>> امروز

08:37:06 - 92/5/30
Print This Page
عراقچی خبر داد؛سلطان عمان خواست اولین مهمان روحانی باشد/ ممکن است پرونده هسته ای به وزارت خارجه برود

امروز: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از احتمال "انتقال پرونده هسته‌یی از شورای امنیت ملی به وزارت امور خارجه" خبر داد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران همچنین گفت: سلطان عمان درخواست کرده بود که اولین مهمان خارجی رئیس جمهور کشورمان باشد و در همین راستا هفته آینده به تهران سفر می کند. عباس عراقچی همچنین از ارائه ویزا به هیات ایرانی برای پیگیری سرنوشت دیپلمات ربوده شده ایرانی به صنعا خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: ویزای هیات ایرانی صادر شده و بزودی هیات به یمن سفر خواهد کرد.

وی گفت که اخبار جدیدی درباره محل ربایش و ربایندگان در دست نداریم و هیات اعزامی این موضوع را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران، از آمادگی برای احتمال تصدی پرونده هسته‌یی خبر داد.

به گزارش ایسنا،عراقچی در پاسخ به سوالی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر احتمال انتقال پرونده هسته‌یی از شورای امنیت ملی به وزارت امور خارجه اظهار کرد: فرقی نمی‌کند؛ چه پرونده کماکان در شورای امنیت ملی کشورمان باشد و یا به وزارت امور خارجه سپرده شود به هرحال یک سری اصول و مبانی در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که تغییرناپذیر است و می‌توان به حفظ و تثبیت حقوق جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای کشور در زمینه هسته‌یی اشاره کرد.

وی ادامه داد: اما این‌که رویکردها و شیوه‌های جدیدی در موضوع هسته‌یی ایران به کار گرفته شود و نیل به تفاهم از مسیرهای جدیدتری انجام شود این مساله چه در شورای امنیت ملی کشورمان باشد و یا در وزارت امور خارجه فرقی نمی‌کند و این مسائل مورد توجه قرار می‌گیرد اما هنوز رییس‌جمهور کشورمان در این‌باره تصمیمی نگرفته‌اند.

وی افزود: اگر وزارت امور خارجه متصدی پرونده هسته‌یی ایران باشد این وزارتخانه از قابلیت‌های لازم برخوردار است و می‌تواند این کار را به خوبی انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تیم هسته‌یی جدید برای مذاکرات هسته‌یی ایران و 1+5 اضافه کرد: ما هنوز منتظریم که رییس‌جمهور مسوولیت پیگیری مذاکرات هسته‌یی اعلام کنند که بر عهده چه نهادی است و پس از آن فرد مذاکره‌کننده و تیم هسته‌یی را مشخص کنند، قدم بعدی مشخص شدن زمان مذاکرات است.

وی با اشاره به تماس تلفنی اشتون با وزیر امور خارجه درباره برگزاری مذاکرات هسته‌یی ادامه داد: خانم اشتون در تماس تلفنی با آقای ظریف اعلام کردند که مذاکرات در کوتاه‌ترین زمان برگزار شود. وزیر امورخارجه نیز ابراز علاقه‌مندی به برگزاری مذاکرات هدفمند و معطوف به نتیجه است و نمی‌خواهیم مذاکراتی برگزار شود که صرف مذاکره در آن مدنظر باشد و این مورد پذیرش ما نیست.

وی درباره زمان افتتاح نیروگاه هسته‌یی بوشهر گفت: این نیروگاه مراحل نهایی خود را طی می‌کند؛ مدت‌هاست که این نیروگاه در مراحل آزمایشی به تولید برق می‌پردازد به هر حال از زمان تکمیل تا زمان تحویل کامل نیروگاه به سفارش‌دهنده مدتی آزمایشاتی باید بر روی آن انجام شود. اکنون نیروگاه بوشهر در مراحل نهایی این آزمایشات قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اگر همه مسائل خوب پیش رود تصور ما این است که نیروگاه هسته‌یی بوشهر ظرف چند هفته آینده آماده افتتاح و تحویل نهایی است. نیروگاه هسته‌یی بوشهر یک موضوع مشترک میان شورای عالی امنیت ملی کشورمان و وزارت امور خارجه است، مذاکرات آن میان وزارت امور خارجه با دولت روس‌ها انجام می‌شود و خوشحالیم که این نیروگاه به مراحل نهایی نزدیک می‌شود، البته هنوز زمان دقیق افتتاح آن مشخص نیست که این مساله منوط به مراحل نهایی مانند آمادگی این اسناد و برخی قطعات از سوی روس‌هاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه از تمهیدات و آمادگی‌های لازم و برنامه‌های ضروری برای سفر احتمالی رییس‌جمهور به نیویورک خبر داد.

