>> امروز

09:06:34 - 92/8/6
Print This Page
عضو مجمع روحانیون مبارز: فضای امنیتی مانع فعالیت آزادانه و بالندگی احزاب می‌شود

امروز: عضو مجمع روحانیون مبارزبا اشاره به اهمیت ایجاد فضای آزاد برای فعالیت احزاب، گفت: ایجاد فضای امنیتی مانع از فعالیت آزادانه و بالندگی احزاب در کشور می‌شود.

به گزارش ایسنا، مقدم با اشاره به حق احزاب برای برگزاری تجمع و گردهمایی و همچنین دادن فراخوان در این زمینه، گفت: تا موقعی که در فضای سیاسی کشور شاهد فضای امنیتی باشیم به نظر می‌رسد بالندگی احزاب و فعالیت آزادانه آنها بیشتر شبیه یک شوخی باشد.

وی با انتقاد از ایجاد ممنوعیت برای فعالیت برخی از احزاب طی سال‌های گذشته، افزود: می‌بینیم که بعضا برخی از احزاب بدون هیچگونه دلیل قانونی از فعالیت محروم شده‌اند و این سوال به وجود می‌آید که با توجه به این برخوردها آیا می‌توان انتظار داشت که احزاب فعالیت خود را گسترش دهند؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر این‌که باید از سوی دولت برنامه‌ای برای فعالیت احزاب تدوین شود، گفت: باید شرایط به گونه‌ای باشد که سیاسیون و کسانی که می‌خواهند در این مسیر گام بردارند دارای آرامش خاطر باشند و راحت‌تر در این عرصه فعالیت کنند.

مقدم با بیان این‌که در حال حاضر جسته و گریخته اقداماتی انجام شده است، تصریح کرد: البته فضای عمومی جامعه نیز توسط خود مردم تغییر کرده و مردم تلاش کردند که فضا را کمی متحول کنند، ولی همچنان احزاب سیاسی با احتیاط گام برمی‌دارند.

این عضو مجمع روحانیون مبارز با تاکید بر این‌که احزاب باید در یک جامعه دموکراتیک شکل بگیرند، افزود: وقتی نهاد دموکراسی در جامعه‌ای حاکم نشود حضور احزاب به معنای واقعی آن تحقق پیدا نمی‌کند.

وی با بیان این‌که تا زمانی که شرایط سیاسی کشور امنیتی باشد احزاب نمی‌توانند به راحتی فعالیت کنند، گفت: در حال حاضر یکسری تغییراتی توسط مردم ایجاد شده و ضروری می‌رسد نهادهای سیاسی و امنیتی نیز فعالیت‌ها و رفتارهای خود را منطبق با اراده عمومی جامعه تغییر دهند.

مقدم با بیان این‌که تا زمانی که احزاب به معنای واقعی ایجاد نشود جامعه به سمت دموکراسی و حاکمیت مردمی نمی‌تواند حرکت کند، گفت: این پرسش مطرح است که آیا در حال حاضر احزاب می‌توانند، برای برگزاری تجمعات خود فراخوان بدهند و به راحتی می‌توانند آن را برگزار کنند ؟یا این‌که با این تجمعات به مانند گذشته برخورد می‌شود؟ متاسفانه حتی دیدیم که در ماه مبارک رمضان نیز بسیاری از جلسات دینی را نیز اجازه برگزاری ندادند.

این عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به نقش احزاب در پویایی جامعه گفت: احزاب می‌توانند حضور مردم و مشارکت سیاسی آنها را به صورت کارآمد شکل دهند و در فقدان احزاب کارآمد، این حضور مردم به شکل پوپولیستی در می‌آید و سپس جریان‌های سیاسی درصدد بر می‌آیند که آن را به شکلی به نفع خود تغییر دهند.