>> امروز

09:34:40 - 92/4/22
Print This Page
اعتراض مجدد وزارت خارجه مصر به ایران در دو هفته/ فیروزآبادی: ارتش مصر پای خود را از سیاست بیرون بکشد

امروز: در آستانه سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی به ترکیه جهت آنچه "رایزنی درباره تحولات مصر" خوانده شده و در واکنش به اظهارات مقامات ایران پیرامون دخالت ارتش مصر در رخدادهای اخیر، سخنگوی وزارت خارجه مصر برای دومین مرتبه در دو هفته بعد از سقوط مرسی به اظهارات مقامات ایرانی درباره کشورش اعتراض کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از سایت رسمی وزارت خارجه مصر، بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر از تکرار اظهارات مقامات ایرانی درباره مصر اعلام ناخرسندی شدید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه مصر افزود اظهارات مقامات ایرانی ناشی از عدم آشنایی دقیق آنها با چگونگی تحولات دموکراتیک مصر است. چنین اظهاراتی دخالت غیرقابل قبول در امور داخلی مصر است.

وی همچنین از مقامات ایرانی خواست به جای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها بر چالش ها و مشکلات داخلی و خارجی ایران متمرکز بشوند.

این برای دومین مرتبه از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهور مصر به دست ارتش در ۹ تیرماه ۱۳۹۲ تاکنون است که سخنگوی وزارت خارجه مصر به اظهارات مقامات ایرانی اعتراض می کند.

هفته گذشته هم اظهارات عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه ایران در انتقاد از دخالت نظامیان در سیاست و سرنگونی مرسی، انتقاد و اعتراض وزارت خارجه مصر را به دنبال داشت.

روز گذشته نیز پاسدار حسن فیروز‌ آبادی٬ رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران، با تقبیح دخالت ارتش در وقایع سیاسی مصر و برکناری محمد مرسی٬ به فرماندهان این نیرو توصیه کرد پای خود را از مسائل سیاسی بیرون بکشند.
وی گفته بود: "دادن ضرب الاجل به مرسی از سوی ارتش که با رأی اکثریت مردم انتخاب شده بود و مسئول دموکراسی و انقلاب مصر بود، نه از نظر عقلی و نه در فرهنگ انقلابی قابل پذیرش نیست."

صالحی امروز به آنکارا می رود
وزیر امور خارجه ایران امروز جمعه به منظور آنچه "رایزنی درباره تحولات مصر" خوانده شده، سفری چند ساعته به آنکارا و دیداری با زیر امور خارجه ترکیه خواهد داشت.