عراقچی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران درباره احتمال سفر روحانی به نیویورک گفت: وزارت امور خارجه تمام تمهیدات و آمادگی‌های لازم و برنامه‌های ضروری برای این سفر را انجام داده است؛ اگر آقای روحانی تصمیم به عزیمت بگیرند مقدمات سفر فراهم شده است و حتی فرصت‌های سخنرانی برای ایشان در مجمع عمومی ایجاد شده است. امیدواریم که ایشان هر تصمیمی که گرفته‌اند به وزارت خارجه ابلاغ کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره انتشار برخی اسناد از سوی سازمان سیا مبنی بر دخالت این سازمان در کودتای 28 مرداد در ایران گفت: این اسناد مربوط به سیا نیست اما اتفاقا انتظار داریم که سیا اسناد خود را منتشر کند.

وی ادامه داد: در شصمین سالگرد این کودتا و پس از 60 سال اسنادی از وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است که نه چیزی بر اطلاعات ما افزوده و نه چیزی از جرایم آمریکایی‌ها کم می‌کند؛ ملت ایران هیچ‌گاه دخالت غیرقانونی آمریکا و انگلیس را در حوادث منتهی به روز 28 مرداد 1332 را فراموش نمی‌کند. امیدواریم اسنادی که منتشر شده و گفته‌هایی که توسط مقامات آمریکایی عنوان شده منجر به تجدید نظرشان درباره برخوردشان با کشورهای دیگر و خودداری از دخالت هرچه بیشتر در کشورها و به خصوص ایران شود و امیدواریم روزی در آینده شاهد نباشیم که مجددا اسناد دخالت‌های‌شان در واقع مختلف در خاورمیانه و ایران مجبور شوند که منتشر کنند.

وی یادآور شد: قبلا هم خانم البرایت این موضوع را اعلام و به نوعی عذرخواهی کردند، اما عذرخواهی وقتی معنا و مفهوم پیدا می‌کند که همراه با تغییر رفتار باشد و تغییر رفتارهاست که حسن نیت کشورها را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره خشونت‌های اخیر در مصر و گفت‌وگوی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با اخضر ابراهیمی گفت: ما از شدت گرفتن خشونت‌ها و درگیری‌ها عمیقا متاسف و نگران هستیم و توقف کشتارها‌،خشونت‌ها و آزادی بازداشت‌ شده‌ها در مصر را طی روزهای آینده خواهانیم و از همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت مِی‌کنیم و این‌که از طریق گفت‌وگو و مفاهمه ابعاد بحران را کاهش دهند.

وی به گفت‌وگوی روز گذشته وزیر امور خارجه با اخضر ابراهیمی اشاره کرد و گفت: آقای ظریف تماس‌های متعددی با مقامات مختلف بین‌المللی داشته‌اند و با هر یک از وزیران خارجه‌ که برای تبریک به ایشان تماس گرفته بودند موضوع مصر توسط ایشان مطرح شد و نگرانی‌ها منتقل شده است آخرین مورد شب گذشته بود که اخضر ابراهیمی با ایشان تماس گرفتند که انتصاب‌شان را تبریک بگویند البته محور بحث غیر از تبریکات موضوع سوریه بود اما آقای ظریف فرصت را مقتنم شمردند و درباره مصر هم نگرانی‌ها خود را بیان کردند و بر ضرورت تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز در مصر تاکید کردند.

خبرنگاری پرسید دیپلمات‌های غربی اعلام کرده‌اند که ایران ذخایر هسته‌یی خود را برای مذاکرات با غرب کاهش داده است که عراقچی گفت: برنامه هسته‌یی ایران دقیقا منطبق با نیازهای ما به پیش می‌رود. این‌که چه مقدار از مواد را تولید کنیم چه مقدار انبار کنیم و چه مقدار از مواد تولید شده را به سوخت تبدیل کنیم منوط به نیازهای ما در عرصه فعالیت‌های هسته‌یی صلح‌آمیز است و ربطی به مسائل سیاسی ندارد.

