>> امروز

10:02:14 - 92/9/25
Print This Page
ایران خواستار توضیح دولت آمریکا درباره ماموریت لوینسون شد

امروز: مسئول مطبوعاتی نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد از دولت آمريکا خواسته است تا درباره ماموريت‌ يک «عضو سابق» اف‌بی‌آی که چند سال پيش در خاک ايران مفقود شد، توضيح دهد.

علیرضا ميريوسفی در ايميلی که آن را به خبرگزاری آسوشيتدپرس فرستاده است، اعلام کرده که ايران اطلاعی درباره محل رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی که ادعا می‌شود کارمند سابق سازمان سیا و اف‌بی‌آی بوده و شش سال قبل در جزيره کيش مفقود شده است، ندارد.

به نوشته مسئول مطبوعاتی نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد، دولت آمريکا «بايد درباره ماموريت لوينسون در خاک ايران توضيح دهد. آنها مسئول هستند و بايد پاسخگو باشند.»

آسوشيتدپرس به تازگی گزارش داده بود که سفر رابرت لوينسون به جزيره کيش در راستای ماموريتی تاييد نشده از جانب تعدادی از مسئولان سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا، انجام شده است.

خبرگزاری رويترز نيز به نقل از وکيل خانواده آقای لوينسون، نوشت که او در حال تحقيق درباره پول‌شويی مقامات جمهوری اسلامی و چگونگی انتقال درآمدهای نفتی ايران به کشور کانادا بوده است.

در واکنش به اين گزارش‌ها، سخنگوی کاخ سفيد گفته که رابرت لوينسون هنگام سفر به ايران، کارمند دولت آمريکا نبوده اما خبرگزاری فرانسه می‌گويد نحوه جمله‌بندی جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد به گونه‌ای بود که به طور کامل همکاری آقای لوينسون با اين سازمان را نفی نمی‌کرد.

به گزارش رادیوفردا، در تازه‌ترين واکنش مقام‌های ارشد آمريکا، جان کری، وزير امور خارجه ايالات متحده گفته که دولت اين کشور، پيگيری پرونده آقای لوينسون را رها نکرده است.

آقای کری در مصاحبه با تلويزيون ای‌بی‌سی افزوده است: «واقعيت اين است که من نه تنها شخصا اين مسئله را در بالاترين سطح دنبال کرده بلکه حتی آن را از طريق واسطه‌ها نيز پيگيری کرده‌ام.»

اما وزير امور خارجه آمريکا هم گزارش رسانه‌های آمريکايی درباره اينکه رابرت لوينسون در هنگام سفر به ايران، برای تيمی از سيا کار می‌کرد را تکذيب کرده است.

در ايميل مسئول مطبوعاتی نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد به خبرگزاری آسوشیتدپرس تاکيد شده که جمهوری اسلامی بنا بر «ملاحظات امنيتی و بشردوستانه» تلاش کرده ردپايی از آقای لوينسون بدست آورد، ولی اين تلاش‌ها بی‌نتيجه بوده‌اند.
با وجود اين، وزير امور خارجه آمريکا گفته که به اعتقاد او ايران «می‌تواند» به يافتن رابرت لوينسون کمک کند.

مامور سابق «سیا»:در دفتر احمدی‌نژاد کار می‌کردم

همزمان روزنامه واشنگتن پست، در این زمینه با رابرت بائر، مأمور سابق سی آی اِی گفتگویی داشته که متن آن به نقل از ایران خبر در ادامه آمده است:

-آیا انتشار گزارش فوق در زمانی که ایران و آمریکا در حال پیشبرد مذاکراتی حساس درباره برنامه اتمی ایران هستند، میتواند به اعتبار آمریکا ضرر بزند؟

مشکل این است که ایرانیها دیگر میدانند که لوینسون با سی آی اِی تماس داشته. دیگر مهم نیست که مأموریت داشته یا نه. در همان زمانی که لوینسون به ایران رفت، من هم رفته بودم...علناً بعنوان یک مأمور سایق سی آی اِی. من در دفتر احمدی نژاد، زمانیکه هنوز شهردار بود کار کردم. تا زمانیکه رو راست باشی، با سابقه ات مشکلی ندارند. لوینسون غیرقانونی وارد کیش شد و داوود صلاح الدین را ملاقات کرد. رابطه صلاح الدین هم با دستگاه اطلاعاتی کاملاً روشن است. ماجرا خیلی احمقانه بود. چه اتفاقی برای او افتاد، من نمیدانم. اما این که آیا به رابطه کنونی آمریکا-ایران صدمه میزند یا نه، به نظر من می زند و به همکاری آسیب می زند.

-گزارش چه تآثیری بر خود لوینسون خواهد داشت و آیا ممکن است باعث یک معامله شود؟
نمیدانم. حدس من این است که او را تحویل یک گروه افراطی داده باشند مثلا در بلوچستان ولی این گزارش میتواندبه او آسیب برساند. ما اینقدر با این مسئله بازی کردیم، در موردش دروغ گفتیم، قضیه را از خانواده اش پنهان نگه داشتیم که این گزارش میتواند به آتش دامن بزند.

-در مورد دیوید بلفیلد، یا همان داوود صلاح الدین چه میتوانید بگوئید؟
داوود صلاح الدین اسمی است که او برای خودش انتخاب کرد و اکنون بعنوان خبرنگار در تهران کار میکند و کتاب مینویسد. زمانی که من تهران بودم سعی کردند ما را به هم معرفی کنند. من داشتم یک فیلم در مورد بمبگذاری انتحاری تهیه میکردم و حاضر به ملاقات با او نشدم...نگران بودم ... ...چرا با ملاقات با این آمریکایی آنها را تحریک کنم؟ من نمی فهمم چرا لوینسون از او بطور مخفیانه در ایران استفاده کرد. کل این ماجرا بسیار غیرطبیعی و فکر نشده بود. همانطور که گفتم بنظر من، به ضرر ما تمام خواهد شد.