>> امروز

06:19:26 - 92/10/3
Print This Page
مشاور روحانی: در موضوع حصر، بحث از جناح عبور کرده است

امروز: حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با بیان این که "مسئله حصر چندجانبه است" اظهار کرده است: همه جوانب را که شما حل کنید باز یک جانب باقی می‌ماند و آن کسی است که تحت حصر است. او باید تصمیماتی بگیرد. اگر او نتواند و یا نخواهد تصمیم بگیرد، کار برای همگان دشوار می‌شود.

حسام‌الدین آشنا در گفت‌وگو با شماره آذر و دی ماهنامه اندیشه پویا، چاپ تهران، ادامه داد: اگر تصور شما این باشد که آقای موسوی مظلومی است که تحت حصر است یک جور راهبرد می‌طلبد و اگر تصور این باشد که او از باب رافت اسلامی در خانه‌اش حصر شده یک جور دیگر درباره موضوع فکر می‌کنید. بین این دو فاصله زیادی است که تا وجه مشترکی میان نگاه مظلوم و ظالم‌بین پیدا نکنید و یک مصالحه اتفاق نیفتد همیشه سؤال باقی خواهد ماند.

سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در پاسخ به این سؤال که "شما تجربه حضور در ماجرای رفع حصر از آیت‌الله منتظری را دارید آنجا چه مسیری طی شد"، مدعی شد: درباره آقای منتظری به رغم اینکه شاید فرزندانشان حاضر نباشند قبول کنند اما حصر آقای منتظری برداشته نشد مگر اینکه آیت‌الله منتظری هم قبول مسئولیت کرد.

این در حالی است که بر اساس فایل صوتی که از مصاحبه مرحوم آیت‌الله العظمی منتظری در آخرین روز حصرشان در دست است ایشان تقاضای عفو از جانب خود یا فرزندانش را به شدت تکذیب می‌کند و تاکید می‌کند قرار نیست در ازای رفع حصر از مسائل سیاسی دوری گزیند.

این مرجع تقلید در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: این که در بعضی سایت‌ها بوده که فرزندان من تقاضای عفو کرده‌اند دروغ است؛ هیچ‌وقت فرزندان من از کسی تقاضا نکرده‌اند و نخواهند کرد. خود آن‌ها اگر صلاح می‌دانند رفع حصر کنند و اگر نمی‌دانند که من الحمدالله صابر و بردبار در حصر هستم.

آیت‌الله العظمی حسینعلی منتظری در بخش دیگری از این مصاحبه این که فرزندان وی به مقامات مسئول گفته‌اند که در صورت رفع حصر از فعالیت‌های سیاسی دور خواهند ماند را موکدا تکذیب می‌کند و می‌گوید: نه دروغ است این‌ها. شما (مصاحبه‌کننده) از طرف من تکذیب کن من خودم حسینعلی منتظری هستم.

فقیه عالی‌قدر در بخش دیگری تاکید می‌کند که همان نظرات سابق را دارد و عوض نشده و پشیمانی ندارد: "من آنچه به نظرم حق بود به دنبالش می‌رفتم."

با این حال آقای حسام‌الدین آشنا داماد و رئیس دفتر سابق قربانعلی دری نجف‌آبادی اولین وزیر اطلاعات کابینه محمد خاتمی که در جریان وقوع قتل‌های زنجیره‌ای از وزارت اطلاعات کنار رفت، درباره اینکه آیت‌الله منتظری چه مسئولیتی قبول کرد، مدعی شده است: امیدوارم فرزندان ایشان در خاطراتشان بنویسند. ببینید مسئله حصر غیر مسئله زندان است. در زندان شما دادگاه می‌روید و مجازاتتان هم معلوم است چه قبول داشته باشید مجرم هستید و چه قبول نکنید بعد از گذراندن دوران محکومیت از زندان آزاد می‌شوید مسئله حصر اما غیر از مسئله حقوقی جنبه اخلاقی هم دارد و به سادگی نمی‌توان از آن عبور کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در کوتاه مدت حصر برداشته خواهد شد، گفت: بسیار امیدوارم که در کوتاه مدت حل شود.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که "به هر حال دولت آشتی ملی یعنی چه" اظهار داشت: دولت آشتی ملی دولت آشتی جناح‌هاست در موضوع حصر بحث از جناح عبور کرده است.

سرپرست مرکز استراتژیک رئیس‌جمهور در پاسخ به سابقه آشنایی‌اش با حسن روحانی گفت: من در یک مورد با ایشان همکاری نزدیکی داشتم. سال 77 در جریان مسئله رفع حصر آیت‌الله منتظری با ایشان از نزدیک کار کردم و فکر می‌کنم خاطره خوبی از آن تجربه داشتم.

وی نقش خود را در آن ماجرا مشاور خواند و افزود: آقای دری‌نجف‌آبادی از من خواستند که به آقای روحانی کمک کنم.

شایان ذکر است رهبران محصور جنبش سبز بارها در طول سال‌های گذشته از طریق خانواده‌هایشان اعلام کرده‌اند که بر سر مواضع پیشین خود و عهدی که با مردم داشته‌اند ایستاده‌اند و از مسیری که در پیش‌گرفته‌اند پشیمان نیستند.

دوم آذرماه امسال هنگامی که هجمه‌هایی اوج گرفت تا رهبران جنبش سبز توبه کنند دختران میرحسین خبر دادند که وی خواهش بر توبه را غلط خوانده و گفته است: آن‌ها مرا می‌شناسند و می‌دانند وقتی به نتیجه برسم سفید سفید است نمی‌توانند تحت هیچ فشاری وادارم کنند که بگویم سیاه است.

خانواده مهدی کروبی نیز بارها پس از دیدار با این شیخ دربند بر روحیه بالای وی و اعتقادش به مسیر طی شده خبر دادند.