وی گفت: برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی ایران برای تامین نیازهایش در موضوع انرژی و سایر مسائل مربوط به آن طراحی شده است و هرگونه فعالیت و تحول نیز در این راستاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برخی انتقادات مطرح شده از جانب مقامات هند نسبت به توقیف کشتی از سوی ایران در خلیج‌فارس توضیح داد: در پی دریافت هشدارهایی از سوی برخی کشورهای حوزه جنوبی خلیج‌فارس و قوانین بین‌المللی مجبور به توقف یک نفتکش هندی شدیم که اقدام به آلودگی آب‌های خلیج‌فارس کرده بود و این اقدام دقیقا در راستای معاهدات بین‌المللی صورت گرفته است و به درخواست نهادهای بین‌المللی بوده و هیچ جنبه سیاسی در این‌باره وجود ندارد، این کشتی پس از بازرسی‌هایی که از آن صورت گرفته نشان داده شد که دچار نقص فنی است و احتمالا به دلیل این نقص فنی باعث آلودگی آب شده است.

وی توضیح داد: البته ما منتظر تکمیل تحقیقات هستیم که آلودگی که ایجاد شده مربوط به این نفتکش است یا خیر اما به هرحال کشتی طبق مقررات بین‌المللی متوقف شده است و باید مشخص شود آیا مسوولیت آلودگی با این نفتکش است یا خیر اگر این موضوع مشخص شود کاپیتان یا صاحب کشتی باید به مسوولیت خود در جبران خسارات عمل کند و حرکت مجدد کشتی منوط به ایجاد تغییرات لازم است. که به آلودگی مجدد منجر نشودو این موضوع هیچ ربطی به روابط دوستانه ایران و هند ندارد.

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره پیگیری‌ها و رایزنی‌های وزارت امور خارجه نسبت درباره ربوده شدن امام موسی‌صدر گفت: امام موسی‌صدر شخصیت بزرگی در جهان اسلام است شاید نه فقط لبنان بلکه مجموعه جهان اسلام مدیون ایشان است. بیداری اسلامی در زمان حاضر مدیون ایشان و تفکرات ایشان است و موضوع ناپدید شدن ایشان همواره یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بوده است هم ما در ایران و هم دولت لبنان با وجود تحولاتی که در یک سال اخیر صورت گرفته است کماکان به پیگیر‌ی‌های خود ادامه می‌دهیم هم ما و هم مقامات لبنانی به صورت مشترک و دوستان ما در دولت لیبی این موضوع را دنبال کرده‌ایم و به همین ترتیب پیگیری‌های خود را ادامه می‌دهیم در شورای ملی انتقالی که بعد از تحولات در لیبی رخ داد این موضو ع کماکان پیگیری می‌شود مساله امام موسی‌صدر از نظر ما پرونده‌ای نیست که بسته شود و همچنان این پرونده باز است و پیگیری‌ها ادامه دارد اما متاسفیم که هنوز سرنخ قابل توجهی در این زمینه به دست نیامده است.

در ادامه خبرنگاری درباره دخالت‌های انگلیس در کودتای28 مرداد پرسید که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: کودتای 28 مرداد اگرچه یک کودتای آمریکایی شناخته و نامیده می‌شود اما نباید از نقش انگلیس در طراحی‌های پشت صحنه کودتا و خصومت‌ورزی و دشمنی این کشور در جریان کودتا و مسائل قبل از آن غفلت کنیم، متاسفانه این واقعه منجر به عقب افتادن جنبش‌های اسلام‌خواهی و دموکراسی‌خواهی برای قریب به 25 سال شد. فکر نمی‌کنم کسی در ایران بتواند مرتکبین این حادثه را ببخشد و فراموش کند. امیدواریم آن‌ها در سیاست‌های خود اقدامات لازم را برای جبران هزینه‌ای که به ملت ایران تحمیل کرده‌اند داشته باشند. به هر حال در اسنادی که وجود دارد نقش انگلیس به وضوح در این کودتا نشان داده شده است.

