>> امروز

09:22:42 - 92/7/6
Print This Page
حسن روحانی: کسی حق ندارد ایرانی را از بوی وطن محروم کند

امروز: در میان دیدارها و گفت و گوهایی که حسن روحانی در نیویورک داشت، دیدارش با ایرانیان مقیم امریکا ویژگی دیگری داشت. دیداری که روحانی حرف دل صدها ایرانی را به زبان آورد و گفت که این حق طبیعی هر ایرانی است که از سرزمین خود دیدار کند. مگر ما حق داریم ایرانی را از بوی وطنش محروم کنیم؟

به گزارش کلمه، نزدیک به هزار ایرانی از نقاط مختلف امریکا گرد آمده بودند تا در جلسه ای با رییس جمهوری خود در نیویورک دیدار داشته باشند. روحانی گفت که دولت وظیفه خود می داند راه رفت و آمد ایرانیان به وطنشان را تسهیل کند. این حق طبیعی هر ایرانی است که از سرزمین خود دیدارکند. مگر ما حق داریم ایرانی را از بوی وطنش محروم کنیم؟

مالک ایران، ایرانیان هستند. ایرانیان تعلق به همه ایرانیان دارد. دولت قیم مردم نیست. هیچکس در نظام اسلامی قیم مردم نیست.

من فکر می کنم اگر بخواهم پیام شما را به ایران منتقل کنم شاید مهمترین دیدار از ایران حق مسلم ماست.

سخنان وی با تشویق و ابراز احساسات شرکت کنندگان رو به رو شد.

در این مراسم کودکان ایرانی در لباس های محلی سرودهایی به زبان فارسی اجرا کردند. در همین حال روحانی هم که غزلی از حافظ می خواند از مردم خواست که به فرموده حافظ گله ها را فراموش کنند که وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم که در طریقت ما کافریست رنجیدن.

محمدجواد ظریف که این دیدار را شیرین ترین قسمت سفر روحانی به نیویورک خوانده در پست فیس بوکی خود با کنایه ای ظریف به صدا و سیما نوشته است: نمی دانم سیما این برنامه را پخش مستقیم کرده یا خیر ولی امیدوارم پخش کنند تا شما هم در این شادی که من و همه اعضای هیأت داشتیم شریک باشید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: ایرانیان سفیران سرزمین خود در سراسر جهان و حلقه وصل سرزمین ایران با سایر ملت ها هستند.

دکتر حسن روحانی در جریان سفر به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دیدار جمع کثیر و پرشور ایرانیان مقیم آمریکا که در فضایی کاملا صمیمانه برگزار شد، اظهار داشت: اقلیت های یهودیان، ارمنی ها، آشوریان، رزتشتیان همه و همه زیبایی های سرزمین ایران می باشند.

رییس جمهور افزود: ایران به عنوان سرزمین همه دلها، در دو مقطع بزرگترین فرهنگ را آفرید، فرهنگ باستان قبل از اسلام یکی از چند فرهنگ بزرگ جهان بود و هنوز هم ما به آن دوران می بالیم و افتخار می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به اشتیاق مقام های اروپایی برای ملاقات با او گفت: هیچ مقامی نبود که در این سفر با من ملاقات کند و از عظمت ملت ایران و انتخابات ۲۴ خرداد۹۲ سخن نگوید.

دکتر روحانی اظهار داشت: همه این لحظه ها برای من شیرین بود و احساس غرور می کردم که نماینده یک ملت و فرهنگ بزرگ هستم.

رییس جمهوری اسلامی ایران افزود :دولت تدبیر و امید دست نیاز به سوی هیچ کشور خارجی دراز نخواهد کرد، اما دست نیازش را به سوی شما ایرانیان دراز می کند، زیرا شما می توانید تصویری واقعی از سرزمین خود به جهانیان معرفی کنید.

دکتر روحانی تصریح کرد: صدا و سیمای ما در اینجا شما هستید، شما می توانید صدای ملت ایران را به گوش مردم آمریکا برسانید و فرهنگ غنی خود را به آنها معرفی کنید.

رییس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه در بحث رابطه میان ایران و آمریکا گذشته تلخی وجود دارد، گفت: تنش ها و تخاصمی که از گذشته میان تهران - واشنگتن شکل گرفته یک شبه حل نمی شود.

دکتر روحانی در خصوص تمایل اوباما برای دیدار و مذاکره با وی گفت: من با اصل پیشنهاد موافق هستم اما دو طرف هر چه فکر کردیم که نتیجه این ملاقات چگونه برای دو ملت هدیه مناسبی باشد، متوجه شدیم که این مسئله در این فاصله زمانی کوتاه مسیر نیست.

رییس جمهور همچنین به تلاش ها برای بازگرداندن یک میراث گرانبهای تاریخی با قدمت دو هزار و ۷۰۰ ساله از آمریکا به ایران اشاره کرد و گفت: سالها پیش این آثار گرانبها به آمریکا قاچاق شد و در این سفر قرار شد این شی ارزشمند به کشور بازگردانده شود.

دکتر روحانی تاکید کرد: افتخار می کنم که این اثر گرانبهای تاریخی ملت ایران را به کشور بازگردانم.