>> امروز

08:19:14 - 92/9/26
Print This Page
حسن روحانی: خلاقیت تنها در سایه آزادی امکان‌پذیر است

امروز: رئیس جمهور با بیان اینکه نمی‌توان به پژوهش متقن دست یافت مگر آنکه پژوهشگر خلاق داشته باشیم، خاطرنشان کرد: خلاقیت تنها در سایه آزادی امکان‌پذیر خواهد شد و باید در سایه بردباری و تساهل زمینه را برای شکوفایی اندیشمندان و پژوهشگران آماده کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در چهاردهمین همایش تجلیل از پژوهشگران کشور نتیجه پژوهش را نیازمند بردباری جامعه دانست و ادامه داد: ممکن است پژوهشگری به نتیجه‌ای برسد که خوشایند این و آن نباشد، اما اگر در مسیر تحلیل به یافته‌ای رسید آن یافته محصول پژوهش بوده و چون پژوهش مقدس است محصول آن نیز باید مورد احترام باشد.

روحانی در ادامه افزود: البته این به معنای آن نیست که پژوهشگر هرچه به دست آورد وحی منزل است، بلکه امکان دارد در سالیان بعد و در پژوهشی دیگر به نتیجه‌ای مطلوب برسیم.

وی ایجاد محیطی امن، مساعد و آزاد برای پژوهشگران را زمینه پیشرفت کشور دانست و اظهار داشت: اینکه ایران توانست به قله‌های پیشرفت دست یابد این بود که از اندیشه دیگران استفاده کرد، ولی به ترجمه اکتفا نکرده و پس از چند قرن کتاب ایرانیان مورد استفاده دیگران قرار گرفت.

روحانی با مردود دانستن پژوهش‌ها و تحقیقاتی که منجر به اقداماتی مانند سلاح‌های کشتار جمعی می‌شود، گفت: ملت ایران هیچ‌گاه سلاح کشتار جمعی را جزو منافع ملی خود نمی‌داند و این موضوع در دکترین دفاعی ما جایی ندارد. رئیس‌ جمهور پژوهشی را ارزشمند دانست که به نیازهای کشور، مطالبات مردم و بهبود کیفیت زندگی جامعه منتهی شود و در همین زمینه گفت: در هر جامعه‌ای پژوهش در سلسله مراتب ارزش‌ها و در چارچوب آن‌ها باید دیده شود.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: اگر پژوهش خدای ناکرده منجر به دسترسی آسان مردم به مواد مخدر شود، قابل احترام است؟ اگر در کشور ما که طبق فتوای مقام معظم رهبری استفاده و تولید سلاح هسته‌ای و بهره‌برداری از آن حرام است، پژوهشی منتهی به استفاده از این سلاح شود، قابل احترام است؟ نه تنها ما از نظر عقلانی و منافع ملی به دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم بلکه در دیدگاه‌ها و باورهای دینی ملت ما نیز سلاح کشتار جمعی جایی ندارد و این مسئله را جز منافع ملی و دکترین دفاعی خود نمی‌دانیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه من می‌فهمم پژوهشگر به دنبال پژوهش‌هایی است که در مرز دانش باشد، اظهار داشت: من هم می‌فهمم کدام تحقیق و پژوهش کف و سود دارد. اما در برخی مواقع پژوهش خبرساز نیست، اما سرنوشت‌ساز است.