>> امروز

12:21:19 - 92/3/8
Print This Page
گزارش مسعود نیلی از اشتغال در ایران: هر فرد نان‌آور ۳٫۷ نفر است/سال ۹۱ و ۹۲ رشد اقتصادی منفی داریم

امروز: اداره کشور مثل هدایت کشتی است نه راندن دوچرخه. برخی از برنامه‌های ایجاد اشتغال در سال‌های قبل آغاز شده و اصلاح در ساختار آن از سال ۱۳۹۵ به بعد آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، مسعود نیلی - تدوینگر سند استراتژی توسعه صنعتی - در جمع اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران گزارشی درباره وضعیت و آینده اشتغال و بازار کار کشور ارائه کرد.

وی سخنان خود را با طرح این پرسش که تحلیل از مهمترین مسئله پیش روی آینده اقتصاد چیست؟ آغاز کرد و گفت: تورم به محض بروز مورد توجه قرار می‌گیرد و همواره نسبت به آن هشدارهایی داده می‌شود اما شرایط در مورد اشتغال به نحوی است که ممکن است تبعات آن ناگهان ما را غافلگیر کند.

نیلی ادامه داد: در تونس و مصر همواره مقالاتی نوشته می‌شد که براساس آن عنوان می‌شد کار در وضعیتی است که می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

تدوینگر اولین سند استراتژی توسعه صنعتی با بیان این‌که از سال ۱۳۳۵ که سرشماری نفوس و مسکن در کشور شروع شد جمعیت کشور ۱۹ میلیون نفر بود گفت: در سال ۱۳۴۵ حدود هفت میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شد که ۳۶ درصد رشد در طول ۱۰ سال را نشان می‌دهد. همچنین در سال ۱۳۵۵ هشت میلیون نفر و حدفاصل بین سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ حدود ۱۶ میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شد که عمده این افزایش به نیمه دوم این دهه بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: در حدفاصل بین سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۰ به طور متوسط سالی یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شد که نشان می‌دهد پس از سال ۱۳۶۵ جمعیت کشور به شدت کاهش یافته است.

به گفته نیلی، متولدین بین سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ و تا پایان عمر این نسل در مراحل مختلف نیازهای مختلفی را مطرح کرده و می‌کنند.

اولین تدوینگر اولین سند استراتژی توسعه صنعتی اظهار کرد:‌ رشد بالای جمعیت بین سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۵ و بین سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ دو قله رشد جمعیت جوان را ایجاد کرده است.

وی با بیان این‌که با کاهش رشد جمعیت بعد از سال ۱۳۶۵ یک خلاء در کشور ایجاد شده است تصریح کرد:‌ در حالی که انتظار می‌رفت در سال ۱۳۸۷ جمعیت فعال در کشور در بازار کار افزایش یابد ولی این عده وارد بازار کار نشده‌اند و در سال‌های آینده این طیف وافرادی که ورود آن‌ها به بازار کار پیش بینی می شود براساس هرم سنی آن‌ها فشار زیادی در آینده به بازار کار وارد می‌کند.

نیلی با تاکید بر این‌که این موضوع به این دلیل است که در بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ اقتصاد ما شغلی ایجاد نکرده است خاطرنشان کرد: همچنین نرخ بیکاری زنان در کشور ما بعد از سال ۱۳۸۵ حدود ۱۰ واحد درصد افزایش یافته است. وقتی اقتصاد دچار نوسان می‌شود اولین فشار به اشتغال زنان وارد می‌شود.

به گفته اولین تدوینگر اولین سند استراتژی توسعه صنعتی ، تعداد شاغلان زن در سال ۱۳۶۵ کمتر از یک میلیون نفر و تا سال ۱۳۸۴ به چهار میلیون نفر رسید. این درحالی است که در حد فاصل بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ حدود ۹۰۰ هزار نفر از تعداد شاغلان زن کم شده است.

