>> امروز

08:19:15 - 92/12/22
Print This Page
دوازده روز اعتصاب غذا و دارو؛ وضعیت جسمی دراویش نگران کننده است

امروز: وکلا و فعالان حقوق دراویش در زندانهای اوین، رجایی شهر، نظام شیراز و بندرعباس که دوازدهمین روز اعتصاب غذا و دارویی را سپری می کنند در شرایط جسمی نامناسبی به سر می برند.

به گزارش خبرنگار کلمه، این زندانیان عقیدتی سیاسی که بعضا به ببماریهای قلبی و ریوی مبتلا هستند شرایط ناگواری را سپری می کنند و همگی آنها کاهش وزن چشم گیری داشته اند که این موضوع نگرانی سایر همبندیان آنها را در پی داشته است.

این افراد حتی حاضر به انتقال به بهداری زندان نیز نیستند و می گویند تا زمانی که خواسته های آنها محقق نشود دست از اعتصاب برنخواهند داشت.

درپی وخامت حال مصطفی دانشجو و حمیدرضا مرادی روز شنبه ۱۷ اسفندماه پزشک بهداری اوین با حضور در بند ۳۵۰ دستور اعزام اورژانسی آنها به بیمارستان شهدای تجریش را صادر کرد اما این دو تن امتناع کرده و اعلام کردند خواستار بازگشت فرشید یداللهی و رضا انتصاری به اوین و لغو دستور الزام دراویش به استفاده از لباس ویژه زندانیان و دستبند هستند.

همچنین افشین کرم پور دیگر درویش زندانی بند ۳۵۰ اوین نیز از درد شدید در ناحیه کمر رنج می برد که به گفته پزشکان در صورت تاخیر در درمان، امکان محدودیت حرکتی برای وی مطرح است. روز سه شنبه پزشک قانونی نیز دستور درمان وی در مراکز تخصصی را صادر کرده که تاکنون اعزام وی محقق نشده است.

در همین حال پایگاه اطلاع رسانی مجذوبان نور گزارش داده که اعتصاب ملاقات‌ها نیز که از هفته قبل از شروع اعتصاب غذا آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد به طوری که صبح امروز فرشید یداللهی و رضا انتصاری از حضور در سالن ملاقات در زندان رجایی شهر امتناع کردند، همچنین کسری نوری در زندان نظام شیراز و حمیدرضا مرادی، مصطفی دانشجو، امیراسلامی، افشین کرم‌پور، امید بهروزی، مصطفی عبدی نیز به ترتیب در روزهای ملاقات یک شنبه و دوشنبه از انجام ملاقات، خودداری کردند.

بر اساس این گزارش عبدالغفور قلندری‌نژاد که در ۱۱ اسفندماه با عدم تودیع وثیقه از دادگاه انقلاب به زندان مرکزی بندرعباس منتقل و نزدیک به یک هفته را در قرنطینه این زندان گذرانده بود روز گذشته به بند ۱۱ موسوم به بند ارشاد که بند نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است منتقل شده است.

در پی اعتصاب غذای دراویش زندانی، بیش از ۳۰۰۰ تن از دراویش با اعلام حمایت از خواسته‌های برادران زندانی خود و اعلام اعتصاب غذا کردند، همچین روزهای شنبه و یک شنبه گذشته را در مقابل دادستانی تهران دست به تحصن زدند. گرچه اعتراض گسترده دراویش با برخورد خشن نیروهای امنیتی و گارد ویژه رو به رو شد، اما دراویش همچنان منتظر تحقق وعده‌های مسئولین هستند.