>> امروز

22:42:54 - 92/10/30
Print This Page
پیشنهاد افزایش نرخ بنزین به۱۸۰۰ تومان در سال ۹۳

امروز: رییس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور با تشریح جزئیات جدید از طرح «آسمان من» برنامه‌های جدید ستاد سوخت را برای خروج خودروهای فرسوده اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، سیدمجتبی شفیعی با اعلام جزئیات طرح‌های خروج خودروهای فرسوده، گفت: با توجه به این که خودروهای فرسوده هزینه‌های بسیار سنگینی را در ابعاد اقتصادی، مصرف سوخت، منظر و مبلمان شهری و زیست محیطی برای کشور دارند دولت توجه ویژه‌ای را برای خروج خودروهای فرسوده در نظر گرفته است و در ماه‌های اخیر با تدابیری که اتخاذ شده شاهد اجرای خوب روند خروج خودرهای فرسوده هستیم.

وی افزود: با توجه به آلودگی هوا دولت ستاد سوخت را مکلف کرده تا برنامه‌های خود را اعلام کند و در همین راستا پیشنهاداتی به دولت رفته که بخشی از آن به تصویب رسیده و در حال اجراست و بخش دیگری نیز در دست بررسی است و اجرا خواهد شد.

شفیعی گفت: در مهر ماه امسال ستاد سوخت مصوبه‌ای را گذراند که براساس آن کمک‌های بلاعوض به مالکین خودروهای فرسوده تا سه برابر افزایش یافته است که میزان این افزایش در خودروهای شخصی فرسوده کمتر از سه و نیم برابر است.

رییس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور اظهار کرد: بر همین اساس در سه ماهه اخیر شاهد افزایش مراجعات برای اسقاط خودرو و تعداد متقاضیان بودیم.

شفیعی گفت: در دو سال اخیر علی‌رغم این که روند خروج خودروهای فرسوده کند شده بود اما در سه ماه اخیر روند رو به رشدی را پیدا کرده و تا کنون ۵۲ هزار متقاضی برای خروج خودروهای فرسوده خود ثبت نام کرده‌اند.

وی با بیان این که این تعداد افزایش متقاضیان هنوز برای ستاد سوخت قابل قبول نیست، گفت: بر همین اساس طرح «آسمان من» به عنوان طرحی جدید با رویکرد زیست محیطی اجرا می‌شود که در آستانه هوای پاک بتوانیم با همکاری محیط زیست و شهرداری این طرح را اجرایی کنیم.

وی با بیان این که این طرح از امروز کار خودرا آغاز می‌کند، گفت: در طرح «آسمان من» مالکان خودروهای فرسوده بدون مراجعه حضوری و تنها با ارسال یک پیامک بدون متن به شماره ۵۰۰۰۲۰۲۷ می‌توانند وارد طرح خروج خودروهای فرسوده شوند که پس از دریافت پیامک روند ثبت نام آن‌ها از طریق تماسی که با آن‌ها گرفته می‌شود، آغاز خواهد شد.

شفیعی ادامه داد: پس از ارسال این پیامک مراکز اسقاط با مالکان تماس گرفته و برای حمل خودروی فرسوده به محل خودرو مراجعه می‌کنند. ضمن آن که مقرر شده کمک‌های بلاعوض و همچنین ارزش لاشه اسقاط به صورت نقدی به مالکان خودروهای فرسوده پرداخت خواهد شد.

رییس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور در حال حاضر این طرح برای تمامی کلانشهرها و مراکز شهرها نهایی شده و قابل اجراست.

