>> امروز

08:27:45 - 92/5/30
Print This Page
آمار بانک مرکزی درست است یا مرکز آمار؟+ جدول

امروز: روز گذشته پس از گذشت 17 ماه از پایان سال 90، بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی این سال را به طور رسمی اعلام کرد.


به گزارش ایسنا، در حالی نرخ رشد اقتصادی سال 90 بدون نفت از سوی بانک مرکزی 3.2 درصد اعلام شد که پیش از این مرکز آمار این نرخ را سه درصد اعلام کرده بود. پیش تر نیز در آبان ماه 91 ، عادل آذر رییس مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی را 5.2 درصد اعلام کرده بود.

اما در این زمینه محمد کردبچه، مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با انتقاد نسبت به انتشار دیر هنگام آمارهای مهم اقتصادی،‌ به ایسنا اعلام کرد: مهم ترین آمار اقتصادی تولید ناخالص داخلی است اما اکنون که در سال 92 هستیم، دو نهاد آماری کشور (بانک مرکزی و مرکز آمار) دو رقم متفاوت درباره این شاخص در سال 90 اعلام کرده‌اند. وی ادامه داد: وقتی که آمار مشخصی وجود ندارد که بتوان بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد چطور می‌توان به رشد اقتصادی هشت درصد رسید؟

مشاور معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی با اشاره به این که در برخی موارد آمارها به دلیل برخی ملاحظات اعلام نمی‌شود، تاکید کرد:طی چند سال گذشته از سوی مقامات بالا تاکید شده بود که ارقام منفی ذکر نشود و حتی به جای کاهش پیدا کرد از افزایش پیدا نکرد استفاده شود.این در حالی است که بهتر است اطلاعات و آماری که مطلوب نیست داده شود تا بتوان بر اساس آن برنامه ریزی کرد و شرایط را بهبود بخشید ، انتشار آمار خوب چه تاثیری در اصلاح فرایندها دارد؟
amar111111.jpg