>> امروز

10:17:40 - 92/3/15
Print This Page
پشت پرده اصولگرایان در انتخابات ۸۴

امروز: به گزارش جرس و به نقل از خبرگزاری مهر٬ علی لاریجانی رییس مجلس نهم در برنامه ای به نام شناسنامه که از شبکه سه پخش می شد صحبت میکرد پرده از دلایل استعفای خود از شورای امنیت ملی٬ پشت پرده اصولگرایان در انتخابات ۸۴ و عدم حضور خود در انتخابات ۹۲ برداشت.

علت استعفای لاریجانی از شورای عالی امنیت ملی؛ سطح من این نبود!

علی لاریجانی در این برنامه در رابطه با استعفای خود از شورای عالی امنیت اظهار داشت:: من حس می کردم یک نوع اختلاف جدی مدیریتی با آقای احمدی نژاد داشتم.اعتقاد دارم مسائل استراتژیک کشور باید حساب شده پیش برود و احتیاج به همگرایی میان همه بخش های مختلف کشور دارد و کارهای لحظه ای نمی تواند صدق کند و برای کشور مشکلاتی ایجاد می کند.
وی افزود: تا یک مدتی تحمل بود و بحث می کردیم اما از یک زمانی به بعد من دیدم به هرحال ایشان رئیس جمهور است و حق دارد و لزومی ندارد که بنده مزاحم ایشان باشم و نمی خواستم حضوری تحمیلی داشته باشم. در واقع سطح من این نبود!


پشت پرده شورای هماهنگی اصولگرایان در انتخابات سال ۸۴؛ در بیرون گفتند ما با هم هستیم اما بازهم کار را بهم زدند

لاریجانی در واکنش به این صحبت که برخی می گویند علت اصلی تشتتی که بین اصولگرایان در آن سال پیش آمد، انتخاب علی لاریجانی از سوی شورای هماهنگی بود، گفت: یک مسائل پشت صحنه وجود دارد و افرادی هستند که نظم سیاسی پیدا نمی کنند، این مشکی است که امروز هم با آن مواجه هستیم. اصولاً هر نظم سیاسی که به وجود می آید معنایش این نیست که هر انتخابی می کند، همه قبول کند. مهم این است که آیا همه آن نظم سیاسی را قبول داشتند یا خیر؟

وی افزود: آقای ناطق نوری رئیس این گروه بود و همه افرادی که می گفتند ما این تصمیم را قبول نداریم، عضو این شورا بودند. این گروه هفت-هشت ماه کار کردند و در نهایت من را به عنوان کاندیدای خود معرفی کردند.

لاریجانی ادامه داد: باید ببینیم آن هایی که تصمیم گرفتند اشکال دارند یا کسانی که این تصمیم را نپذیرفتند؟! پشت صحنه ای وجود داشت که باعث شد این مسائل بهم بخورد. این باعث شد پایه های نظم سیاسی بهم بخورد. جالب است که در بیرون گفتند ما با هم هستیم اما بازهم کار را بهم زدند. وقتی نظم سیاسی بهم بخورد، در ادامه هم کار بهم می خورد. این وضعیت امروز هم وجود دارد. کسانی که نظم سیاسی را نمی پذیرند باید در مقابل رفتار خود پاسخگو باشند.

لاریجانی با بیان اینکه من همه زوایا و پشت صحنه این موضوع را می دانم، گفت: کسی در آنجا مشتاق نبود که حتماً رئیس جمهور شود. اصرار خود ِ همین آقایان بود که می گفتند فلانی بیاید. بعد از بحث ها و مذاکرات زیاد با کاندیداهای متفاوت و درخواست تئوری ها در مورد اقتصاد و سیاست و... نمره دادند و در نهایت گفتند فلانی (لاریجانی) بیشترین نمره را کسب کرده است. اینجا بود که یک عده گفتند ما این را قبول نداریم.

علت عدم حضور لاریجانی در انتخابات ۹۲؛ وقتی اجماع نیست، کش مکش های زیادی صورت می گیرد

رئیس مجلس در مورد علت عدم شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری هم یادآور شد: در شرایط فعلی که من رئیس مجلس هستم، حضور در انتخابات ریاست جمهوری را مناسب نمی دانستم. در انتخابات ریاست جمهوری بگو مگوهای زیادی صورت می گیرد و این در حالی است که من فکر می کنم نهاد مجلس باید محترم شمرده شود.

وی افزود: در هر صورت یک وقتی روی یک نفر اجماع می شود اما وقتی اجماع نیست، کش مکش های زیادی صورت می گیرد و من تصور کردم در این شرایط، حضور من برای مجلس مناسب نیست. ضمن اینکه آقایان مختلفی هم بودند و من نیازی برای حضور نمی دیدم و معتقدم اینگونه کارها را نباید با هوس رانی انجام داد.