>> امروز

12:51:07 - 92/3/26
Print This Page
پیام‌های تبریک سران کشورهای خارجی به حسن روحانی

امروز: رئیس جمهوری افغانستان، دبیر کل حزب‌الله لبنان، دبیرکل سازمان ملل، سران کشورهای عربی قطر، کویت و بحرین و امارات متحده عربی و وزیر خارجه ایتالیا نیز پیروزی حسن روحانی را به وی و ملت ایران تبریک گفتند.

رئیس جمهور افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، پیروزی حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری ایران به مردم ایران تبریک گفت.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان که ساعتی پس از اعلام نتایج نهایی ریاست جمهوری منتشر شد، آمده‌است که آقای کرزی ابراز امیدواری کرده روابط افغانستان و ایران گسترش پیدا کند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در این خبرنامه، از ایران به عنوان "کشور دوست و برادر" یاد کرده و برای رئیس جمهوری جدید ایران آرزوی "سعادت و موفقیت" کرده است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان

دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز در پیامی به حسن روحانی برای انتخابش به عنوان ریاست جمهوری ایران تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از تلویزیون المنار، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در این پیام آورده است: جناب آقای روحانی، به شما به خاطر اینکه توانستید در حماسه سیاسی و تاریخی اطمینان مردم را جلب کنید و به ریاست جمهوری ایران انتخاب شوید، تبریک می‌گویم.

در این پیام آمده است: حماسه سیاسی و تاریخی ملت ایران با انتخاب جنابعالی، آمال و آرزوهای ملت ایران را زنده نگه داشت.

وی اعلام کرد: ملت‌های اسلامی، عرب و مستضعف امروز شما را برآورده کننده آمال و آرزوهای خود می‌دانند.

دبیر کل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل متحد به رئیس جمهوری منتخب ملت ایران تبریک گفت و از میزان مشارکت بالای مردم در انتخابات ابراز رضایت کرد.

بان کی مون گفت: دبیر کل همچنان به همکاری با مقامات ایران به ویژه رئیس جمهور منتخب درباره مسائل مهم جهانی و رفاه مردم ایران متعهد است.

سازمان ملل همچنان مشوق ایران برای ایفای نقش سازنده خود در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی است.

سران کشورهای عرب

شیخ "صباح آل حمد آل جابر آل صباح" امیر کویت انتخاب "حسن روحانی" بعنوان رییس منتخب ملت ایران را به وی تبریک گفت.


وی در پیام تبریک خود اظهار داشته که خواهان افزایش همکاری های دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و کویت برپایه منافع مشترک دو کشور است.

همچنین پیام تبریکی از سوی شیخ "حمد بن خلیفه ال ثانی" امیر قطر و نخست وزیر آن کشور به مناسبت انتخاب "حسن روحانی" رییس جمهور منتخب ملت ایران برای وی ارسال شده است.

از سوی دیگر "حمد بن عیسی آل خلیفه" پادشاه بحرین پیام تیریکی به رییس جمهور منتخب کشورمان ارسال کرده و اظهار داشته که امیدوار است انتخاب رییس جمهور جدید ایران بتواند به پیشرفت و سعادت بیشتر ملت و دولت ایران بیانجامد.

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات و امیر ابوظبی، با ارسال پیامی انتخاب حسن روحانی را به عنوان رئیس جمهور جدید کشورمان تبریک گفت.

وی در این پیام گفت: پیروزی شما در انتخابات ریاست‌جمهوری و موفقیت انتخابات را تبریک عرض کرده و برای شما و نیز مردم ایران آرزومند موفقیت و پیشرفت بیشتر هستیم. مشتاق همکاری با شما برای بهبود وضعیت منطقه و همچنین مردم ایران و امارات متحده عربی هستیم. ما علاقه‌مند به برقراری روابط با جمهوری اسلامی ایران بر اساس همکاری هستیم.

دو پیام مشابه نیز از جانب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نائب رئیس امارات و نخست‌وزیر امارات متحده عربی و حاکم دوبی، و ژنرال شیخ محمد بن زاید آل نهیان، شاهزاده ابوظبی و قائم مقام فرمانده نیروهیا مسلح امارات متحده عربی به حسن روحانی ارسال شدند.

وزیر خارجه ایتالیا
بونینو وزیر امور خارجه ایتالیا با انتشار بیانیه ای رسمی پیروزی حجت الاسلام حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری ایران تبریک گفت و بر تقویت روابط رم و تهران تاکید کرد.