>> امروز

07:58:35 - 92/6/18
Print This Page
سن امید در ایران به ۷۳ سالگی افزایش یافت

امروز: مجمع جهانی اقتصاد در تازه‌ترین گزارش خود سن امید به زندگی را در ایران ۷۳ سال اعلام کرد که با این حساب ایران از نظر این شاخص در بین ۱۴۸ کشور دنیا در رده ۸۷ قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، در گزارش مجمع جهانی اقتصاد بالاترین سن امید به زندگی مربوط به هنگ کنگ به میزان ۸۳ سال و چهار ماه است. همچنین سوئیس و ژاپن نیز به ترتیب با ۸۲ سال و هفت ماه و ۸۲ سال و شش ماه در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

کشورهای ایسلند، اسپانیا، ایتالیا، مالت، سنگاپور، استرالیا و سوئد نیز رده‌های چهارم تا دهم این رتبه‌بندی را به خود اختصاص دادند. ضمن اینکه به طور کلی ۲۷ کشور در بین ۱۴۸ کشور دنیا دارای سن امید به زندگی بالای ۸۰ سال هستند.

پایین ترین سن امید به زندگی نیز مربوط به کشور آفریقایی سیرالئون با تنها ۴۷ سال و هشت ماه سن است. کشورهای لسوتو، سوازیلند، زامبیا، چاد، موزامبیک، بوروندی، آنگولا، زیمباوه و مالی نیز رده‌های بعدی پایین‌ترین سن امید به زندگی در دنیا را به خود اختصاص دادند.

در گزارش سال قبل مجمع جهانی اقتصاد سن امید به زندگی در ایران ۷۲ سال و هشت ماه اعلام شده بود که با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که سن امید به زندگی در ایران حدود چهار ماه بیشتر شده است.

همچنین در گزارش تازه مجمع جهانی اقتصاد سن امید به زندگی در ایران در منطقه خاورمیانه از دو کشور لبنان و یمن بیشتر است.