خبرنگار دیگری درباره حمله تکفیر‌ی‌ها به حرم حضرت زینب و رایزنی‌های ایران با اخضر ابراهیمی پرسید که عراقچی گفت: آقای اخضر ابراهیمی شب گذشته تماس تلفنی با آقای ظریف داشتند و بحث مورد نظر درباره سوریه انجام شد. ایران مجموعه تلاش‌های که برای حل مشکل سوریه انجام داده بود را تشریح کرد و مجددا بر آمادگی ایران برای هرگونه کمک و همکاری با سازمان ملل تاکید کردیم. اخضر ابراهیمی هم اشاره کرد سوریه فقط راه‌حل مسالمت‌آمیز دارد و بر نقش سازنده و موثر ایران در مسائل منطقه‌ای و به ویژه سوریه تاکید کرد و مجددا دیدگاه‌ خود را درباره ضرورت شرکت ایران در کنفرانس‌های مربوط به سوریه و ژنو 2 اعلام کردند.

وی تاکید کرد: حملات گروه‌های تروریستی همواره محکوم است. ما از جامعه بین‌المللی و کشورهای منطقه‌ای می‌خواهیم با این پدیده شوم مقابله کنند به خصوص از طرف‌هایی که با ارسال سلاح به برخی گروه‌ها به حضور نیروهای تکفیری و تررویستی کمک می‌کنند جدا می‌خواهیم این اقدامات را متوقف کنند، هیچ فرد و سازمانی نمی‌تواند ابعاد جنایت‌های گروه‌های تروریستی را در سوریه به خصوص آن‌چه در اطراف حرم حضرت زینب(س) اتفاق افتاد را تحمل کند. این اقدامات به خصوص حملات اخیر در اطراف حرم مطهر حضرت زینب(س) قطعا محکوم است و شیعیان در سراسر دنیا اجازه نخواهند داد هرگز این اقدامات تکرار شود.

خبرنگار دیگری پرسید وزیر امور خارجه گفته است تعهدی به حفظ افرادی که با ملاحظات سیاسی وارد وزارت خارجه شده‌اند را ندارد آیا تایید می‌کنید که در هشت سال گذشته افرادی بر اساس ملاحظات سیاسی وارد وزارت خارجه شدند؟ عراقچی پاسخ داد: وزارت خارجه یک نهاد کارشناسی و تخصصی است و افرادی که در آن حضور دارند قطعا باید از تخصص لازم برخوردار باشند و این تخصص میسر نمی‌شود به جز این‌که آن‌ها مسیرهای کارشناسی را طی کرده باشند و به تدریج از مراتب پایین‌تر کارشناسی آغاز کرده باشند و به رده‌های بالاتر در وزارت خارجه رسیده باشند. وزارت امور خارجه در واقع به نوعی شبیه به ارتش است و رده‌های مختلف دارد و حرکت دیپلمات‌ها از رده پایین‌ به بالاتر منوط به طی یک سری دوره‌ها و الزامات تخصصی و کارشناسی است. ایشان اصرار دارند که افراد متخصص مسوولیت‌ها را بر عهده بگیرند.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا حضور شما پس از انتصاب آقای ظریف در این نشست به معنای باقی ماندن شما در جایگاه سخنگویی است؟ گفت: تغییر سخنگوی وزارت امور خارجه امر بدیهی و طبیعی در دولت جدید است و به هر حال وزیر خارجه این کار را صورت خواهد داد، برای این‌که نشان‌دهنده صدا و سیاست جدید در وزارت امور خارجه است. حضور من در این جلسه فقط نشان‌دهنده این است که هنوز فردی تعیین نشده است و امیدواریم در اولین فرصت این فرد مشخص شود و این مسوولیت را به خاطر شرایط غیرمنتظره‌ای که پیش آمده بود قبول کرده بودم و ان‌شاءالله سخنگوی جدید پس از طی شدن مراحل لازم مشخص شود.

وی همچنین درباره سفر فرمانده نیروی دریایی آذربایجان به ایران نیز گفت: قرار شده این سفر در زمان دیگری انجام شود و جابجایی در تاریخ انجام این سفر به دلیل شرایط ایران و استقرار کامل دولت جدید است.

