>> امروز

18:01:12 - 92/11/5
Print This Page
اعتصاب کارگران ایران تایر وارد ششمین روز شد

امروز: بیش از ۴۰۰ کارگر روزمزد و قرار دادی کارخانه ایران تایر صبح امروز، شنبه (پنجم بهمن ماه)، در ششمین روز از شروع اعتصاب شان به تصمیم کارفرما مینی بر اخراج کارگران روزمزدی، بار دیگر در محوطه کارخانه تجمع کردند.

نماینده کارگران معترض ایران تایر، به ایلنا گفت: مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید تصمیم گرفته‌اند تا پایان سال در چندین مرحله تعداد زیادی از کارگران خود را اخراج کند که صبح روز یکشنبه (یکم بهمن) ماه، با اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی مرحله نخست اخراج کارگران عملی شد.

این کارگر با بیان اینکه مرحله دوم اخراج کارگران روزمزدی قرار است تا هفته آینده عملی شود، افزود: علاوه بر اخراج ۸۰ کارگر، اسامی ۱۰۰ کارگر دیگر به لیست اخراجی‌ها اضافه شده است که احتمالا هفته آینده صورت می‌گیرد.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران روزمردی بیکار شده به ۱۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: در مجموع این کارخانه بیش از هزار کارگر دارد که کارگران موقت و روز مزدی زیر نظر یک شرکت پیمانکاری بدون برخورداری از حق امنیت شغلی، فعالیت می‌کنند.

نماینده کارگران به توصیف واکنش کارگران به این تصمیم کارفرما پرداخت و گفت: کارگران با برپایی چند تجمع تمام تلاش خود را برای منصرف کردن کارفرما از اخراج همکاران‌مان انجام دادند و این تلاش همچنان ادامه دارد.

او افزود: کارفرما هیچ توجهی به اعتراض کارگران ندارد و بی‌توجه به اعتراض کارگران، قصد دارد اخراج ها ادامه دهد.

به گفته او، کارگران عامل همه مشکلات کارخانه ایران تایر و کارگرانش را ناشی از سنگ اندازی‌های دو تن از مدیران کارخانه ایران تایر می‌دانند که در تجمع امروز نیز کارگران مانع ورود آنان به کارخانه شدند.

این کارگر در خاتمه اظهار داشت: مسئولان ارشد کارخانه ایران تایر به کارگران گفته‌اند اگر اعتراض ادامه پیدا کند کارخانه ایران تایر را تعطیل اعلام می‌کنند.