>> امروز

07:31:12 - 92/4/18
Print This Page
درخواست نماینده مجلس از قوه قضاییه: شمشیر عدالت را برای پایان خودسری‌ها بکشد

امروز: مهدی دواتگری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص حمله به رییس مجلس در قم در یادداشتی که در روزنامه بهار منتشر شد، نوشته است: پرونده حادثه ۲۲‌بهمن قم بهانه‌ای شد تا برای اولین و آخرین بار موضوع لباس شخصی‌ها بسته شود. متاسفانه بعضی از افراد خودسر در سال‌های گذشته با گریز از قانون دست به اقداماتی می‌زدند. نیروهای خودسر و لباس شخصی‌ها در سالیان برای خود حکم صادر کردند و بدون توجه به هیچ چیزی حکم صادره را اجرا می‌کردند. در سالیان اخیر ما خودسری‌هایی را در اشکال مختلف شاهد بودیم. این گروه تنها کاری را که خود تشخیص می‌دهند انجام داده و اصلا به هیچ چیز توجه نمی‌کنند. از ابتدای انقلاب همواره گروه‌های خودسر که بعضا خلاف قانون و نظر مسئولان بعضی اقدامات را انجام می‌دادند، وجود داشت. خودسری‌ها در این دوره به جایی رسیده که حتی مورد انتقاد مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است.

بر نتافتن قانون نمونه بارز خودسری‌هاست. امروز مجلسی‌ها تمام سعی خود را بر این گذاشتند که هرچه سریع‌تر پرونده نیروهای خودسر به‌نام لباس شخصی‌ها را ببندند. اما این‌که آیا این کار شدنی است یا خیر باید گفت که اگر خیلی قبل‌تر از این‌ها با این گروه برخورد می‌شد امروز دیگر شاهد این رفتار نبودیم. اگر همان زمان که گروه‌های خودسر اجتماعات را بر هم می‌زدند و به دلسوزان نظام اهانت می‌کردند، جلوی آنان گرفته می‌شد دیگر ادامه چنین رویه‌ای را شاهد نبودیم. یک روز در صحن مطهر حرم امام (ره) یادگار ایشان را مورد اهانت قرار می‌دهند و روزی در دیگر در حرم حضرت معصومه به رییس مجلس اهانت می‌کنند. نمایندگان مجلس‌ درصدد هستند که هرچه زودتر بی‌قانونی‌ها را تمام کنند. یک بخشی از کار بر عهده مجلس به عنوان قوه قانونگذاری و بخش دیگر بر عهده قوه‌قضاییه است.

اما این‌که مجلس در این‌باره چه‌کاری می‌تواند انجام دهد باید گفت که مجلس نقش قانونگذاری و نظارت را برعهده دارد. مجلسی‌ها می‌توانند با وضع قانونی جدید و نظارت بر آن به خودسری‌ها پایان بدهند. بخشی دیگر از کار هم بر عهده قوه‌قضاییه است. قوه‌قضاییه باید شمشیر عدالت را برای پایان دادن به خودسری‌ها بکشد. ما امیدوار هستیم که پرونده لباس شخصی‌ها با قرائت گزارش ۲۲‌بهمن قم در کمیسیون امنیت ملی برای همیشه بسته شود.