>> امروز

12:07:07 - 92/10/1
Print This Page
بازار مسکن در شوک وام صد میلیون تومانی/ نگرانی از ادامه رکود بازار مسکن

امروز: شوک ناشی از اعلام خبر تخصیص وام صد میلیون تومانی برای خرید واحدهای مسکونی رکود بازار مسکن را تشدید کرد‌.

به گزارش قانون، در پی اعلام وزیر راه و شهرسازی مبنی بر افزایش سقف وام مسکن به حدود صد میلیون تومان و تامین ۵۰ درصد قیمت واحدهای مسکونی متوسط با تسهیلات، خریداران تقاضای خرید خود را به تعویق انداخته‌اند و ترجیح می‌دهند از تسهیلات بیشتر برای واحدهای مسکونی مناسب‌تر استفاده کنند‌. بر اساس این گزارش عباس آخوندی گفته است ما قصد داریم برای تامین مسکن طبقه متوسط برنامه‌ریزی کنیم و از این رو می‌خواهیم با راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن امکان پس‌انداز برای خرید مسکن را فراهم کنیم‌.

یکی از مشاوران املاک در منطقه گلبرگ در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا نشانه‌هایی از رفع رکود بازار مسکن دیده می‌شود یا خیر، گفت: اعلام برنامه‌های جدید دولت خریداران را مردد کرده است‌. تا پیش از این بیشتر فروشنده‌ها می‌ترسیدند واحدهایشان را بفروشند اما خریداران واقعی در بازار بودند اما از پس اعلام برنامه‌های جدید دولت خریداران نیز دست نگه داشته‌اند و در یک ماه گذشته هیچ معامله‌ای در این دفتر مشاور املاک صورت نگرفته است‌. وضعیت کنونی بازار مسکن تنها موجب رکود معاملات در مناطق متوسط و ضعیف‌تر تهران نشده است بلکه در مناطق شمالی تهران نیز رکود، مانع از خرید و فروش خانه‌ها شده است‌.

یکی از مشاوران املاک در منطقه میرداماد در خصوص وضعیت کنونی گفت: در این منطقه واحدهای لوکس فراوانی ساخته می‌شود اما به نظر می‌رسد با این رکود امکان فروش فوری آنها فراهم نباشد‌. وی گفت: فروشندگان به بهانه مجهز بودن و استفاده از مواد اولیه با کیفیت و‌... سعی می‌کنند قیمت را بالا ببرند اما فعلا خریدار درست و حساب در بازار نیست‌. محمدپور در پاسخ به این سوال که آیا اعلام افزایش سقف وام مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان موجب افزایش قیمت در این منطقه شده است یا خیر، گفت: واحدهای مسکونی که ما فایلشان را در اختیار داریم اغلب بالاتر از ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارند‌. کسی که بخواهد این واحدها را بخرد طبیعتا معطل صد میلیون تومان نمی‌شود‌. وانگهی اعطای این وام ممکن است قیمت خانه را ناگهان افزایش دهد‌. همان طور که قبلا نیز پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی بانک‌ها خصوصی قیمت‌ها را به شدت بالا برد از این رو بهتر است اگر کسی برای مصرف شخصی قصد دارد واحد مسکونی خریداری کند، با پول نقد خود فورا این اقدام را انجام دهد و معطل نماند‌. وی در خصوص وضعیت بازار اجاره نیز گفت: هر چند بازار خرید و فروش راکد است اما طبیعتا بازار اجاره داغ‌تر از سال‌های گذشته است‌. رکود بازار خرید و فروش نشان دهنده نبود قدرت خرید است و این معنای افزایش متقاضیان اجاره واحدهای مسکونی است از این رو اجاره بهای واحدهای مسکونی افزایش یافته است‌.

