>> امروز

08:24:48 - 92/6/1
Print This Page
عضو برجسته مجمع مدرسین: یکی از کارهای روحانی آماده کردن زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور است

امروز: عضو برجسته مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، ضمن تمجید از اظهارات اخیر وزیر اطلاعات مبنی بر اینکه «امنیت ایرانیان خارج از کشور که در حوادث سال ۸۸ نیز خلافی مرتکب نشده‌اند را در صورت بازگشت به ایران تضمین می‌کنیم»، گفت: اظهارات اخیر آقای علوی وزیر محترم اطلاعات، سخن بسیار درست، حکیمانه و مهربانانه‌ای است که به شفقت و رحمت اسلامی هم خیلی نزدیک بوده و مصداق پیروی از پیامبر اسلام (ص) است.

محمدتقی قاضل میبدی در گفت‌و‌گو با ایلنا با اشاره به اظهارات اخیر وزیر اطلاعات مبنی بر اینکه «امنیت ایرانیان خارج از کشور که در حوادث سال ۸۸ نیز خلافی مرتکب نشده‌اند را در صورت بازگشت به ایران تضمین می‌کنیم»، اظهار داشت: ابتدا باید گفته شود که در سال‌های اخیر در نوع نگاه به منتقدان اوضاع کشور که اکثریت هم دلسوز کشور هستند، جو خاصی حاکم بود که درست نبود و امیدواریم رفته رفته بر طرف شود. و دوستانی که به خارج از کشور رفته اند با امنیت خاطر برگردند.
وی گفت: به هر حال سخنی که جناب آقای دکتر علوی وزیر محترم اطلاعات در این خصوص بیان کرده، به پیروی از سیره پیامبر اسلام (ص) است که در هنگام فتح مکه از خود نشان داده اند؛ یعنی پیامبر (ص) با ورود به شهر مکه مخالفان خودش را بخشید و گفت «الیوم، یوم المرحمة» و نه «یوم الملحمة»؛ شخصی از اطرافیان پیامبر (ص) پرچم به دست گرفت و گفت امروز روز انتقام است، اما پیامبر خدا گفتند، نه! امروز روز بخشش و مرحمت است.

عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با تمجید از اظهار نظر اخیر وزیر اطلاعات در خصوص بازگشت ایرانیان خارج از کشور به داخل کشور، گفت: من معتقدم یکی از کارهایی که باید در این کشور و در زمان حکومت آقای روحانی و در حکومت اعتدال انجام شود، همین آماده کردن زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور به داخل کشور است.

فاضل میبدی افزود: خیلی از آن‌ها می‌خواهند برگردند واقعا آنجا مشکل دارند و شاکی خصوصی هم درایران ندارند؛ و به نظرم این چیزی که آقای علوی وزیر محترم اطلاعات گفتند سخن بسیار درست و حکیمانه و مهربانانه‌ای است و به رحمت اسلامی هم خیلی نزدیک است.

وی ادامه داد: یک جمعی از انسان‌های هموطن در سراسر دنیا و به صورت سرگردان زندگی کرده و واقعا دارای مشکلات هستند و به زحمت زندگیشان را اداره می‌کنند؛ قطعا اگر یک زمینه‌ای فراهم شود که این‌ها به دامن ملت و مملکت برگردند، باز خواهند گشت و ما هم می‌توانیم در داخل کشور، از توانایی‌ها و استعدادهای آنان استفاده کنیم.مشروط براین که نیروهای امنیتی همکاری نمایند.

این استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: بسیاری از ایرانیان خارج از کشور عاشق خدمت به مردم و مملکت خودشان هستند، چون این‌ها فرزندان این ملت و مملکت‌اند؛ حالا گیریم که یک خطایی هم کردند؛ باید پرسید که چه کسی خطا نکرده است؟ همه انسان‌ها جایزالخطا هستند؛ بالاخره اسلام دین رحمت بخشش و عفو است و به نظرم دولت اعتدالی آقای روحانی به ویژه آقای علوی که مسئول اطلاعات کشور است، می‌توانند زمینه بازگشت این هموطنانمان را به کشور فراهم کند تا این‌ها به نفع این مملکت مشغول کار شوند.