وی درباره علت تماس تلفنی اشتون با ظریف و این‌که آیا انتقال مذاکرات از شورای امنیت ملی به وزارت امور خارجه اقدامی در جهت طولانی‌تر کردن و پیچیده‌کردن بررسی‌ مذاکرات در ایران نیست، گفت: شورای عالی امنیت ملی وظیفه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در قبال مسائل مهم کشور دارد و اصلا ماهیت شورا بر همین است و بنابراین همه موضوعات مهم کشور آن‌جا تصمیم‌گیری می‌شود که با حضور همه نهادهایی است که در این موضوع درگیر هستند. اما تصمیماتی که در آن‌جا گرفته می‌شود اجرایش با نهادی است که در آن درگیر است. مثلا ممکن است شورای عالی امنیت ملی امنیت مرزها و مثلا اتخاذ سیاستی در بخشی از مرزها را به دلیل مبارزه مواد مخدر و تقویت مرزها دنبال کند. اجرای این موضوع بر عهده نهادی انتظامی است. در مذاکرات هسته‌یی هم این‌گونه است؛ هرگونه تصمیم‌گیری درباره منافع ملی کلان کشور باید در سطح کلان برنامه‌ریزی شود و مربوط به شورای عالی امنیت ملی است اما اجرای آن قطعا بر عهده نهاد مربوطه است. ممکن است شورا تصمیم بگیرد اگر بخواهد مذاکراتی صورت بگیرد، قطعا تصمیم‌گیری در شورا انجام می‌شود در 10 یا 12 سال گذشته فرد مذاکره‌کننده دبیر شورای امنیت ملی بوده است. ممکن است آقای روحانی تصمیم‌ بگیرد فرد دیگری را برای این پست‌ها انتخاب کند؛ بنابراین دو مقوله جداگانه است، کماکان منتظر تصمیم‌گیری آقای روحانی هستیم ایشان بر موضوع اشراف دارد و در این‌باره تصمیم خواهد گرفت. البته افراد هم مهم هستند؛ این‌که چه افرادی با چه قابلیتی در چه پستی حضور دارند نیز تعیین کننده است.

وی در عین حال گفت که اشتون هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و تماسش با وزیر خارجه ایران کاملا امری طبیعی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره اقدام عراق در خصوص فرود اجباری هواپیمای ایرانی در بغداد گفت: این اقدام، اقدامی غیردوستانه و خلاف روابط همسایگی است، از این جهت به دوستان در عراق اعتراض کردیم. در عین حال فشارهایی که بر آن‌هاست را درک می‌کنیم و ضمنا در نظر داریم اگر این اقدام غیرقانونی و غیردوستانه بود حداقل خلاف بودن ادعاهایی که مطرح می‌شود را نشان دهیم. هیچ کدام از هواپیمایی‌های که تاکنون مجبور به فرود اجباری کردند، غیر از کمک‌های دارویی و نیازهای انسانی بار دیگری نداشتند و کمک‌ها صرفا از جهت انسان‌دوستانه بوده است و امیدواریم دوستان عراقی در رفتار خود تجدید نظر کنند.

وی درباره سفر سلطان قابوس پادشاه عمان به ایران نیز گفت: سلطان محترم عمان پس از انتخاب آقای روحانی پیغام داده بود که علاقه‌مند است اولین میهمان خارجی باشند؛ گرچه نتوانستند به دلیل تلاقی‌ مراسم تحلیف آقای روحانی با عید سعید فطر در این مراسم شرکت کنند، اما یکی از مشاورین خود را به این سفر اعزام کردند سفر هفته آینده سلطان محترم عمان در همین راستا تنظیم شده است. روابط ایران و عمان روابط بسیار نزدیک و مبتنی بر منافع و احترام متقابل است. در دوستی خلیج‌فارس ایران و عمان همکاری‌های نزدیکی را همواره داشته‌اند و دولت عمان هم همواره رویکرد دوستانه‌ای در روابط با ایران نشان داده است و در عمل هم ثابت کرده است. عمان در حال حاضر کشور حافظ منافع ایران در انگلیس است. این به دلیل به روابط دوستانه و نزدیک دو کشور بود و خوشحالم که پادشاه محترم عمان سفری به ایران خواهند داشت و قطعا در سفر ایشان روابط دو کشور از عمق بیشتری برخوردار خواهد شد.