>> امروز

09:18:02 - 92/5/31
Print This Page
ظریف: روحانی هنوز دستور انتقال پرونده هسته‌ای به وزارت‌خارجه را صادر نکرده است

امروز: وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه اگر اراده سیاسی در طرف مقابل وجود داشته باشد رسیدن به راه‌حل کار دشواری نیست تاکید کرد : طرف مقابل باید حقوق ملت ایران و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ ای ایران را به رسمیت بشناسد.

به گزارش مهر، محمدجواد ظریف در حاشیه دومین جلسه هیات دولت در پاسخ به این سئوال که آیا پرونده هسته ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه منتقل شده است گفت: هنوز در این زمینه دستوری از سوی رئیس جمهور به ما ابلاغ نشده است.

رئیس دستگاه سیاست خارجی درباره سفر رییس‌جمهور به نیویورک نیز گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته ولی هنوز مشخص نیست که رییس‌جمهور به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل سفر می‌کند یا نه.

وی از حضور رییس‌جمهور در اجلاس شانگهای در قرقیزستان خبرداد و گفت: در جریان این اجلاس مذاکرات دوجانبه‌ای با مقامات شرکت‌ کننده در این اجلاس صورت خواهد گرفت.

ظریف در پاسخ به این سوال که رییس‌جمهور در جریان این سفر با پوتین نیز دیدار خواهد کرد یا خیر؟ گفت: همان‌طور که گفتم رییس‌جمهور مذاکرات دوجانبه‌ای را با برخی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس خواهد داشت از جمله پوتین، رییس‌جمهور روسیه.

وزیر امور خارجه در مورد تغییر و تحولات در وزارت خارجه نیز گفت: تغییر و تحولات در این وزارت‌خانه امر طبیعی است. هر ساله یک سوم نمایندگی‌های ما در خارج از کشور تغییر می‌کنند و چرخشی در بین نیروها صورت می‌گیرد. امسال نیز این‌گونه است. البته چون دولت عوض شده این کار با مقداری تاخیر در حال صورت گرفتن است و از میان معاونان و مدیران، سفیران جدید انتخاب می‌شوند و ما این چرخش را در وزارت خارجه هر ساله داریم.

ظریف در پاسخ به این سوال که نماینده ایران در سازمان ملل چه کسی خواهد بود؟ گفت: هنوز این امر مشخص نشده است.

وزیر خارجه درخصوص تحولات سوریه با بیان این که هرگونه دخالت خارجی به برادرکشی منجر می‌شود، گفت: ما از افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی و گسترش آن به کل منطقه نگران هستیم.

ظریف در مورد گفتگوی خود با برخی از مقامات کشورهای خارجی از جمله کاترین اشتون،‌ اظهار داشت: وی برای تبریک زنگ زده بود و ما از فرصت استفاده کردیم و در مورد شرایط حساس منطقه و هم‌چنین اوضاع مصر و نگرانی‌هایی که در این زمینه داریم صحبت کردیم و این نگرانی‌ها را اعلام و تاکید کردیم که اگر منطقه به سمت افراط برود و افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی در منطقه گسترش پیدا کند، مشکلاتی در این کشور و حتی فراتر از آن در منطقه رخ می‌دهد.

وی به گفت‌وگوی خود با اشتون در ارتباط با مذاکرات هسته‌ ای نیز اشاره کرد و گفت: وی برای ورود به بحث هسته‌ ای اظهار تمایل کرد، ما هم تاکید کردیم که اگر اراده سیاسی در طرف مقابل وجود داشته باشد همان‌طور که مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور تاکید کردند رسیدن به راه‌حل کار دشواری نیست، باید صداقت در طرف مقابل باشد.

ظریف تاکید کرد که باید طرف مقابل حقوق ملت ایران و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ ای ایران را به رسمیت بشناسد.
خبر از شرکت رئیس جمهور در اجلاس شانگهای داد و گفت: اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای برای ایران اهمیت زیادی دارد و روحانی نیز در این اجلاس شرکت خواهد کرد و در حاشیه این اجلاس با پوتین دیدار می کند.
محمد جواد ظریف با اشاره به اظهار تمایل اشتون برای ورود به بحث هسته ای با دولت گفت: ما نیز ابراز تمایل کردیم و رسیدن به راه حل دشوار نیست.
وزیر امور خارجه تاکید کرد که دستیابی به راه حل این موضوع در گرو این است که طرف مقابل بر اساس شناسایی حقوق مردم ایران و رفع هرگونه نگرانی از اینکه برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است، به یک راه‌حل برسد.
ظریف همچنین در مورد انتقال مسئولیت پرونده هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به این وزارتخانه افزود: تصمیمی در این خصوص از سوی رئیس‌جمهور به ما ابلاغ نشده است چرا که این موضوع از مواردی است که رئیس‌جمهور باید مشخص کند که هنوز تصمیمی نگرفته‌ است.
وی درباره سفر روحانی به نیویورک توضیح داد که هنوز رئیس‌جمهور تصمیمی برای شرکت در اجلاس سازمان ملل اتخاذ نکرده اما برنامه‌ریزی مقدماتی برای این سفر انجام شده است.
ظریف با بیان اینکه برای حل موضوع سوریه باید با یک دید بازتر تصمیم گیری شود، اظهار داشت: هر گونه دخالت خارجی در سوریه فقط به برادرکشی و خونریزی منجر خواهد شد و نگرانی را از فرقه‌گرایی و افراط به کل منطقه افزایش می‌دهد.
وی همچنین در مورد تغییر و تحولات در وزارت امور خارجه گفت: تغییر و تحول در وزارت خارجه هر ساله صورت می‌گیرد چرا که یک سوم نمایندگی‌های ما تغییر می‌کند.
وزیر امور خارجه در ادامه در مورد انتخاب سفرا تاکید کرد: انتخاب سفرا در وزارت خارجه چرخش دارد اما این بار تنها به دلیل تغییر دولت دو ماه این کار به تعویق افتاده که در این زمینه سریع‌تر تصمیم‌گیری می‌شود.
ظریف همچنین در خصوص معرفی نماینده ایران در سازمان ملل گفت: هنوز برای این نمایندگی گزینه ای تعیین نشده است.