>> امروز

08:42:58 - 92/9/26
Print This Page
درخواست 1600 دانشجو از وزیر: رییس دانشگاه شیراز را تغییر دهید

امروز: موج درخواست تغییر رییس دانشگاه، به دانشگاه شیراز نیز رسید. بیش از 1600 نفر از دانشجویان دانشگاه شیراز با نگارش نامه‌ای به وزیر علوم درخواست تغییر رییس دانشگاه شیراز را طرح و از دکتر سیروس جوادپور برای ریاست این دانشگاه اعلام حمایت کردند. به گفته ی دانشجویانی که امضا جمع می کرده اند، حراست این دانشگاه از ادامه جمع آوری امضاهاجلوگیری کرده است.


متن نامه دانشجویان دانشگاه شیراز به وزیر علوم که در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته و امضاهای آن محفوظ است، در پی می آید:

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر فرجی دانا
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
با سلام و احترام
دانشگاه به عنوان مهد علم و دانش و اندیشه ورزی، همواره نقشی بیبدیل در تحولات کشور پیش و پس از انقلاب اسلامی ایفا نموده است. تربیت و تعلیم متخصصان، به وجود آوردن زمینههای فکری و فرهنگی لازم برای آیندهسازان ایران زمین، بسط و تعمیق روحیه تسامح و تساهل و همچنین آموختن نقدپذیری و چگونه نقد کردن در سایه فراگیری آیین گفتگو از جمله مسائلی‌ست که دانشگاه را در زمره مهمترین نهادهای جامعه قرار میدهد؛ آنچنان که پیر جماران از آن به عنوان «مبدا همه تحولات» یاد می‌کند.

اما در هشت سال اخیر و به ویژه چهارسال دوم آن، جایگاه رفیع دانشگاه در سایه سوء تدبیرها و نیز نگاه‌های غیرعلمی و غیرفرهنگی، بیش از سایر نهادهای جامعه از فضای امنیتی موجود لطمه دید و اساتید و دانشجویان، با مواجه شدن با شرایطی غیرقابل باور، دستخوش آسیب های فراوان گردیدند.

دانشگاه شیراز نیز از این قائله مستثنی نبود. انتصاب روسای دانشگاه ها به صورت متمرکز و بدون نظر اساتید دانشگاه باعث گردید تا دانشگاه های کشور و به خصوص دانشگاه شیراز در حیطه‌های مختلف دچار مشکلات و آسیب‌های فراوانی گردند. ایجاد تقابل بین مسئولین و دانشجویان با نادیده گرفتن خواسته‌های آنان شدت گرفت و بی‌مهری به اساتید مجرب و توانمند، بیش از پیش فضای دانشگاه را از آنچه از این دانشگاه مادر انتظار می‌رفت، دور و دورتر کرد. در حیطه‌های علمی، سرعت رشد و پیشرفت کاسته شد؛ به نحوی که رشد مشکلات و موانع پژوهشی و نیز نادیده گرفتن اهمیت تناسب فضای آموزشی و پژوهشی با تعداد دانشجویان و انتظارات موجود از دانشگاه و بی توجهی به تجهیز مناسب آزمایشگاه‌ها، بیش از پیش رخ می‌نمود. در زمینه‌های فرهنگی نیز، شیوه‌های نامناسب و غلط مدیریتی، دانشجویان را از ارزش‌های اصیل گریزان نمود و دانشگاه را از محفلی فرهنگی به محیطی نامتوازن و سرشار از معضلات گوناگون بدل نمود.

اما اینک، پس از خلق حماسه‌ی سیاسی در پرتو آرای ملت و روی کار آمدن دولت امید بخش دکتر روحانی، انتظار می‌رود تدبیر درخور شأن دانشگاه و دانشجو اندیشیده شود تا با روی کار آمدن فردی برخاسته از آرا و نظر دانشجویان و دانشگاهیان، اعتدال در فضای فرهنگی و سیاسی و نیز کارآمدی در حیطه‌های علمی و تخصصی به دانشگاه بازگردد. لذا امروزه بیش از پیش لزوم حضور فردی توانمند و محبوب، با سابقه‌ای روشن در حوزه‌های مدیریتی دانشگاه احساس می‌شود.

ما امضا کنندگان این نامه با بررسی کارنامه علمی و مدیریتی دکتر سیروس جواد‌پور، ایشان را مناسب‌ترین گزینه برای ریاست دانشگاه شیراز می‌دانیم. چرا که به اذعان اساتید و دانشجویان، از دوران ریاست ایشان در سالهای گذشته می‌توان به عنوان یکی از درخشان‌ترین دوران مدیریتی در تاریخ دانشگاه شیراز نام برد. سابقه مدیریتی کارآمد در جایگاه‌های گوناگون، به ویژه مدیریت راهگشا و توأم با تعاملات مناسب با اساتید و دانشجویان در زمان ریاست دانشکده مهندسی در سال‌های 1379 الی 1384 باعث گردیده است که ایشان به عنوان یکی از محبوب‌ترین مدیران دانشگاهی حتی پس از دوران مسئولیت خود شناخته شوند. حفظ احترام و کرامت دانشجویان، ایجاد تحول در نظام چرخه مالی دانشگاه با جذب سرمایه از طریق صنعت، اهتمام در ایجاد توسعه فیزیکی در فضای دانشکده مهندسی و نیز آشنایی این استاد گرانقدر با نیازهای علمی، پژوهشی، فرهنگی و رفاهی دانشجویان باعث گردیده است که در اذهان بسیاری از دانشجویان، ایشان به عنوان بهترین فرد برای پذیرش این مسئولیت خطیر شناخته شوند. لذا امید است با انتخاب ایشان به عنوان رئیس دانشگاه، شاهد آن باشیم که نگاه خردمندانه دولت تدبیر و امید، اعتدال و امید را به فضای دانشگاه شیراز بازگرداند.
با سپاس فراوان
جمعی از دانشجویان دانشگاه شیراز