>> امروز

11:13:38 - 92/3/19
Print This Page
دویست استاد حوزه علمیه: رد صلاحیت هاشمی ناسازگاری با اندیشه امام و خلاف مصالح ملی است

امروز: ۲۰۰ نفر از علما، اساتید و فضلای حوزه علمیه قم با امضاء نامه‌ای خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از وی به خاطر نام نویسی و آمادگی برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری تشکر و به خاطر بازماندن ایشان از حضور در این صحنه اظهار تأسف کردند.

به گزارش کلمه، این دویست نفر در نامه خود با تقدیر از شخصیت هاشمی رفسنجانی نوشته اند: حضور شما امید را دوچندان ساخت که کسی عهده‌دار قوه مجریه خواهد شد که حضور او نویدبخش کاهش مشکلات و مایه پیشرفت در بخش‌های مختلف است و بازوی پرتوانی برای سایر بخش‌های مدیریت کشور نیز باشد که در چشم و دل بسیاری از مردم آسیب دیده است.

نامه این دویست علما و استاد حوزه علمیه که نامشان در روزنامه جمهوری اسلامی محفوظ است در حالی صورت می گیرد که تاکنون شخصیت های برجسته سیاسی و مذهبی و علما و روحانیونی که طی سال های گذشته کمتر در مسایل سیاسی اعلام موضع کرده اند، نسبت به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی ابراز تاسف کرده اند.

آیت الله فیض گیلانی نیز در نامه ای به هاشمی رفسنجانی نوشته بود: ما نگران آن هستیم که مردم نسبت به اصل انقلاب و امام بی تفاوت شوند. امیدوارم اولیاء امور بیدار شوند و خیر و صلاح جامعه را در نظر بگیرند و سفارشات امام امت رحمة الله علیه در وصیت نامه و رهنمودهای دیگر ایشان را آویزه گوش خود قرار دهند و موجب شکست انقلاب و ضربه زدن به آرمانهای آن نشوند.

آیت الله راستی کاشانی نیز در پیامی به هاشمی نوشته بود: اگرچه غافلان و بدخواهان حضور شما را تحمل نکردند؛ لیکن با این اقدام و پاسخ مثبت به تقاضای عمومی؛ در پیشگاه تاریخ و روح بلند امام راحل سربلند و سرفراز خواهید بود. صبر و پایداری و مظلومیت شما را در برابر آماج کینه ها و ناسزاها و تهمت‌های ناروا یادآور شده، استقامت شما را برای حفظ نظام و آرمان های امام، ستودنی و بیادماندنی بدانم.

در همین حال دختر امام خمینی در نامه ای به رهبری تذکر داد که با دخالت در این موضوع نسبت به تایید صلاحیت هاشمی اقدام کند، نامه ای که تاکنون بی جواب مانده است.

همچنین نوه امام خمینی، سیدحسن خمینی در نامه ای با ابراز تاسف از رد صلاحیت هاشمی به ویژگی های بارز این سیاستمدار اشاره کرد. وی نوشته بود: از این پس نام هاشمی رفسنجانی تنها با مبارزه و انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی گره نخورده است، بلکه علاوه بر آن، نام شما توأم با امید به فردا، در حافظه مردم ایران نقشی برجسته خواهد یافت. و همین است که نام شما را جاودانه می سازد. امید سرمایه اصلی یک ملت است.

در نامه علما و فضلای حوزه علمیه قم آمده است: از شما بخاطر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری که بواقع زینت آن بودید سپاسگزاری می‌کنیم و تأسف شدید خود را از مانع تراشی در برابر آن ابراز داشته، آن را ناسازگار با مبانی و ارزش‌های اسلامی و اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی و برخلاف منافع و مصالح جامعه، کشور و انقلاب می‌دانیم.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
محضر مستطاب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دامت برکاته
سلام علیکم:

نام نویسی و آمادگی حضرتعالی برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری، بارقه امید به بهبود وضع آسیب دیده جامعه و کشور را دردل اقشار مختلف جامعه دوچندان ساخت، وضعی که معلول پاره‌ای از رفتارها و سیاست‌های نادرست در سال‌های اخیر است.

حضور شما امید را دوچندان ساخت که کسی عهده‌دار قوه مجریه خواهد شد که حضور او نویدبخش کاهش مشکلات و مایه پیشرفت در بخش‌های مختلف است و بازوی پرتوانی برای سایر بخش‌های مدیریت کشور نیز باشد که در چشم و دل بسیاری از مردم آسیب دیده است. مردمی که اعتقاد دارند ترمیم این آسیب‌ها تنها با همدلی و همراهی همه مسئولین و از عهده مدیر توانمند و دوراندیش و جامع نگری چون شما بر می‌آید که علاوه بر اخلاص در خدمت به مردم و درستی فکر، واقع بینی و اعتدال و جانبداری از حقوق قشری‌های مختلف، تکیه بر بیش از شصت سال تجربه و مبارزه و مدیریت در عرصه‌های مختلف جنگ و صلح دارد و مورد محبت و توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) بوده است و از این جایگاه است که جناب‌عالی در فاصله‌ای اندک از نام نویسی، در اذهان بسیاری از مردم تبدیل به "فلسفه صندوق رأی" شدید.

باور داریم شخصیت مجاهد و آبدیده‌ای چون جنابعالی که آن همه صحنه‌های سخت و عرصه‌های دشوار مبارزه و جهاد و سازندگی و... را به مدد الهی پشت سر گذاشته و گواهی صلاحیت خود را برای مهمترین مناصب کشور بارها از دست امام خمینی و مردم گرفته است، اینک نیز استوار و سرافراز ایستاده و همچون گذشته تنها دل در گرو مصالح کشور و مردم و دلهای امیدواری دارد که با دلگرمی به فردایی بهتر برای کشور و امت اسلامی چشم امید به فضل الهی دارند و نیازمند همدلی و همراهی عالمان فداکار و روحانیان از خود گذشته‌ای مانند حضرت عالی می‌باشند ما در کنار انبوه همفکران خود در سطوح مختلف روحانیت در سراسر کشور وجود عالمی فداکار و حضور شخصیتی متعهد مانند حضرت عالی را مایه مباهات می‌شماریم و از شما بخاطر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری که بواقع زینت آن بودید سپاسگزاری می‌کنیم و تأسف شدید خود را از مانع تراشی در برابر آن ابراز داشته، آن را ناسازگار با مبانی و ارزش‌های اسلامی و اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی و برخلاف منافع و مصالح جامعه، کشور و انقلاب می‌دانیم، ما اندوه برخاسته از این محرومیت بزرگ جامعه و کشور را با این آیه شریفه تسکین می‌دهیم "عسی ان تکرهوا شینا و هو خیرلکم"

از درگاه خداوند کریم برای شما سربلندی و سلامتی و برای کشور و ملت بزرگ ایران سرافرازی و بهروزی همیشگی و فردای بهتر را مسئلت داریم.

انه قریب مجیب

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته