>> امروز

12:07:21 - 92/3/28
Print This Page
پوتین و اوباما : نسبت به پیروزی حسن روحانی محتاطانه خوش بین هستیم

امروز: رییس جمهور آمریکا در نخستین واکنش شخصی خود به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت او و ولادیمیر پوتین «محتاطانه» به پیروزی حسن روحانی «امیدوارند». او همچنین در مورد مساله سوریه بیان کرد در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد اما درباره ضرورت کاهش خشونت‌ها در سوریه توافق دارند.
به گزارش ایسنا رییس‌جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس گروه هشت کشور صنعتی بزرگ جهان با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود ملاقات کرده و این واکنش را در کنفرانس خبری مشترک با رییس‌جمهوری روسیه عنوان کرد.

آقای اوباما گفته امیدوار است این انتخابات بتواند گامی به پیش برای گفت‌وگوهای اتمی ایران باشد.

آقای پوتین نیز گفته است «با انتخاباتی که در ایران برگزار شد، ما امیدواریم بخت بیشتری وجود داشته باشد، تا مشکل اتمی ایران حل شود و ما برای این کار از گفت‌وگوهای دوجانبه و بین‌المللی استفاده خواهیم کرد».

پیش از این نیز جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، اندکی پس از اعلام نتیجه انتخابات ایران، گفته بود «آمريکا به رغم محدوديت‌ها در انتخابات رياست جمهوری ايران، به رای مردم ایران در این انتخابات احترام می‌گذارد».

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز پس از اعلام نتایج ریاست جمهوری ایران گفت «ما شهامت ایرانیان را که در این فضا پای صندوق‌های رای ‌رفتند را می‌ستاییم» و «برای گفت‌وگو و تعامل با دولت و مردم ایران» به منظور رسیدن به راه‌حلی سیاسی آماده‌ایم.

و در نهایت دنيس مک دوناف، رئيس دفتر باراک اوباما، روز يکشنبه ۲۶ خردادماه گفت انتخاب حسن روحانی به عنوان هفتمين رئيس جمهوری ايران نشانه بالقوه اميدوارکننده‌ای‌ست.

در ادامه این واکنشها کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان، هر سه کشوری که طرف گفت‌وگو با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن هستند، روز دوشنبه ابراز امیدواری کردند که با انتخاب حسن روحانی، گفت‌وگوهای هسته‌ای جان تازه‌ای بگیرد.

لازم به ذکر دیروز دوشنبه حسن روحانی نیز در گفت‌وگوی مطبوعاتیش از «تعامل» با کشورهای دیگر گفت.

او که در زمان محمد خاتمی، نماینده ارشد ایران در گفت‌وگوهای اتمی بوده است با بارها با مقام‌های سه کشور اروپایی طرف مذاکره با ایران، دیدار کرده بود. در آن زمان پرونده اتمی ایران از شورای امنیت و تحریم‌های جهانی دور ماند. این وضع پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد دگرگون شد.

اختلاف ایران و غرب تنها بر سر برنامه اتمی آن کشور نیست، هر چند این موضوع بیشترین حجم خبرها و توجهات جهانی را به خود جلب کرده است.

طی سال‌های گذشته آمریکا ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است. در عین حال موضوع سوریه نیز از دیگر مسائلی‌ست که به اختلافات ایران و کشورهای غربی و همسایگانش از دیگر سو عمق بخشیده است.

سوریه

از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری روسیه پس از گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود در باره سوریه اعلام کرد، واشنگتن و مسکو همچنان به برگزاری نشست صلح درباره سوریه امیدوار هستند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس‌جمهوری روسیه پس از گفت‌وگو با اوباما در حاشیه نشست گروه هشت اعلام کرد: آمریکا و روسیه طرح برگزاری نشست صلح ژنو درباره سوریه را کنار نگذاشته‌اند.

پوتین گفت: مطمئنا ما اختلاف‌نظر داریم اما همه ما برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه مصمم هستیم.وی افزود: درباره تشویق طرف‌های مختلف برای آمدن بر سر میز مذاکرات توافق کردیم.

اوباما نیز در این زمینه گفت که بین دو طرف اختلاف نظر وجود دارد اما درباره ضرورت کاهش خشونت‌ها در سوریه توافق دارند.