فاضل میبدی در خصوص اظهار نظر روزنامه نگار روزنامه کیهان در خصوص اظهارات اخیر وزیر اطلاعات که در یکی از خبرگزاری‌ها با تیتر «طرح موضوع فراریان فتنه به وزیر اطلاعات ارتباطی ندارد» بیان شده است، گفت: این روزنامه نگار اشتباه گفتند و اصلا باید گفت که این موضوع به ایشان ربطی ندارد.

وی افزود: بالاخره وزیر اطلاعات در مجلس رأی اعتماد گرفته و از طرف رئیس جمهوری که مردم به او رأی اعتماد دادند، به مجلس شورای اسلامی معرفی شده و رأی اعتماد نمایندگان مردم در مجلس را نیز گرفته است؛ یعنی چه که این موضوع به وزیر اطلاعات ربطی ندارد؟ ورهبری رئیس جمهوری را تنفیذ فرمودند؛ همگی قانونی است؛ به هر حال وزیر اطلاعات در اختیارات خودش سخن گفته، و این کار هم در اختیار وزیر اطلاعات است، و او باید تصمیم بگیرد و اصلا چه ربطی دارد به آقایی که کارش روزنامه نگاری است؟ او مقاله خودش را بنویسد و نقدش را بکند، اما اینکه بیاید و نظر قاطعانه بدهد که در اختیار وزیر اطلاعات نیست، به نظرم ایشان اشتباه می‌کند.وسخن خلاف قانون می گوید
عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، با انتقاد از جو امنیتی حاکم بر کشور در سال‌های اخیر و ابراز امیدواری برای برطرف شدن آن در آینده‌ای نزدیک، گفت: اینکه انسان به همه چیز نگاه امنیتی داشته و اصل را بر این بگذارد که همه خلافکارند و می‌خواهد همه را کنترل کند و شنود بگذارد، این خلاف حقوق اولیه انسان است؛ وبر خلاف اصول اسلام وقانون اساسی است و با هیچ منطقی هم سازگار نیست.

فاضل میبدی گفت: رئیس جمهور محترم و کلیت دولت و به خصوص آقای علوی وزیر محترم اطلاعات که به نظرم یک فرد بسیار محترمی هم هستند، یکی از کارهایی مهمی که واقعا باید به آن توجه کنند و خوشبختانه این طور هم نشان داده‌اند که می‌خواهند در این راستا حرکت کنند، این است که این جو خاص را بشکنند؛ همین است که باید کار‌ها را به مسیر شفقت و رحمت اسلامی و قانون برگردانند و برای رسیدن به موفقیت و رضایت خدا و مردم هم، هیچ راهی جز این نیست.

وی خاطرنشان کرد: بالاخره مردمی که در انتخابات اخیر رأی دادند، از آن وضعیتی که موجود بود ناراضی وخسته بودند؛ رأی به آقای روحانی دادند که آن چیز‌ها را عوض کند. و به نظرم آقای علوی وزیر محترم اطلاعات هم موضع بسیار خوبی گرفتند که این سخن را گفتند و خدا کند که این موضع را ادامه دهند؛ودوستان را به کشور وبه اغوش ملت بازگردانند چرا که اکثریت ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، عاشق این ملت و مملکت‌اند و واقعا هم می‌خواهند برگردند؛ اصلا گیرم که خطایی هم کرده باشند، اسلام رحمتش خیلی بزرگ‌تر بوده و بخشش خیلی بیشتر از این هاست؛‌‌ همان کاری که پیامبر خدا در شهر مکه کرد، این دولت سعی کند‌‌ همان سیره پیامبر (ص) را به جای بگذارد.