به گفته وی طرح «آسمان من» شامل خودروهای سواری شخصی مدل ۵۷ تا ۷۲ و شامل وانت‌بارهای مدل قبل از سال ۷۷ می‌شود. ضمن آن که روش‌های قبلی نیز همچنان دایر است و مالکان خودروهای فرسوده می‌توانند از طریق سایت‌هایی که قبلا اعلام شده بود نسبت به اسقاط خودروی خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: ستاد سوخت در ۲۲ بهمن ماه به صورت هفتگی جوایزی را برای متقاضیانی که جهت اسقاط خودرو ثبت نام کردند در نظر گرفته و به صورت هفتگی یک دستگاه رانا به برندگان اعطاء خواهد کرد که این برندگان به قید قرعه از بین متقاضیان اسقاط خودروی فرسوده انتخاب خواهند شد.

شفیعی تصریح کرد: همچنین ثبت نام از طریق دفاتر پیشخوان، خدمات دولتی نیز از هفته جاری برای اسقاط خوردوهای فرسوده آغاز خواهد شد.

وی در خصوص برنامه‌های ستاد برای تغییر سهمیه و قیمت سوخت در سال ۹۳ گفت: ۳ سناریو را به دولت پیشنهاد دادیم که سناریو اول حفظ قیمت فعلی سوخت بدون افزایش و با تغییر سهمیه است. سناریو دوم افزایش اندک قیمت و رساندن نرخ بنزین به ۱۱۰۰ تومان است و سناریو سوم افزایش بیشتر قیمت بنزین و نرخ ۱۸۰۰ تومانی است که چندین بار این سناریو تغییر کرده و دولت در مورد آن هنوز تصمیم‌گیری نکرده است.

شفیعی گفت: برای سواری‌های شخصی در طرح اسقاط دو و نیم میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳۰۰ هزار تومان ارزش لاشه برای وانت‌بارهای کمتر از یک تن دو میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳۰۰ هزار تومان ارزش لاشه و همچنین برای وانت‌بارهای بیش از یک تن نیز ۳ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳۰۰ هزار تومان ارزش لاشه در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه درباره طرح ضربتی ستاد برای مینی‌بوس‌های فرسوده شهر تهران گفت: سه سال قبل توافقی بین ستاد حمل ونقل و سوخت، شهرداری و محیط زیست برای نو‌سازی این ناوگان صورت گرفته بود که به علت افزایش بالای خودرو در دو سال گذشته این طرح عملیاتی نشد لذا جلسه مجددی بین این سه دستگاه تشکیل شد و مقرر شد با افزایش تسهیلات و کمک‌های بلاعوض ۱۱۰۰ دستگاه مینی‌بوس فرسوده شهر تهران در مدت کوتاهی نو‌سازی شود.

به گفته شفیعی مقرر شده در این طرح ضربتی ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی ستاد حمل و نقل مدیریت و سوخت ، ۲۰ میلیون تومان از سوی شهرداری و همین مبلغ نیز از سوی محیط زیست به صاحبان مینی‌بوس‌های فرسوده اعطاء شود و سقف تسهیلات نیز تا ۶۰ میلیون تومان افزایش یافته که سود بانکی آن ۱۵ درصد است و شهرداری قول‌هایی مبنی بر کاهش سود تسهیلات بانکی داده است.

وی تاکید کرد: ثبت نام از روز چهارشنبه هفته جاری در شرکت‌های واحد اتوبوسرانی تهران آغاز خواهد شد و مالکان خودروهای فرسوده می‌توانند برای ثبت نام به ستادهای واحد اتوبوسرانی مراجعه کنند.

افزایش تسهیلات کامیون‌ها از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان

وی در ادامه درباره نوسازی کامیون‌های فرسوده نیز گفت: سقف تسهیلات بانکی برای این خودروهای سنگین از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافته و تا سقف ۲۸ میلیون تومان نیز کمک بلاعوض در نظر گرفته ایم که می‌تواند توجیه اقتصادی برای نوسازی کامیون‌های فرسوده داشته باشد.

به گفته شفیعی در حال حاضر ۲۰۰ هزار کامیون فرسوده در کشور تردد می‌کنند.

