را نداری.

همه ظرفیت‌های قانون مطبوعات آزاد می‌شود

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد که شامگاه ۲۵ اردیبهشت در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه آزادسازی همه ظرفیت‌های قانون مطبوعات از سیاست‌های جدی دولت است‌، تصریح کرد: عده‌ای معتقدند قانون مطبوعات به دلیل اینکه در سال ۶۴ و در زمان جنگ نوشته شده بسته است. اما من سال‌ها در نقش‌های مختلف با این قانون کار کرده‌ام و به اعتقادم قانون خوبی است. در این قانون حقوق مطبوعات مقدم بر حدود مطبوعات نوشته شده است.

او افزود: در ماده ۴ قانون مطبوعات آورده شده است که هیچ مقام دولتی و غیردولتی نمی‌تواند مطبوعات را سانسور کند و به آنها بگوید چه چیزی بنویسید. همچنین ماده ۵ تصریح می‌کند که جمع‌آوری اطلاعات و اخبار جزو حقوق رسانه‌هاست به شرطی که قانون را رعایت کنند.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اجرایی می‌شود

انتظامی در بخش پایانی صحبت‌هایش با اشاره به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات توضیح داد: این قانون در سال ۸۸ توسط مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده اما هیچ‌وقت به آن عمل نشده است. در دولت یازدهم آیین‌نامه اجرایی آن نوشته و ابلاغ نیز شده است اما تشکیل کمیسیون ماده ۱۸ نیازمند دستور رییس‌جمهور است که تا آنجایی که من اطلاع دارم به زودی این دستور نیز صادر شده است‌ و این قانون اجرایی می‌شود.

او همچنین درباره ساماندهی سایت‌های خبری بیان کرد: برخی از سایت‌های ما که بدون مجوز فعالیت می‌کنند نقش شب‌نامه‌های الکترونیک را بازی می‌کنند. دولت موظف است جلو آنها را بگیرد و در عین حال دست سایت‌های بامجوز را باز بگذارد. در همین راستا تا کنون ۲۰۰ مجوز سایت خبری صادر شده است.