>> امروز

11:08:53 - 92/4/16
Print This Page
کاهش ۱۴ درصدی ارزش تجارت غیرنفتی ایران

امروز: تازه‌ترین آمار گمرک ایران حاکی از آن است مجموع ارزش تجارت خارجی کشور در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل بیش از ۱۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا مسئولان سازمان توسعه تجارت در حالی نسبت به پیشی گرفتن صادرات بر واردات کشور در بهار ۱۳۹۲ ابراز خوشحالی می‌کنند که در همین مدت یک اتفاق نگران کننده نیز برای تجارت غیرنفتی کشور رخ داده و آن کاهش مجموع تجارت کشور بوده است.

براین اساس در سه ماهه نخست ۱۳۹۲ مجموع ارزش تجارت غیرنفتی کشور (واردات و صادرات) بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۱۴۶ میلیون دلار شد که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش ۱۴.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

در مدت زمان یادشده صادرات غیرنفتی و واردات ایران به ترتیب به ۹ میلیارد و ۷۵۱ میلیون دلار و ۹ میلیارد و ۳۹۵ میلیون دلار رسید.

در نتیجه اگرچه صادرات غیرنفتی کشور ۳۵۶ میلیون دلار از واردات کشور بیشتر شده است اما در همین حال ارزش کل تجارت غیرنفتی کشور نیز سه میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار نسبت به سه ماهه نخست ۱۳۹۱ کاهش یافته است.

از سوی دیگر پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات کشور نه از بابت رشد و تقویت حوزه صادرات بوده بلکه بیشتر به خاطر محدود کردن واردات بوده است. به طوری که در سه ماهه نخست امسال واردات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۹.۸ و ۲۶.۱ درصد کاهش یافت. این در حالی است که در همین مدت صادرات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب تنها ۱۵.۶ و ۱.۶ درصد افزایش یافت.

پیشتر معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز نگرانی درباره کاهش واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع گفته بود که کاهش واردات کشور لزوما اتفاق خوبی نیست و بخشی از این کاهش نیز مربوط به کاهش واردات مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان داخلی است که باید جلوی این کاهش گرفته شود.

در همین حال افت ارزش تجارت غیرنفتی کشور در سه ماهه نخست امسال نیز اتفاق نگران کننده دیگری است که اگر ادامه یابد به کاهش سهم ایران از تجارت جهانی منجر خواهد شد. اتفاقی که در نهایت باعث می‌شود کشورهای دیگر سهم ایران را در تجارت جهانی از آن خود کنند.