>> امروز

08:30:23 - 92/5/10
Print This Page
معاون وزیر امور خارجه: سه هزار ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند/سفیر نباید ازیک قاچاقچی دفاع کند

امروز: معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمار دستگاه دیپلماسی از ایرانیان زندانی در اندونزی از آمار ارائه شده از سوی سفیر این کشور در تهران کمتر است، گفت: در مجموع، سه هزار ایرانی در خارج از کشور در زندان بسر می برند.

به گزارش خبرآنلاین، «حسن قشقاوی» این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره آمار ارائه شده از سوی «دیان ویرنجوریت» سفیر اندونزی در تهران بیان کرد.
سفیر اندونزی در تهران اعلام کرده بود که پنج هزار شهروند ایرانی به دلیل تلاش برای ورود غیرقانونی از خاک این کشور به استرالیا در بازداشتگاه های اندونزی به سر می برند.

سفیر اندونزی همچنین گفته است که ۵۰۰ ایرانی نیز به جرم قاچاق مواد مخدر در زندان‌های این کشور محبوس هستند که برای ۴۷ نفر از آنها حکم اعدام صادر شده است.
*** تحقیق درباره آمار ارائه شده از سوی سفیر اندونزی در تهران
معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه در عین حال اظهار داشت: وزارت امور خارجه از سفارت کشورمان در جاکارتا خواسته است درباره آمار ارائه شده از سوی سفیر اندونزی در تهران تحقیق و بررسی کند.
**قاچاق مواد مخدر، جرم ۸۰ درصد ایرانیان محبوس
این مقام ارشد وزارت امور خارجه تصریح کرد که جرم ۸۰ درصد از ایرانیان زندانی شده در خارج از کشور، قاچاق مواد مخدر است.
معاون کنسولی وزیر امور خارجه با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به ۸۰۰ نفر از ایرانیان زندانی در خارج از کشور آزاد شده اند، گفت: هرساله در حدود یک سوم از زندانیان ایرانی در خارج از کشور با تلاش های وزارت امور خارجه آزاد می شوند و امسال نیز در حدود ۸۰۰ نفر دیگر از ایرانیان زندانی در خارج از کشور آزاد خواهند شد.
وی «قاچاق مواد مخدر و انسان» را دو عامل اصلی زندانی شدن اتباع ایرانی در خارج از کشور عنوان کرد و افزود: ما براساس کنوانسیون وین، برای آزادی اتباع متهم و غیرمتهم ایرانی تلاش می کنیم و این موضوع را جزء وظایف ذاتی خود می دانیم.
*** عزت دستگاه دیپلماسی این نیست که سفیر از یک قاچاقچی دفاع کند
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، ابراز امیدواری کرد با هشدارهای رسانه ها و همکاری نهادهای ذیربط، مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر و انسان به اجماعی ملی تبدیل شود زیرا که بیشترین زندانیان ایرانی در خارج از کشور به این دو دلیل در زندان بسر می برند.

قشقاوی تاکید کرد: عزت دستگاه دیپلماسی این نیست که سفیر ما به صورت مرتب از یک قاچاقچی که چند بار دستگیر شده است، دفاع و روابط دو جانبه را فدای حمایت از چند متهم کند.
***هیات کنسولی امارات بعد از ماه رمضان به تهران می آید
معاون کنسولی وزیر امور خارجه همچنین از سفر یک هیات کنسولی اماراتی به کشورمان در بعد از ماه مبارک رمضان خبر داد و افزود: سال گذشته ما برای مذاکرات کنسولی به امارات رفته بودیم و امسال میزبانی مذاکرات کنسولی برعهده ما است.