>> امروز

07:57:28 - 92/4/22
Print This Page
یک مقام دارویی کشور، از کمبود ۶۰ قلم دارو خبر داد

امروز: رئیس سازمان غذا و دارو از کمبود ۶۰ قلم دارو در ایران خبر داده است.

به گزارش فارس، عباس حاجی آخوندی در حاشیه مراسم ضیافت افطار بسیج جامعه پزشکی درباره قاچاق دارو از شبکه رسمی داروخانه های کشور توضیح داد: برای رفع این مشکل با امضای تفاهمنامه ای بین وزیر بهداشت و وزیر دادگستری به زودی تیمهای بازرسی مشترک این دو وزارتخانه تشکیل می شوند و وزارت بهداشت ساختمان این تیم بازرسی را در اختیار وزارت دادگستری قرار می دهد.

وی درباره موضوع جنجال برانگیز ماده آرایشی کرم حلزون افزود: کرم حلزون از حدود دو ماه پیش بعد از استقرار تیم جدید در سازمان غذا و دارو مجدداً بررسی شد و مشخص شد که این محصول هیچ مجوزی برای تولید در کشور نداشته و حتی مستندات خط تولید و مواد مصرفی آن نیز وجود ندارد.

وی ادامه داد: بلافاصله دانشگاه علوم پزشکی البرز در جریان این موضوع قرار گرفت. چون بالاخره یک محصول که به نام محصول داخلی می خواهد وارد بازار شود باید خط تولید و موادسازنده آن قابل مشاهده و معلوم باشد و پخش آن هم باید از مجرای قانونی انجام شود که در مورد کرم حلزون هیچ یک از این موارد انجام نشده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هر محصول بهداشتی که در کشور تولید می شود باید از وزارت بهداشت پروانه تولید داشته باشد. در صورتی که بررسی ما نشان می دهد شرکت مدعی تولید کرم حلزون برای برند دیگری مجوز گرفته است و دانشگاه علوم پزشکی البرز نیز به برند کرم حلزون مجوزی نداده است.

حاجی آخوندی ادامه داد: پخش این محصول نیز به صورت تلفنی و تحویل در منزل بوده که غیر قانونی است و خارج از شبکه رسمی توزیع دارو و مواد آرایشی و بهداشتی و در واقع با حذف داروساز و شبکه عرضه رسمی مبادرت به تحویل این محصول می کرده اند که عملاً خلاف است.
وی ادامه داد: با توجه به این یافته ها کرم حلزون مجوز تولید و پخش ندارد و تولید و پخش آن در کشور متوقف شده است، به سازمان صدا و سیما نیز نامه نوشتیم که هر چه زودتر تبلیغات این محصول غیر قانونی را متوقف کند.