>> امروز

13:34:56 - 92/6/9
Print This Page
بهمنی: من فقط یک هفته رییس بانک مرکزی بودم، آن هم در زمان روحانی!

امروز: امروز مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد تا پس از یک دوره کوتاه از بحث و جدل پیرامون ریاست کلی بانک مرکزی، در نهایت ولی الله سیف به عنوان سکان دار بانک مرکزی عنان مهمترین نهاد اقتصادی کشور را در دست بگیرد.

وی در این مراسم اشاره به اولویت های بانک مرکزی کرده است و گفته: بانک مرکزی در این شرایط باید نسبت به کنترل تورم و جلوگیری از افزایش بی رویه بهای کالاهای مصرفی اقدام و به عنوان اولویت اصلی توجه کند.

به نوشته تابناک، سیف همچنین در این مراسم اظهار کرده است که: چاره اندیشی برای بدهی‌های مسکن مهر به شبکه بانکی و ممانعت از منفی شدن نرخ سود سپرده‌های بانکی جزء برنامه‌های اصلی بانک مرکزی خواهد بود.

اما شاید مهمترین حرف و سخن این مراسم سخنان وزیر اقتصاد بود که بیانگر نکته ای اساسی از حال و روز بانک مرکزی کشور طی سالهای گذشته بوده است.

علی طیب نیا که در این مراسم حضور داشت به بیان خاطره ای پرداخت از محمود بهمنی که یادآور سالهای پیشین بانک مرکزی بود. وی گفت: آقای بهمنی یک نکته ای به من گفتند اما نمی دانم ایشان راضی هستند این مطلب را بگویم یا خیر؛ آقای بهمنی گفتند "من در این ۶ سال تنها یک هفته رئیس کل بانک مرکزی بودم و آنهم پس از ریاست جمهوری آقای دکتر روحانی بود".

نکته ای که طیب نیا در این مراسم به آن اشاره کرده است، هرچند در زبانی تعارف گونه بیان شده است، اما واقعیت نهفته در پشت پرده های ساختمان بانک مرکزی طی سالهای گذشته بوده است.

آن چیزی که در زمان ریاست محمود بهمنی بر بانک مرکزی گذشته است، چیزی جز سپردن کلید خزانه و سیاستهای بانک مرکزی در اختیار دولت محمود احمدی نژاد نبوده است.

جالب آنکه در زمانی که همین انتقادات بر ریاست محمود بهمنی بر بانک مرکزی بیان میشد، مسئولان دولتی و این بانک، به شدت بر آن میتاختند و از استقلال تام و تمام بانک مرکزی سخن میگفتند.

نکته جالب تر آنجا است که محمود بهمنی زمانی که این نکته را به علی طیب نیا بیان می کرده است، فراموش کرده که در سال ۸۷ در حمایت از حضور محمود احمدی نژاد در راس مجمع عمومی بانک مرکزی به جای اقتصاد دانان، تهدید به استعفا کرد! وی در آن زمان اشاره کرد که کشور را نمیتوان با اقتصاد دانان اداره کرد و حمایت وی از محمود احمدی نژاد از همان زمان نتیجه اش مشخص بود و واضح: محمود بهمنی هیچ گاه رئیس بانک مرکزی نبوده است!

فی الواقع باید گفت، محمود بهمنی نباید هم توقعی از ریاست در بانک مرکزی میداشت. در جایی که دولت قبل هرگونه کار کارشناسی و علمی را با چوب «خود کارشناس پنداری» عقیم میگذاشت و برای رد شدن از موانع قانونی و غیر از آن که بر سر راه اهداف و خواسته هایش قرار داشت از هیچ چیز هراسی نداشت، بانک مرکزی اولین جایی بود که رئیس کل آن باید میفهمد و می دانست که یک عروسک خیمه شب بازی بیشتر نیست.

اما هیچ کدام از اینها توجیه گر حضور محمود بهمنی با این شرایط در بانک مرکزی نبوده است و وی اگر چنانچه این رویه را مناسب نمیدانست و با آن مخالفتی داشت، به راحتی میتوانست از سمت خود کناره گیری کند. البته وی در سال گذشت درخواست بازنشستگی خود را داد که دیگر فایده ای نداشت و محمود احمدی نژاد چندان تمایلی به از دست دادن یک رئیس کل همراه و بی درد سر را نداشت!