تیبا برای تاکسی شدن تایید نشد

سمند ۴۰۵ به زودی وارد ناواگان می‌شود

شفیعی درباره نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیز گفت: جایگزینی تاکسی‌های فرسوده دو سال است که متوقف شده و علت اصلی آن افزایش قیمت خودرو و عدم تامین آن از سوی خودروسازان و همچنین پایین بودن سقف تسهیلات بانکی بود.

وی از افزایش سقف تسهیلات بانکی برای نوسازی تاکسی‌ها تا سقف ۲۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: با کمک دولت مقرر شده سطح تسهیلات افزایش پیدا کند تا با توجیه اقتصادی که دارد رانندگان بتوانند نسبت به نوسازی تاکسی‌های فرسوده خود اقدام کنند.

وی با بیان این که در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار تاکسی فرسوده در کشور وجود دارد، گفت: باید هر چه سریعتر نسبت به نوسازی این ناوگان اقدام کنید.

شفیعی همچنین با بیان این که تیبا که بیش از این مقرر شده بود به عنوان تاکسی جایگزین وارد ناوگان شود به تایید شورای عالی ترافیک نرسید لذا با هماهنگی وزارت صنعت و گمرک و ستاد سوخت مقرر شد سهم مطالبات ایران خودرو از گمرک پرداخت شود و مدیرعامل ایران خودرو نیز جهت تامین تاکسی اعلام کتبی کرده است.

وی گفت: براساس توافقی که صورت گرفته ایران خودرو خودروهای ۴۰۵ و سمند را در چندین مرحله وارد ناوگان خواهد کرد که مقرر شده در هر مرحله ۵ هزار دستگاه تاکسی جدید تحویل دهد.

به گفته وی با توجه به شدت آلایندگی هوا خروج تاکسی‌های فرسوده یکی از برنامه‌های مهم دولت و ستاد سوخت است و این برنامه به ویژه برای شهر تهران اولویت مهم‌تری دارد.

رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور تصریح کرد: در حال حاضر با توافقی که صورت گرفته مشکلی برای تامین خودرو از سوی ایران خودرو وجود ندارد اما چنانچه خودروسازهای داخلی تاکسی‌های مورد نیاز را تامین نکنند قطعا واردات خودرو به صورت جدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود تا یک ماه آینده ورود تاکسی‌های جدید به ناوگان تاکسیرانی در دستور کار قرار گیرد چرا که در دوسال گذشته ۱۰ هزار نفر برای خروج تاکسی‌های فرسوده خود ثبت نام کرده‌اند و ایران خودرو باید تاکسی‌های مورد نیاز را تامین کند و چنانچه عزم این خودرسازی جدی نباشد واردات را آغاز خواهیم کرد.

به گفته شفیعی در حال حاضر شرکت‌های وارد کننده خودروهای تویوتا، رنو و هیوندا برای واردات تاکسی اعلام آمادگی کردند.

ابطال ۳ میلیون کارت سوخت موتورسیکلت فرسوده تا پایان سال

وی در ادامه با اشاره به ابطال کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت های فرسوده گفت: با هماهنگی‌ که صورت گرفته کارت سوخت موتورسیکلت‌های بالای ۱۵ سال و خودروهای سواری بالای ۲۵ سال ابطال می‌شود و براساس آمار روزانه ۳۵ هزار کارت سوخت در حال ابطال است.

وی با بیان این که تو کنون ۶۰۰ هزار کارت سوخت موتورسیکلت فرسوده ابطال شده گفت مابقی نیز تا پایان سال ابطال خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۳ میلیون کارت سوخت موتورسیکلت‌های فرسوده را ابطال کنیم.

شفیعی تصریح کرد: با توجه به وجود ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار موتورسیکلت در کشور ۲۵ درصد از این موتورسیکلت‌ها در شهر تهران تردد دارند و حدود یک میلیون دستگاه موتورسیکلت نیز فاقد اسناد هویتی است.

رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور پیش بینی کرد با ابطال این کارت‌ها روزانه ۵ میلیون لیتر سهمیه بنزین یارانه‌ای کاهش یابد و این رقم در سه ماهه اول سال ۹۳ به روزانه ۹ میلیون لیتر خواهد رسید.

وی همچنین به دارندگان خودروهای سنگین جاده‌ای نیز هشدار داد که کارت سوخت را در اختیار سایرین قرار ندهند چرا که کارت سوخت‌هایی که مصرف آن‌ها نامتعارف باشد نیز مورد ابطال قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به سهم ۷۰ درصدی آلودگی هوا که به حمل ونقل اختصاص دارد، گفت: براساس مطالعاتی که صورت گرفته بیش از ۷۰ درصد آلودگی هوا مربوط به خودروها و سوخت گازوئیل و بنزین است که در این بین ۲۰ درصد این الودگی مربوط به خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده است.

شفیعی تصریح کرد: هرچند که باید این مطالعه دقیق‌تر انجام شود اما براساس اعلامی که محیط زیست دارد در فصل سرما سهم آلایندگی حمل و نقل کاهش می یابد چرا که به علت استفاده منازل از گاز شهری و افت فشار آن نیروگاه‌ها از سوخت‌های مازوت استفاده می‌کنند که این امر موجب افزایش آلایندگی در فصل سرما می‌شود.

شفیعی هزینه آلودگی هوا را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: هزینه‌های درمانی که به مردم تحمیل می‌شود در نتیجه میزان آلایندگی هواست و در این زمینه خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده سهم بسزایی دارند.

وی درباره ورود موتورسیکلت‌های برقی نیز گفت: آیین‌نامه‌ای در این باره تدوین شده که برای حمایت دولت از بکارگیری موتورسیکلت‌های هیبریدی و برقی در ناوگان حمل و نقل شهری این موتورسیکلت‌ها با اولویت کلانشهرها به ویژه شهر تهران آغاز شود که دستگاه‌های خدمات رسان از جمله شهرداری باید آن را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در آمارهای بانک جهانی در سال ۲۰۱۲ اعلام شده هزینه خسارت‌های آلایندگی هوا در ایران ۶۴۰ میلیون دلار براورد شده و این هزینه در بخش درمان ۲۴۰ میلیون دلار است، گفت: به نظر من این عدد بیش از ۲۴۰ میلیون دلار باشد هر چند که مشکل آلودگی هوا در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته نیز وجود د ارد اما آن‌ها توانسته‌اند از روش‌های مختلف آن را مدیریت کنند و ما نیز در کلانشهر تهران به ویژه به دنبال راهکارهایی هستیم و باید یک عزم میلی در این زمینه وجود داشته باشد.

شفیعی گفت: راه‌حل کوتاه مدت در دنیا برای کاهش آلودگی هوا تجربه نشده اما راهکارهای میان مدت همانند توسعه حمل و نقل عمومی وجود دارد.

شفیعی درباره تولید بنزین یورو۴ در کشور نیز گفت: لیتراژ توزیع بنزین یورو ۴ را نمی‌دانم اما آنچه که مشخص است با توجه به واردات آن در حال حاضر توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ تنها در تهران انجام می‌شود و براساس گزارشات تمام تولید داخلی کشور و واردات به جایگاه‌های تهران اختصاص دارد که این اولویت نیز به علت شرایط نامناسبی است که در وضعیت هوای تهران به وجود آمده است.

رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور در پایان از مالکان خودروهای فرسوده خواست برای اسقاط خودروی خود مبلغ ۲ میلیون و ۸۰۰ تومان را دریافت کنند و اگر اشخاصی و یا مراکزی کمتر از این میزان را به آن‌ها دادند از این کار خودداری کنند و تخلف‌ها را به سامانه ۳۰۰۰۲۰ گزارش کنند.