>> امروز

09:46:41 - 92/8/12
Print This Page
جواد ظریف: تهران به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ادامه می‌دهد

امروز: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که تهران به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم برای تقویت رآکتور تحقیقاتی هسته‌یی خود ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف که از روز سه‌شنبه برای سفر به آفریقای جنوبی و ترکیه تهران را ترک کرده است، پیش از ترک آفریقای جنوبی، روز پنجشنبه در یک نشست خبری این اظهارات را در واکنش به اخباری درباره توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ایران بیان کرد. به گزارش شبکه خبری پرس. تی. وی، وزیر امور خارجه ایران افزود که برنامه این کشور برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

ظریف همچنین گفت: ایران با «حسن نیت» و «با عزم و اراده برای رسیدن به تفاهم و با امید رسیدن به تفاهم در مراحل اولیه» به گفت‌وگوهای هسته‌یی با کشورهای عضو گروه ۱+۵ ادامه خواهد داد. همچنین به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد جواد ظریف در دیدار با ایرانیان مقیم آفریقای‌جنوبی با اشاره به اینکه در سیاست خارجه نیز چنین وضعی را مشاهد می‌کنیم، افزود: برای تغییر ابتدا باید صبر داشت زیرا با داشتن راه دشوار نمی‌توان به اهداف رسید بنابراین همه باید با صبر و حوصله دولت را کمک کنند تا مشکلات برطرف شود. ظریف همچنین اجماع داخلی را دومین شرط رسیدن به تغییر اوضاع دانست و افزود: نمی‌توان وضع کنونی کشور را با درگیری داخلی پیش برد چرا که در صورت نبود اجماع داخلی، رسیدن به اهداف متعالی نظام هم ناممکن می‌شود.

وزیر امور خارجه در ادامه استفاده از همه امکانات حتی پتانسیل ایرانیان مقیم خارج را سومین شرط رسیدن به اهداف دانست و گفت: نباید نیروی داخلی را در مقابل خارجی‌ها، ضعیف و واداده نشان داد چرا که باعث می‌شود طرف خارجی فشار زیادی بیاورد و این موضوع عین خیانت است و منفعتی برای کشور ندارد. پس از پایان این سفر ظریف عازم ترکیه شد و در ابتدای این سفر با رییس‌جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار عبدالله گل از ظریف خواست مراتب دعوت وی برای سفر حسن روحانی به ترکیه را به وی اعلام کند.

در خبری دیگر در این راستا، فرانسه اعلام کرد که وزیر امور خارجه ایران در روزهای آینده در سفری رسمی به پاریس با همتای فرانسوی خود دیدار خواهد کرد. به گزارش ایسنا، فیلیپ لالیو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت که دیدار بین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در تاریخ ۱۴ آبان انجام خواهد شد. ظریف پس از سفرش به پاریس عازم ژنو می‌شود؛ جایی که دور بعدی مذاکرات ایران و کشورهای عضو ۱+۵ درباره برنامه هسته‌یی ایران در ۱۶ و ۱۷ آبان برگزار خواهد شد.