>> امروز

12:09:17 - 92/7/7
Print This Page
۲۱ میلیون یورو طلب شرکت صدرا از ونزوئلا / بیکاری تمامی۱۵۰۰ کارگر صدرا

امروز: تارنمای خلیج فارس از نشست بررسی مشکلات شرکت صدرا و اخراج بسیاری از کارگران آن در دفتر معاونت سیاسی امنیتی استاندارخبر داد.

در هفته گذشته دبیر خانه کارگر بوشهر از صدور حکم اخراج ۱۵۰۰ کارگر رسمی و قراردادی شرکت صدرا تا پایان شهریور خبر داد و گفت: به دلیل نداشتن پروژه و مشکلات مالیاتی - گمرکی، صدرا فعالیت های خود را کاهش داده اند.

این در حالی است که اوایل شهریورماه نیز قرارگاه خاتم الانبیا سهام خود را در صدرا به یک شرکت راه و ساختمانی به نام آبادراهان واگذار کرد. همان زمان برخی کارشناسان احتمال دادند از فعالیت های کشتی و سکوسازی در این شرکت کاسته می شود، ضمن اینکه ابهاماتی درباره مالک جدید صدرا و بدهی های بانکی هیات مدیره اش به میان آمد.

دیروز نشست شورای کارگری استان به ریاست معاون سیاسی امنیتی استاندار با موضوع مشکلات شرکت صدرا برگزار شد.

رفع مشکل صدرا نیازمند ۱۰ میلیارد تومان

مدیر صدرا بوشهر می گوید: با ۱۰ میلیارد تومان مشکلات کارگران در کارخانجات صدرا حل می شود، اما پیگیری ها در این خصوص نتیجه بخش نبوده است.

خدیور در نشست بررسی مشکلات این شرکت در دفتر معاون سیاسی امنیتی استاندار بیان کرد: صدرا ۳ کارخانه اصلی دارد که کارخانه قدیمی کشتی‌سازی در امر تعمیرات کشتی‌ها و برخی از فعالیت‌های شرکت فراساحل تلاش می‌کند.

وی با بیان اینکه با وجود تنگناهای مالی تلاش کرده‌ایم به نوعی مشکلات کارگران را رفع کرده و مانع تنش و ناآرامی در این مجموعه بزرگ شویم، اظهار داشت: امیدواریم مشکل مربوط به معوقات فعلی کارگران نیز با تلاش دسته‌جمعی مرتفع شود.

خدیور با اشاره به مباحث مربوط به عدم تمدید قرارداد کارگران تاکید کرد: در حال حاضر فازهای پارس جنوبی که مربوط به صدرا هستند توسط وزیر کنونی نفت در اولویت نخست نیستند و در اولویت‌های بعدی قرار دارند و این موضوع نیز در تمدید نشدن قرارداد کارگران تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: از وضعیتی که برای کارگران به وجود آمده ناراحتیم، اما اگر با کارگران قرارداد جدید ببندیم و نتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم، مطمئنا وضعیت بدتر و سنگین‌تر می‌شود، از این رو خواستار همکاری مسئولان استانی برای رفع مشکلات صدرا هستیم.

طلب ۲۱ میلیون یوروی صدرا از ونزوئلا

مدیر کارخانه کشتی‌سازی جزیره صنعتی صدرا هم بخشی از مشکلات را به پرداخت نشدن تعهدات ونزوئلا در ازای ساخت ۳ کشتی نفتکش اعلام کرد.

به گزارش مهر، سلمان ضربی اظهار داشت: مدیران صدرا نسبت به ادامه حضور کارگران علاقه‌مندند و اگر شرایط کاری فراهم باشد به جذب آنها تمایل دارند، اما بدهی ها و مشکلاتی پیش روی ما قرار گرفته است.

ضربی با اشاره به آماده شدن کشتی سفارشی ونزوئلا در بهمن ماه۹۱ تصریح کرد: برای نخستین بار یک پروِژه با این وسعت مطابق برنامه زمان‌بندی آماده و تکمیل شده، ولی طرف ونزوئلایی به دلایل واهی از تحویل کشتی امتناع کرده‌ که پیگیری‌های حقوقی در جریان است و امیدواریم مشکلات مربوط به تحویل این کشتی بزرگ و مهم رفع شود.

وی با بیان اینکه بابت کشتی افراماکس ۲۱ میلیون یورو از ونزوئلا طلبکار هستیم، ادامه داد: در صورت رفع مشکلات موجود و تحویل کشتی به ونزوئلا بخش عمده مشکلات صدرا رفع می‌شود.

