>> امروز

16:41:57 - 92/10/27
Print This Page
پیام خاتمی به مراسم هفته وحدت و تجلیل از ابتکار مرحوم آیت الله منتظری

امروز: در آستانه تولد پیامبر اسلام و به مناسبت فرارسیدن ایام هفته «وحدت»، که به ابتکار مرحوم آیت الله منتظری جهت نزدیکی اهل تسنن و شیعیان صورت گرفته بود، مراسمی در شهر نجف آباد اصفهان برگزار خواهد شد. به همین مناسبت، سید محمد خاتمی نیز پیامی صادر کرده است.

به گزارش جرس، در مراسمی که طی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه در شهر نجف آباد برگزار خواهد شد، استاد راستگو، غلاحسین قیصری، دکتر جلال حلالی زاده و دکتر حمیدرضا شریعتمداری سخنرانی خواهند کرد.

به گزارش جرس، محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران طی پیامی به مناسبت این مراسم گفته: "برادری، همدلی، انس و الفت، از اولین ارمغان هایی است که چون یثرب به مدینة النبی مبدل گشت، نثار مسلمانان و بشریّت شد. تقویت صمیمیّت میان مؤمنان و کردار مبتنی بر عدالت و احسان، نیکوداشت، همجواری و رفتار مهربانانه با دیگران، از آموزش های درخشان قرآن کریم است که در جامعه به هم پیوسته جهانی این روزگار که در آن مرزهای سنتی میان جوامع فرو ریخته است، می تواند نصب العین همه کسانی قرار گیرد که به اسلام به عنوان دین برتر و ناظر به زندگی انسان متعالی دل بسته اند؛ و هوشیاری در برابر توطئه ها ـ که بر تشدید جدایی ها تکیه می کند و ستیز و کینه توزی را دامن می زند ـ نشانه بصیرتی است که خداوند برای بندگان خوب خود خواسته است."

پیام سید محمد خاتمی به مناسبت بزرگداشت هفته وحدت در شهر نجف آباد به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«توحید» که روح و جان مایه دعوت پیامبران عظیم الشأن است در عرصه اجتماع (که انسان به طبع خود در متن آن است) به صورت وحدت میان مسلمانان، و در سطحی بالاتر میان انسان ها تجلی می کند؛ که به تعبیر مولی الموحدین امام علی (ع) در خطاب وحدت آفرین و عدالت بنیاد خود به مالک اشتر: «مردمان یا در دیانت برادرند یا در دایره وحدت بخش بزرگتری در انسانیت برابر». و دریغ و افسوس که جهان اسلام که بیش از هر زمان به یگانگی و یکسویی نیازمند است، در اثر تعصب و دیگرستیزی جاهلان و توطئه و ترفند دشمنان، امروز در آتش قهر و ستیزی که حاصل آن انبوه کشتگان و ویرانی¬ها و دربدری¬های فراوان است می سوزد و دستگاه¬های مختلفی آتش بیار معرکه تفرقه و ستیز شده¬اند!

«هفته وحدت» که با بهره گیری از مفاد دو روایت سنی و شیعه درباره ولادت پیامبرعظیم¬الشأن اسلام از دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول اعلام شد، می توانست منشأ برکت و وحدت و همدلی و همراهی نه تنها در ایران عزیز، که در سراسر جهان اسلام باشد. «هفته وحدت» که به ابتکار فقیه عالیقدر آیت الله العظمی منتظری(قدس سرّه) اعلام، و مورد تأیید و عنایت رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی که همواره بر لزوم وحدت میان فرقه های اسلامی تأکید داشت قرار گرفت؛ و اینک این هفته از جمله در نجف آباد پر افتخار بزرگ داشته می شود، که باید همت برگزار کنندگان دلسوز آن را ستود.

پیش از این نیز عالمان دلسوز و رهبران اصلاح اندیش جهان اسلام به این امر خطیر توجه داشته-اند؛ که از جمله اوج آن¬ را در همکاری میان مرجع بزرگوار عالم تشیع مرحوم آیت الله العظمی بروجردی و رهبر معنوی جهان تسنن مرحوم علامه شیخ محمود شلتوت می توان دید، که دارالتقریب اسلامی حاصل مبارک آن همکاری و همفکری مبتکرانه بود.
و چه بجاست که همه مراجع و پیشوایان بزرگوار شیعی و سنی در برابر امواج کینه آفرین تعصب و جهالتی که مورد سوء استفاده دشمنان اسلام و منطقه قرار گرفته است بر وحدت میان فرق مختلف اسلامی پای بفشرند و هر گونه تحریک و تخریب را از سوی هر کسی که باشد محکوم کنند و حتی گام های عملی تر در جهت آن وحدت بردارند.
برادری، همدلی، انس و الفت، از اولین ارمغان هایی است که چون یثرب به مدینة النبی مبدل گشت، نثار مسلمانان و بشریّت شد. تقویت صمیمیّت میان مؤمنان و کردار مبتنی بر عدالت و احسان، نیکوداشت، همجواری و رفتار مهربانانه با دیگران، از آموزش های درخشان قرآن کریم است که در جامعه به هم پیوسته جهانی این روزگار که در آن مرزهای سنتی میان جوامع فرو ریخته است، می تواند نصب العین همه کسانی قرار گیرد که به اسلام به عنوان دین برتر و ناظر به زندگی انسان متعالی دل بسته اند؛ و هوشیاری در برابر توطئه ها ـ که بر تشدید جدایی ها تکیه می کند و ستیز و کینه توزی را دامن می زند ـ نشانه بصیرتی است که خداوند برای بندگان خوب خود خواسته است.
از خداوند بزرگ برای شما و همه پویندگان یگانگی و برادری طلب توفیق می کنم؛ و سرافرازی اسلام و مسلمانان را خواستارم.

بیستم دیماه هزار و سیصد نود و دو
سید محمد خاتمی