>> امروز

11:18:23 - 92/3/6
Print This Page
حاشیه و متن انتخابات یازدهم ریاست جمهوری

امروز: اخبار انتخاباتی روز یکشنبه پنجم خرداد ماه، 19 روز مانده تا انتخابات ریاست جمهوری- نخستین برنامه‌های تلویزیونی با حضور محسن رضایی، سعید جلیلی و محمد غرضی نامزدهای انتخابات پخش شد. اما پایگاه اطلاع‌رسانی محسن رضایی خبر داد که بخش‌هایی از اولین برنامه تلویزیونی این کاندیدای ریاست جمهوری در شبکه اول صدا و سیما با سانسور مواجه شده‌است. در خبری دیگر صادق زیباکلام می گوید که "اگر عنوان سخنان جلیلی را بردارید همان نطق‌های احمدی‌نژاد در سال ۸۴ است." در همین راستا معاون قوانین مجلس، با بیان اینکه احمدی‌نژاد با انتخابات پایان نمی‌پذیرد، گفت: جلیلی گزینه احمدی‌نژاد است. همچنین باهنر تایید صلاحیت جلیلی را "سوال برانگیز" خوانده است. از سوی دیگر گفته می شود نامه ای که از سوی نمایندگان مجلس به شورای نگهبان شده که در آن از رد صلاحیت ها "تقدیر و تشکر" شده است، به 200 امضا رسیده است.

نخستین برنامه‌های تلویزیونی با حضور نامزدهای انتخابات پخش شد
محسن رضایی، سعید جلیلی و محمد غرضی روز شنبه، چهارم خرداد ماه، با شرکت در شبکه‌های مختلف تلویزیون سراسری کشور از برنامه‌های خود در صورت انتخاب در مقام ریاست‌جمهوری گفتند.
سعید جلیلی، از نامزدهای اصلی جریان «اصول‌گرا» در گفت‌وگوی ویژه خبری در شبکه دوم صدا و سیما گفت شناخت او از ایران با توجه به حوزه کاری که در آن است باعث شده تا در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نامزد شود.
محسن رضایی، دیگر نامزد اصول‌گرا نیز با شرکت در برنامه "دوربین" شبکه اول سیمای ایران گفت نیازی به معرفی خود نمی‌بیند.
محمد غرضی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز در شبکه جام‌جم حاضر شد و گفت "کشور را با اقتصادش خوب می‌شناسد."
هر سه نامزدی که در نخستین برنامه‌های تلویزیون شرکت کرده‌اند بیش از هر چیز به موضوعات اقتصادی پرداختند.

سانسور برنامه انتخاباتی محسن رضایی در تلویزیون

پایگاه اطلاع‌رسانی محسن رضایی، روز شنبه، چهارم خرداد خبر داد که بخش‌هایی از اولین برنامه تلویزیونی این کاندیدای ریاست جمهوری در شبکه اول صدا و سیما با سانسور مواجه شده‌است.
به نوشته این سایت، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده پیشین سپاه پاسداران، در بخشی از سخنانش به عنوان نمونه‌ای از فشارهای فقر و بیکاری بر مردم، به صحبتش با پدر سه تن از کشته‌شدگان جنگ اشاره می‌کند اما شبکه یک بخشی از این صحبت را سانسور کرده و پخش نکرده‌است.
وی به محسن رضایی می گوید: من پنج تا فرزند دارم هر پنج تا بیکارند و حدود ششصد هزار تومان از بنیاد شهید می‌گیرم به اینها می‌دهم، ده میلیون تومان هم تا حالا خرج کردم سه تاش لیسانس است و دو تاش فوق لیسانس است.
بنا بر این گزارش وی در پایان رو به محسن رضایی می‌افزاید که «اگر مشکل مرا حل نکنید من خودکشی خواهم کرد» و این بخشی است که در پخش شبکه یک سیما سانسور و حذف شده است.
در همین حال سایت «مجتمع رسانه ای تبلیغاتی دکتر محسن رضایی» می‌نویسد که بخش دیگری از سخنان این کاندیدای ریاست جمهوری و زمانی که وی در مورد تبعیض بین استان‌های مختلف سخن می‌گفت نیز سانسور شده است.
آقای رضایی در این بخش که سانسور شده می‌گوید: فساد، رشوه و تبعیض در اداره کشور از حد معمول خودش تجاوز کرده بالاخره در تمام دنیا یک درصدی از این مسائل وجود دارد اما در ایران تشدید شده هم فساد هم رشوه و هم تبعیض بین استان‌های مختلف، مسائلی در اداره کشور ورود پیدا کرده که آن کارآمدی لازم را از اداره کشور گرفته‌است.
غرضی: بعید است رئیس‌جمهور شوم
سیدمحمد غرضی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این نامزد ریاست جمهوری یازدهم در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌هایش برای مدیریت بهتر کشور بخصوص در بحث تورم با توجه به سابقه چند سال کار اجرایی وی در دولت‌های مختلف گفت: معمولا در کشورها وقتی درآمدی مازاد بر درآمد کشور ایجاد می‌شود آن دولت مازاد درآمد خود را به طلا تبدیل می‌کند تا اگر با مشکلی روبرو شد ارزش پولی خود را حفظ کند. برنامه‌ام این است که اگر در این جایگاه قرار گرفتم و به من رای داده شد که البته بعید به نظر می‌رسد، به اندازه درآمدم هزینه کنم تا به این شکل دولت دیگر طلبکار نشود و برای جبران این طلب مجبور شود از مردم پول بیشتری بگیرد.
وی در همین زمینه افزود: برای مبارزه با تورم به اندازه درآمد کشور هزینه می‌کنم و هر وقت درآمد مازادی به دست دولت آمد، طلب طلبکاران را می‌دهم تا تورم ایجاد نشود.

