>> امروز

06:46:13 - 92/6/14
Print This Page
کاهش محسوس تجارت خارجی ایران به سقف ۳۱.۵ میلیارد دلار

امروز: معاون کل سازمان توسعه تجارت از کاهش حجم تجارت خارجی ایران به حدود ۳۱.۵ میلیارد دلار در پنج ماه نخست امسال خبر داد و گفت: دلیل اصلی این اتفاق کاهش قابل ملاحظه واردات مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی بوده است.

کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: در پنج ماهه امسال واردات کشور با کاهش ۲۶ درصدی به ۱۶.۳ میلیارد دلار رسید و صادرات هم با افت هشت درصدی بالغ بر ۱۵.۲ میلیارد دلار شد. این در حالی است که در چهار ماه سال جاری نرخ کاهش واردات ۲۶ درصد و نرخ کاهش صادرات شش درصد بود.

وی افزود: با این حساب روند کاهشی واردات در پنج ماهه نسبت به چهار ماهه تقریبا ثابت مانده اما نرخ کاهشی صادرات غیرنفتی دو درصد بیشتر شد که این مایه نگرانی است.

او با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری درباره اختصاص نیافتن ارز به واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی هشدار داده شده بود، افزود: اگر قرار است ارزی به واردات داده شود باید اولویت با مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان باشد.

وی با بیان اینکه باید میزان واردات کشور در سال جاری دستکم مشابه سال قبل یعنی حدود ۵۳ میلیارد دلار باشد، گفت: پشتوانه صادرات غیرنفتی تولید داخلی است و در صورتی که در ماه‌های آینده نیز شاهد ادامه کاهش واردات مواداولیه موردنیاز صنایع باشیم کاهش صادرات غیرنفتی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در چهار ماه نخست ۱۳۹۱ ارزش واردات و صادرات غیرنفتی کشور به ترتیب ۲۶.۲ و ۵.۱ درصد کاهش یافته بود که در پنج ماهه امسال این دو نرخ کاهشی به ترتیب به ۲۶.۳ و ۷.۹ درصد رسید.