>> امروز

02:28:15 - 92/8/1
Print This Page
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور: وقتی آمار‌ها مطلوب ما نیست، نباید مهر محرمانه به آن‌ها بزنیم

امروز: معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با انتقاد از محرمانه اعلام کردن برخی آمار‌ها در گذشته، گفت: وقتی آمار‌ها مطلوب ما نیست نباید مهر محرمانه به آن‌ها بزنیم.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه، سی‌ام مهر، در مراسم روز ملی آمار و برنامه ریزی درمحل وزارت کشور، با اشاره به تجربه هشت سال گذشته گفت: متاسفانه در این دوره آمار‌ها بسته بود و دسترسی به بسیاری از آمار میسر نبود.

وی با انتقاد از اینکه چرا آمار باید محرمانه باشد، گفت: وقتی که می‌خواهیم بخش خصوصی دراقتصاد حضور فعال داشته باشد، چرا نباید آمار و اطلاعات در اختیار فعالان این بخش قرار گیرد.

نوبخت گفت: اطلاعات صندوق توسعه ملی معنی ندارد که محرمانه باشد، زیرا بخش خصوصی باید از این منابع استفاده کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، در این مورد که آیا آمارهای موجود از صحت و دقت برخوردارند؟ گفت: آمارهای ارایه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران اندکی تفاوت دارد، به طوری که نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۱ بین این دو نهاد حدود ۰.۴ درصد تفاوت داشت.

نوبخت ادامه داد: این اختلاف شاید از تفاوت در سبد کالا یا نحوه پردازش باشد، به همین دلیل باید استاندارد سازی صورت بگیرد که دیگر اختلافی در این خصوص مشاهده نشود.

وی با بیان اینکه نه تنها مرکز آمار بلکه دست اندرکاران دستگاه‌های مختلف باید در تولید آمار فعال باشند، تاکید کرد: آمار‌ها باید برای اینکه در عرصه اجرا تاثیر مثبت داشته باشد، یک متولی می‌خواهد که‌‌ همان مرکز آمار است.

نباید ذهن جامعه را درگیر یارانه‌ها می‌کردیم

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در زمینه قانون هدفمندی یارانه گفت: در زمینه یارانه‌ها نباید ذهن جامعه را پیش از آنکه به نتیجه مطلوب برسیم، درگیر می‌کردیم.

نوبخت با بیان اینکه باید فکر کنیم روش جایگزین قانون هدفمندی یارانه‌ها اگرمطلوب نیست، کدام است؟، افزود: صاحب نظران باید در خصوص هدفمند کردن یارانه‌ها فکر می‌کردند و بعد که به نتیجه رسیدند، پرده برداری می‌شد.

وی کاری که سرعت دست اندرکاران در تصمیم گیری را کاهش می‌دهد، فقدان آمار دانست. وی همچنین در خصوص نرخ ارز تصریح کرد بانک مرکزی در تعیین قیمت ارز، باید واقع بینی داشته باشد.

نوبخت در مورد بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور گفت: پس از دریافت اطلاعات دستگاه‌ها، این اطلاعات در ستاد بودجه معاونت برنامه ریزی تلفیق و در زمان قانونی به شکل لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

به گفته وی قانون بودجه سال ۱۳۹۳ به همراه آیین نامه اجرایی آن آماده و از روز اول فروردین سال آینده به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.