>> امروز

03:48:39 - 92/7/17
Print This Page
شهین‌دخت ملاوردی، معاون حسن روحانی در امور زنان شد

امروز: بالاخره آخرین معاون رییس جمهور هم منصوب شد؛ حسن روحانی شهین‌دخت ملاوردی را به سمت معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده منصوب کرد.

به گزارش خبرآنلاین؛ ملاوردی آخرین معاون رییس جمهور یازدهم و سومین زن حاضر در کابینه است که منصوب می شود. پیش از این مریم مجتهدزاده، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بود.

او در دولت دهم رییس مرکز زنان و خانواده محمود احمدی نژاد بود. احمدی نژاد اما در روزهای آخر حضور در پاستور، مرکز امور زنان را به معاونت ریاست جمهوری ارتقا داد.

در حکم روحانی برای ملاوردی که پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر کرده، چنین آمده است؛

"سرکار خانم شهیندخت مولاوردی

به استناد اصل ۱۲۴ قانون اساسی و نظر به تجارب ارزشمند سرکار عالی، به موجب این حکم شما را به عنوان «معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده» برمی‌گزینم.

امید است با عنایات الهی، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

حسن روحانی"

شهین‌دخت ملاوردی، سومین زن کابینه یازدهم است؛ پیش از این حسن روحانی در احکامی، الهام امین زاده به سمت معاونت حقوقی رییس جمهور و معصومه ابتکار را به سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب کرده بود.

شهین‌دخت ملاوردی، متولد یک آبان ۱۳۴۴ در خوی، مانند حسن روحانی حقوق‌دان است. دوره کارشناسی را در دانشگاه شهید بهشتی در رشته حقوق خوانده و کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی دارد. اما بیش از حقوق به فعالیت در امور زنان شناخته می شود؛ فعال امور زنان، استاد دانشگاه و دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان.

او درباره ورودش به حوزه زنان چنین روایت می‌کند: "انتخاب موضوع مرتبط با مسایل زنان - بررسی اقدامات بین المللی مقابله با خشونت علیه زنان - برای پایان نامه دوره کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی افق جدیدی پیش رویم گشود و با آن پا در وادی بی انتهایی نهادم که پشت سرگذاشتن آن جز با پایان عمر میسر نیست. درواقع قریب یک دهه قدم و قلم زدن در این وادی چنان نگاه و زاویه دیدی به من بخشید که دیگر به راحتی نمی توانم خود را از بند آن برهانم و زین پس این نگاه همیشه و همه جا با من است و همراهیم می کند."

او در اردیبهشت امسال در گفت‌وگویی با خبرآنلاین درباره جایگاه بین‌المللی زنان ایران گفت: عدم وجود رویکردها ثابت باعث شده جایگاه دوگانه‌ای برای زنان بهه وجود بیاید. از طرفی از لحاظ شاخص بهداشت و آموزش نسبت به کشورهای منطقه در جایگاه خوبی برخورداریم و از سوی دیگر در بعضی از شاخص‌ها از جمله شاخص‌های توانمندی سیاسی و فرصت‌های برابر اقتصادی بسیار عقب هستیم. گزارشی که مجمع جهانی اقتصاد هر سال ارائه می‌دهد نشان‌دهنده این است که در سال ۲۰۱۲ ما در بین ۱۳۵ کشور جهان رتبه ۱۲۷ را داریم. یعنی ایران تنها بالاتر از ۸ کشور از نظر شاخص‌های توسعه جنسیتی ایستاده؛ درواقع تنها کشورهای مالی، مراکش، ساحل عاج، عربستان، سوریه، چاد،‌ پاکستان و یمن بعد از ما قرار گرفته‌اند. همینطور که می‌بینیم در حالی که تنها افتخارمان این بود که از نظر آموزشی وضعیت بهتری داریم، با سیاست‌های اتخاذ شده آن هم به خطر افتاده است و نگرانیم که رتبه‌مان از این هم پایین‌تر رود.