مدیر کارخانه کشتی‌سازی صدرا با اشاره به مشکلات این شرکت در اداره دارایی و بدهی مالیاتی این مجموعه افزود: وزیر وقت دستور صریح دادند که بدهی صدرا تقسیط شود که تاکنون محقق نشده است.

اخراج نه، قراردادشان تمدید نشده است!

مدیر کارخانه فراساحل جزیره صنعتی صدرا نیز اظهار داشت: در ماههای اخیر به طور مرتب و مکرر با مدیران ارشد صدرا و مدیران جدید و قدیم این شرکت ارتباط داشته‌ایم و در راستای رفع مشکلات کارگران و پرداخت معوقات آنها رایزنی و تلاش زیادی انجام داده‌ایم.

محمد لیراوی با بیان اینکه تمام کسانی که اصطلاحا از صدرا اخراج شده‌اند در واقع قراردادشان پایان یافته و به دلیل نداشتن پروژه قادر به جذب آنها نیستیم، گفت: تمدید نشدن قرارداد کارگران از نظر قانونی مشکل ندارد هر چند از نظر انسانی و وجدانی خود ما نیز تحت فشار قرار داریم.

وی اضافه کرد: راهکارهای مختلفی برای پرداخت معوقات کارگران مطرح شده و امیدوار هستیم با تزریق پول به این مجموعه شاهد مرتفع شدن بخش عمده‌ای از مشکلات کارگران باشیم.

۱۵۰ میلیون دلار جنس صدرا در گمرک

مدیر کارخانه فراساحل جزیره صنعتی صدرا با بیان اینکه ۱۵۰ میلیون دلار جنس در گمرک داریم، ادامه داد: اگر مشکلات گمرکی برای ترخیص این مقدار کالا و تجهیزات صدرا مرتفع شود می‌توانیم بخش زیادی از مشکلات موجود را رفع کنیم.

لیراوی یادآور شد: بخش زیادی از مشکلات نقدینگی قرار است با فروش اوراق مشارکت مرتفع شود که انتظار داریم تا اوایل هفته آینده این مهم محقق خواهد شد.

وی گفت: مطالبات کارگران صدرا از این شرکت تا پایان شهریور ماه حدود ۹۲ میلیارد ریال است که امیدوار هستیم با تلاش دسته‌جمعی و با همکاری مسئولان ارشد استان رفع شود.

مدیران صدرا از اخراج کارگران خودداری کنند

معاون سیاسی استاندار بوشهر نیز گفت: تا زمان تعیین تکلیف نهایی واگذاری شرکت صدرا، هیچ کارگری از این شرکت نباید اخراج شود.

پرآور تصریح کرد: با توجه به تصمیم قرارگاه خاتم الانبیا مبنی بر واگذاری صدرا به بخش خصوصی سوالات مختلفی در ارتباط با نحوه خرید این مجموعه، بحث ادامه کار شرکت‌های تحت پوشش، نگاه و نگرش به بدهی‌های صدرا و برنامه آینده این شرکت وجود دارد که امیداریم هرچه زودتر مشخص شوند.

پرآور گفت: حدود ۳۵۰۰ نفر به طور مستقیم و ۱۲ هزار نفر نیز به طور غیرمستقیم از طریق صدرا امرار معاش می‌کنند و ثبات این مجموعه موجبات ثبات این خانواده‌ها می‌شود و وجود مشکل در این شرکت نیز خانواده این افراد را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

پرآور بیان داشت: کارگرانی که مطالباتی از صدرا دارند تا زمان پرداخت کامل مطالبات باید اشتغال داشته باشند و قرارداد آنها نباید خاتمه یابد.

معاون سیاسی استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: مدیریت ارشد استان برای رفع مشکلات صدرا و پیگیری برای وصول مطالبات این شرکت همکاری لازم را انجام می‌دهد و از مدیران این شرکت نیز انتظار داریم در رفع مشکلات کارگران همت به خرج دهند.

پرآور بر لزوم همکاری گمرک و دارایی برای حل مشکلات صدرا تاکید کرد و اظهار داشت: مسئولان گمرک و دارایی استان نسبت به رفع مشکلات موجود مربوط به صدرا اقدام کنند تا مدیران این شرکت بتوانند در راستای رفع مشکلات خود گام بردارند.

وی اضافه کرد: از اداره تامین اجتماعی نیز می‌خواهیم نسبت به تقسیط بدهی و بخشودگی جرایم شرکت صدرا همت کند تا از این فرصت در راستای پرداخت حقوق کارگران استفاده بهینه شود.