وی با تاکید بر این‌که متوسط سقف درآمد شاغلان هم طی این سال‌ها نزولی بوده است خاطرنشان کرد: کسانی که در حد فاصل بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ باید وارد بازار کار می‌شدند ورود خود را به تعویق انداخته و به امید پیدا کردن شغل بهتر به دنبال کسب تحصیلات بیشتر بوده‌اند.

نیلی تصریح کرد: آموزش عالی، توسعه بسیار بیشتر از آنچه که اقتصاد ما به آن نیاز داشته، انجام داده است.

تدوینگر اولین سند استراتژی توسعه صنعتی با بیان این‌که ما از نظر تعداد دانشجویان در هر ۱۰۰ هزار نفر به بالاترین رتبه ها در سطح جهان رسیده‌ایم گفت: ما بدون توجه به این که در ساختار اشتغال چه میزان عرضه‌ای داریم آن را رشد داده‌ایم و در بین جوانان ما نیز جا افتاده است که هر چه تحصیلات بیشتر باشد می توانند درآمد بیشتری کسب کنند. از سوی دیگر نیروهایی که آموزش عالی در ایران تربیت می کنند متناسب با کارهای دولتی بوده و امکان جذب آن‌ها در بنگاه‌ها وجود ندارد.

وی افزود:‌ درحالی که بیکاری در اقتصاد ما مشکل ساز است ما واردکننده نیروی کار افغانی هستیم زیرا نیروی کار تحصیل کرده حاضر به انجام مشاغل پایین نیست.

نیلی با تاکید بر این‌که نسبت کل مشاغل به کل جمعیت در دنیا حدود ۴۵ درصد است و این موضوع بدین معنی است که هرفرد نان‌آور تعداد ۲٫۲ نفر است، تصریح کرد:‌ در کشورهای شرق آسیا نسبت کل مشاغل به کل جمعیت حدود ۵۵ درصد است آن هم به این دلیل که زنان شاغل بوده و هر یک نفر نان‌آور ۱٫۷ نفر است. در ایران نیز نسبت کل شاغلان به کل جمعیت ۲۷ درصد است و هر فرد نان‌آور ۳٫۷ نفر است.

او با بیان این‌که این موضوع به این دلیل است که تعداد شاغلان زن در ایران کم است و مرد تامین کننده زندگی است، تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰ تعداد شاغلان مساوی تعداد خانوارها بود بدین معنی که در برخی خانوارها دو نفر شاغل بودند یا این که در یک خانواده همه بیکار بودند.

وی درباره تعریف سازمان جهانی کار از فرد شاغل بیان کرد: شاغل کسی است که طی ۱۰ روز گذشته یک ساعت کار کرده و درآمد داشته است.

نیلی گفت:‌ آخرین آمار ایجاد اشتغال متعلق به سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ بوده است که به طور متوسط برای ۷۰۰ هزار نفر شغل جدید ایجاد شده و این گروه آخرین کسانی بودند که برای آن‌ها شغل قابل توجهی ایجاد شده است. این در حالی است که متوسط رشد اقتصادی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۰ پنج درصد بوده است ولی زمانی که این رشد با نوسان همراه باشد ایجاد شغل نمی کند.

تدوینگر اولین سند استراتژی توسعه صنعتی با تاکید بر این‌که رشد اقتصادی زمانی است که با ثبات همراه باشد، بیان کرد:‌ در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ رشد اقتصادی ما بین منفی نیم تا منفی یک درصد بوده است و این یعنی متوسط رشد اقتصادی ما با کاهشی بیش از پنج درصد مواجه بوده است.

وی در پایان با تاکید بر این‌که با توجه به شرایط فوق این سوال پیش می‌آید که آیا کاهش رشد موقتی است و یا همچنان استمرار دارد، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۸ به بعد نیز شتاب تورمی داشته‌ایم و با توجه به این موضوع این سوال پیش می‌آید که آیا تورم درسال‌های نزدیک به آینده کاهش می‌یابد یا خیر. با پاسخ به این سوال‌ها امکان پیش بینی وضعیت اشتغال در ایران به وجود می‌آید.