>> امروز

03:53:29 - 92/4/31
Print This Page
ایران: به خاطر تحریم نتوانستیم اقساط وام بانک جهانی را پرداخت کنیم

امروز: ایران تائید کرده که تحریم‌های بین المللی علیه این کشور باعث شده است که پرداخت اقساط وام هایش به بانک جهانی شش ماه به تاخیر بیفتد و بانک جهانی نیز در جریان آن بوده است.

به گزارش بی بی سی، بهروز علیشیری، رئیس سازمان سرمایه گذاری ایران گفته است که نسبت به تصمیم بانک جهانی که ایران را در فهرست کشورهای بدحساب قرار داده "به صورت رسمی اعتراض خواهیم کرد."

بانک جهانی اعلام کرده است که ایران بیش از ۷۹ میلیون دلار بدهی خود را در شش ماه گذشته به این سازمان پرداخت نکرده است.

آقای علیشیری گفته است که در پانزدهم ژانویه ۲۰۱۳ میلادی، ایران در یک مرحله از طریق "یک بانک واسط مورد پذیرش بانک جهانی دستور پرداخت صادر کرده" اما به دلیل "محدودیت های بانکی" این پرداخت انجام نشده است.

به گفته آقای علیشیری، یک بار دیگر در ۲۱ آوریل ۲۰۱۳ (اول اردیبهشت ۱۳۹۲) شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران در ملاقات با مقامات بانک جهانی پیشنهاد کرد که برای حل مشکل بازپرداخت اقساط وام ها "که به دلیل تحریم های یک جانبه آمریکا و غرب ایجاد شده است، از تحریم کنندگان اجازه این نقل و انتقال را بگیرند تا مشکل خودشان، برطرف شود."

این مقام ایرانی می گوید که بعد از بارها پیگیری از سوی ایران، در روز چهارم ژوئن (۲۴ خرداد) مدیر مالی بانک جهانی اعلام کرده است که "اجازه نقل و انتقال از طریق بانک واسط را از مقامات ذیربط آمریکایی گرفته است."

ایران بر سر پرونده هسته ای خود با تحریم های بین المللی رو به روست و این تحریم ها مشکلات زیادی را در فروش نفت و انتقال پول آن ایجاد کرده است.

یک مقام بانک جهانی که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با بی بی سی فارسی گفته بود که چهار ماه از تاخیر در بازپرداخت بدهی ها توسط ایران به خاطر تحریم ها بوده ولی بعد از رفع مشکلات ناشی از تحریم، به دلیل تصویب نشدن قانون بودجه ایران در سال گذشته خورشیدی و دیده نشدن بودجه لازم برای پرداخت اقساط بانک جهانی در بودجه سه دوازدهم، پرداخت اقساط این وام به تاخیر افتاده است.

بودجه امسال به دلیل تاخیر طولانی دولت محمود احمدی نژاد در ارسال آن به مجلس، در خرداد ماه تصویب شد و مجلس در اسفند ماه گذشته برای آنکه دولت بودجه لازم را برای اداره کشور داشته باشد یک بودجه سه دوازدهم را برای سه ماه اول سال تصویب کرد.

آقای علیشیری می گوید که از پانزدهم ژانویه تا چهارم ژوئن به مدت پنج ماه با وجود آمادگی برای پرداخت ها "امکان پرداخت نداشتیم و این شرایط خارج از اراده ما بوده است."

ایران می گوید که در این مدت ده میلیون دلار از اقساط وامهایش را پرداخته و اگر بانک های مورد تائید بانک جهانی "همکاری" کنند، آماده است تا بقیه اقساط وام هایش را نیز بپردازد.

بر اساس محاسبه بانک جهانی تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی بدهی ایران به این سازمان بین المللی بیش از ۶۹۷ میلیون دلار است.

بانک جهانی در بیانیه خود ایران را به خاطر تاخیر در پرداخت اقساط شش ماه گذشته وام هایش در وضعیت "بدحسابی" قرار داده است، اما آقای علیشیری می گوید که اگر این اعلامیه را سیاسی هم نباشد "یک رفتار غیرحرفه ای، غیر فنی و غلط است."

به جز ایران، زیمبابوه تنها کشور "بدحساب" در جمع مشتریان بانک جهانی است و نزدیک ۱۳ سال است که قسط وام‌هایش را به این سازمان نپرداخته است.

بدحساب معرفی شدن یک کشور توسط بانک جهانی، دریافت وام‌های بیشتر از این سازمان را غیرممکن می‌کند و تاثیر مستقیم بر اعتبار مالی کشور در معاملات مالی با وام دهندگان دیگر دارد. اگرچه بانک جهانی می‌گوید که هشت سال است که هیچ درخواست وام تازه‌ای را از سوی ایران تایید نکرده است و خود را متعهد به رعایت قوانین تحریم ایران می‌داند.

آقای علیشیری می گوید که "بانک جهانی به دلیل فشارهای آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی برنامه وام دهی به ایران را متوقف کرده است."

اگر کشوری نتواند شش ماه بعد از سررسید اقساط وام هایش، بدهی های خود را بپردازد از سوی بانک جهانی در وضعیت بدحساب یا شرایط "عدم ایفای تعهدات" قرار می گیرد و بر اساس آن پرداخت وام جدید به این کشور متوقف می شود.

بانک جهانی تنها در صورتی به چنین کشوری دوباره وام پرداخت می کند که این کشور نه تنها اقساط سررسید شده بلکه کل تعهداتش یعنی تمام وام های دریافتی خود را یکجا به بانک جهانی بپردازد.