رکود به صلاح بازار مسکن نیست

رئیس اتحادیه مشاوران‌ املاک تهران نیز گفت: بهتر است دولت تدبیری اتخاذ کند تا تسهیلات جدید خرید مسکن از نیمه ‌۹۳ قابل دریافت باشد چراکه رکود موجود به صلاح آینده بازار مسکن نیست‌.

حسام عقبایی با اشاره به طرح مد نظر وزیر راه‌ و شهرسازی برای پرداخت ۱۰۰ میلیون تومانی تسهیلات خرید مسکن در سال ۹۵ افزود: دولت قصد دارد طول انتظار دریافت وام خرید از صندوق‌های در آستانه تاسیس سپرده‌گذاری مسکن را سه ساله تعیین کند اما تجربه نوسان قیمت‌ها نشان داده که متوسط قیمت مسکن سالانه ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. وی افزود: در این صورت اگرچه وام ۱۰۰ میلیون تومانی در حال‌ حاضر ۵۰ درصد از قدرت خرید مسکن در کلان‌شهر تهران را برای طبقه متوسط جامعه فراهم می‌کند اما همین وام در سال ۹۵ حداکثر ۳۰ درصد هزینه خرید مسکن را پوشش می‌دهد. عقبایی با اشاره به جزئیات اعلام‌ شده طرح افزایش وام خرید مسکن از سوی وزیر راه‌ و شهرسازی که بیانگر برنامه دولت برای پرداخت تسهیلات حدود ۱۰۰ میلیون تومان است، گفت: تجزیه‌ و تحلیل مدل مدنظر وزارت راه‌ و شهرسازی نشان می‌دهد وام جدید خرید مسکن از روزی که بانک‌ مرکزی و شورای پول‌ و اعتبار موافقت‌شان را با طرح اعلام کنند، سه‌ سال زمان لازم دارد تا به دست متقاضیان بازار مسکن برسد. رئیس اتحادیه مشاوران‌ املاک تهران افزود: این در حالی است که قدرت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بعد از سه‌ سال سپرده‌گذاری متقاضیان، قطعا به اندازه حال‌حا‌ضر نخواهد بود. وی ضمن ارائه پیشنهاد به دولتمردان برای مطالعه دوره‌های رونق‌ و رکود مسکن و روند ۲۰ سال اخیر افت‌ و خیز قیمت مسکن تاکید کرد: قیمت مسکن در تهران از سال ۱۳۷۰ تاکنون همواره صعودی بوده و سالانه حداقل ۲۰ درصد افزایش داشته است و فقط در سه مقطع به ترتیب در سال‌های ۷۶، ۸۳ و ۸۸ در حد منفی سه درصد نوسان نزولی داشته است.

بازار مسکن در شوک وعده وام ۱۰۰ میلیونی

رئیس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران تصریح کرد: وام فعلی خرید مسکن که مبلغ آن ۲۰ میلیون تومان است تنها پنج درصد از قدرت خرید متقاضیان را پوشش می‌دهد اما اگر این وام در همین سال جاری به ۱۰۰ میلیون تومان تبدیل شود با احتساب میانگین ۲۰۰ میلیون تومانی قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری، در این صورت قدرت پوشش وام جدید در ماه‌های انتهایی سال ۹۲ به ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. وی اضافه کرد: هم‌اکنون بازار مسکن در شوک وعده وام ۱۰۰ میلیونی قرار دارد و متقاضی خرید خود را به تاخیر انداخته تا بلکه با این تسهیلات بتواند راحت‌تر خرید کند به همین دلیل بخشی از رکود معاملات مسکن ناشی از وعده افزایش سقف وام خرید مسکن است که بهتر است این طرح حداکثر تا بهمن امسال مصوب و از نیمه‌ سال آینده پرداخت شود تا افزایش قیمت‌ها از قدرت اثرگذاری تسهیلات جدید نکاهد چراکه هر چقدر رکود طولانی‌تر شود، در دوره رونق دامنه صعود قیمت بیشتر خواهد شد.