>> امروز

09:45:06 - 92/6/17
Print This Page
ادامه جنجال دانشگاه احمدی نژاد؛ اکبر ترکان به بقایی: کمیسر پلیس نیستم اما پیگیر اموال ملی هستم

امروز: بازپس‌گیری اموال نهاد ریاست‌جمهوری و مناطق آزاد موجب فرستادن پیام‌هایی از طریق رسانه‌ها بین حمیدرضا بقایی و اکبر ترکان شد.

دیروز اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در واکنش به اظهارات بقایی که گفته بود: «عودت ۱۶‌میلیاردتومان داوطلبانه بود، ترکان فکر نکند «کمیسر پلیس» است» به «شرق» گفت: مهم استرداد اموال است اگر تاکنون استرداد اموال مربوط به دولت و مناطق آزاد داوطلبانه بوده من تشکر می‌کنم و در خواست دارم باقی این اموال را هم به‌صورت داوطلبانه بازگردانند.

او افزود: «ماشین‌ها، دفاتر و ساختمان‌های مربوط به مناطق آزاد و اموالی که در دستان آقایان است اگر به همین صورت و به ادعای خودشان داوطلبانه مسترد شود ما از این امر استقبال می‌کنم مهم این است که اموال مربوط به هر نهادی در اختیار همان سازمان یا نهاد قرار گیرد لذا خواهشمندیم به همین صورت، محترمانه اموال بازگردانده شوند.»

ترکان در ادامه گفت: «‌من کمیسر پلیس نیستم اما پیگیر اموال ملی و نهادهایی که مسوولیت آنها به من واگذار شده هستم و اگر این اموال از راه منطقی و معمول بازگردانده نشود مراجع قضایی حتما به وظیفه خود عمل خواهد کرد اما اگر بازگردانده‌شدن اموال هم به‌صورت داوطلبانه باشد بهتر است.»

پیام‌ها از آنجا شروع شد که بقایی اعلام کرد ۱۶‌میلیارد پول برداشت‌شده از نهاد ریاست‌جمهوری در روز تحلیف به‌صورت قرض بوده و ترکان در برنامه‌ای تلویزیونی درباره اموالی که در دست یاران احمدی‌نژاد مانده بود سخن گفت بقایی از ترکان خواست تا بابت اظهاراتش عذرخواهی کند و ترکان در گفت‌وگو با رسانه‌ها به شرح اموالی پرداخت که در اختیار دوستان بقایی است.

بقایی در پاسخ اظهارات اکبر ترکان مبنی بر «مگر جای خوب و بد عوض شده و چه‌کسی باید از چه‌چیزی عذرخواهی کند؟» گفت: من فکر می‌کنم در دولت جدید پرداختن به مسایل حاشیه‌ای کار درستی نباشد. همه باید به دولت کمک کنیم. همان‌طور که مقام‌معظم‌رهبری فرمودند دولت جدید کارش را آغاز کرده و باید کمک کرد تا به‌خوبی بتواند از عهده رفع مشکلات و وعده‌هایی که داده برآید.

دیروز هم خبر رسید که نهاد ریاست‌جمهوری یکی از ساختمان‌های تحت مالکیت خود را که برای استفاده در اختیار محمدرضا رحیمی قرار گرفته بود، بازپس گرفت.

خبرگزاری «فارس» نوشت: «این ساختمان در نزدیکی ساختمان صداوسیما در خیابان الوند قرار دارد و تا قبل از استقرار رحیمی، در اختیار رسانه ملی بود. در اواخر دولت دهم این ساختمان از صداوسیما بازپس گرفته شد و به‌عنوان ساختمان شماره ۲ دانشگاه جامع ایرانیان در اختیار دولت وقت قرار گرفت و پس از پایان دولت، به دفتر محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی‌نژاد تبدیل شد، اما هفته پیش دوباره تحت تملک نهاد ریاست‌جمهوری رفت.

پیش از این اکبر ترکان رییس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد طی نامه‌ای از برخی نقل و انتقالات درخصوص دانشگاه جامع ایرانیان که از مناطق آزاد صورت گرفت، انتقاد و آن را غیرقانونی دانست.» از سوی دیگر بقایی با بیان اینکه «پرداختن به مسایل حاشیه‌ای فکر نمی‌کنم کار درستی باشد.

اما با توجه به بحث‌های مطرح‌شده از سوی آقای ترکان لازم می‌دانم به چند نکته اشاره کنم»، افزود: «در چند سایت و برنامه زنده تلویزیونی آقای ترکان گفته‌اند که یک ساختمان به دانشگاه ایرانیان داده شده که این خبر کذب محض بوده و هیچ ساختمانی به دانشگاه ایرانیان اختصاص نیافته است و هرکسی که مدعی است، باید سند و مدرک ارایه کند.

اگر آقای ترکان مدعی چنین چیزی هستند، موقعیت و پلاک این ساختمان را که در خیابان گاندی است، منتشر کند. به‌عقیده بنده نکته دوم یک‌طرفه به قاضی رفتن است. خانه ایرانیان با دانشگاه ایرانیان متفاوت است، آقای ترکان که سابقه طولانی‌مدت اداری دارند، باید تفاوت بین این دو را بداند. خانه ایرانیان تفاهمنامه‌ای با مناطق آزاد دارد اما اینکه مناطق آزاد تعهداتی را نسبت به خانه ایرانیان دارد و آقای ترکان مرتب این مطلب را تکرار می‌کند، خانه ایرانیان نیز تعهداتی را نسبت به مناطق آزاد دارد.»

بقایی با بیان این مطلب که «بنده آماده همکاری با آقای ترکان هستم تا در هر زمانی که اطلاعاتی غلط به ایشان داده شد، با راهنمایی‌های خود مانع از انحراف در بیانشان شوم»، تصریح کرد: «اکنون هم مجددا تاکید می‌کنم هیچ مشکلی با دولت جدید نداریم و هیچ‌گونه بحث سیاسی با مشاور محترم رییس‌جمهور نداریم و هر زمان که ایشان اراده کنند حاضر به همکاری هستیم.»بقایی درخصوص برخی مباحث مطرح شده درباره ۱۶‌میلیاردتومان نیز اظهار کرد: «۱۶‌میلیاردتومان مطابق قانون و مقررات بوده که به حساب دانشگاه بین‌المللی ایرانیان که یک دانشگاه غیرانتفاعی است واریز شده است و مطابق با تمام مقررات و ضوابط است، ولی پس از اینکه مشاهده کردیم حاشیه‌سازی‌های بسیاری پس از این انتقال صورت گرفت، این مبلغ را عودت داده و با انتشار یک نامه رسمی آن را به نهاد ریاست‌جمهوری برگرداندیم.»

اظهارات بقایی در حالی است که ترکان بزرگ‌ترین همکاری دولت دهم با دولتمردان تدبیر و امید را استرداد اموال به‌صورت محترمانه می‌داند باید دید ادامه کشمکش سریالی بین یاران احمدی‌نژاد و دولتمردان روحانی به کجا خواهد رسید. آیا کلید تدبیر روحانی می‌تواند قفل مشکلات و بذل و بخشش‌های بی‌حساب و کتاب دولت دهم را بگشاید یا نه.