این خاطره ای است که در ذهن همه مردم از بانک مرکزی دولت احمدی نژاد حک شده است بیان این خاطره از یک سو هشداری بزرگ به ولی الله سیف در پست جدیدش نیز هست. وی امروز از برنامه های زیادی سخن گفته است که هر کدام از آنها نیازمند تلاش و جهد فراوانی است.

عملیاتی کردن کنترل تورم و سر و سامان دادن به اقتصاد با تنظیم سیاستهای پولی مناسب، تنها و تنها لازمه اش استقلال حداقل عملیاتی بانک مرکزی است و اگر قرار بر آن باشد که این بانک همانند گذشته از این مهم محروم باشد، شاید سیف نیز مانند محمود بهمنی سالهای بعد یک چنین خاطره ای را تعریف کند!

بازگشت آرامش به بازار ارز

ولی الله سیف امروز در مراسم معارفه خود به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی با تاکید بر لزوم بازگرداندن آرامش به بازار ارز و ممانعت از مداخله در این بازار و همچنین منفی شدن نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: من و آقای دکتر بهمنی همکاری طولانی با هم داشتیم مخصوصا در زمانی که ایشان در بانک ملی بودند و به جد باید گفت که تکیه‌گاه محکمی برای مدیران بانک ملی به شمار می رفتند.
رئیس کل بانک مرکزی خطاب به بهمنی اظهار داشت: ما برا این اعتقاد هستیم که همچنان باید از آقای دکتر بهمنی در مجموعه نظام بانکی بهره بگیریم و در خدمت ایشان خواهیم بود. وی در ادامه ضمن بیان اینکه هم اکنون کشور در شرایط خطیری قرار گرفته است گفت: منفی شدن رشد اقتصاد، تورم مضمن کشور و رشد شتابان آن و رشد بالای نقدینگی از چالش های موجود است؛ ضمن اینکه ما درگیر رشد بالای پایه پول و حجم بالای بدهی بانک ها هستیم که این مسئله عدم تعادل هایی را در بازار در پی داشته است.

سیف به بی‌ثباتی نرخ ارز در بازار نیز اشاره کرد و بر نقش محوری بازار سرمایه در تامین مالی تاکید کرد و افزود: در چند سال اخیر بی‌تدبیری‌هایی صورت گرفته که نمی‌تواند از تحریم‌ها باشد. وی در ادامه بر کنترل تورم و جلوگیری از افزایش نقدینگی کشور و ایجاد ثبات اقتصادی تاکید کرد و متذکر شد که باید بر مقررات بانکی ثبات لازم وجود داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به تعریف از اعتدال اشاره کرد و گفت: ۳ رکن اساسی ما اعتدال، تعامل و عدالت است به این معنا که باید در بازار کلان پول و سرمایه تعادل برقرار کرد که این تعادل نیازمند تعامل با دستگاه‌های سیاستگذار، فعالان اقتصادی و بانک‌های مرکزی دنیا است.

وی بیان داشت: بزرگترین تهدید معیشتی مردم تورم است که باید این قضیه مورد توجه اکید قرار گیرد. سیف بر ممانعت از منفی شدن نرخ سود سپرده‌های بانکی به عنوان یکی از مسائل بازار عدالتی اشاره کرد و پیش نیاز این ۳ رکن را تقویت شورای پول و اعتبار و تلاش برای هماهنگی کارکردی میان دستگاه‌ها دانست.

سیف بر کنترل پایه پولی با هدف مهار تورم، ممانعت از بدهکاری دولت و شرکت های دولتی، چاره‌اندیشی برای بدهی مسکن مهر، اصلاح رابطه مالی بانک مرکزی و خزانه، بازگرداندن آرامش به بازار ارز و ممانعت از مداخله در این بازار برقراری انضباط در بازار پول، رقابتی کردن سند بانکی کشور و حمایت از شکل‌ گیری نهاد صنفی بانک نیز به عنوان اهم برنامه‌های خود در بانک مرکزی یاد کرد.

به گزارش مهر،رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رفع تحریم بانک های مرکزی و انتشار آمارهای بهنگام توسط این بانک گفت: مهم ترین عوامل در تحقق اهداف فوق استقلال عملیاتی بانک مرکزی و تعهد جدی مدیران به اجرای مقررات و مدیریت بازار پول است ضمن اینکه باید از بانک مرکزی حمایت کامل شود و ضرورت بررسی صلاحیت حرفه‌ای مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی وجود دارد.