زیباکلام: اگر عنوان سخنان جلیلی را بردارید همان نطق‌های احمدی‌نژاد در سال ۸۴ است
زیباکلام در یک مناظره تأکید کرد: یکی از چهره‌هایی که نورانی‌ترین بیرق مقاومت را در دست دارد، آقای سعید جلیلی است که به نظر من نامزد اصلی جریان اصولگرا خواهد شد. خیلی جالب و حیرت‌آور است که وقتی ایشان راجع به انتخابات و آینده کشور صحبت می‌کند مطلقاً حرفی از مسائل عینی و حقیقی جامعه نمی‌زند، بلکه راجع به مسائل انتزاعی در خلأ و اینکه خط امام، انقلاب و مقاومت را به جلو ببریم سخن می‌گوید. او کاری به به تورم، گرانی و سقوط جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی که ظرف این 8 است که قدرت در دستشان بود ایجاد شده، ندارد.
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ‌اکنون در عرصه بین‌المللی اینقدر که کانادا،‌ نروژ و سوئد اصرار دارند علیه ما رأی دهند، آمریکا، ‌اسرائیل و انگلیس ندارند. بسیاری از کشورهایی که دلیلی نداشت دشمن ما شوند به لطف اصولگرایان دشمنمان شدند. چه دلیلی داشت آلمان، فرانسه و ... دشمن جمهوری اسلامی ایران شوند.
زیباکلام تأکید کرد: از سوی دیگر بخش خصوصی شاهد ورشکست شدن شرکت‌ها و مؤسسات است، اما آقای جلیلی طوری صحبت می‌کند که انگار قرار است رئیس‌جمهور کشور دیگری شود نه ایران و از دنیا، فضا و گفتمان دیگری صحبت می‌کند.
وی با بیان اینکه نظر جلیلی نزدیکترین گفتمان به احمدی‌نژاد است، اظهار داشت: اگر عنوان سخنان جلیلی را بردارید همان نطق‌های احمدی‌نژاد در سال 84 است.
امیدوار رضایی: جلیلی گزینه احمدی‌نژاد است
معاون قوانین مجلس، با بیان اینکه احمدی‌نژاد با انتخابات پایان نمی‌پذیرد، گفت: جلیلی گزینه احمدی‌نژاد است.
امیدوار رضایی میرقائد همچنین اظهار کرد: سرنوشت فردی مانند احمدی‌نژاد بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری روشن است چون دولت در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری برای ورود جلیلی برنامه‌ریزی کرد. حمایت وزرای دولت احمدی‌نژاد از جلیلی در مصاحبه‌های مختلف نشان‌دهنده این موضوع است، از طرف دیگر کابینه احمدی‌نژاد با کاندیداهای کنونی ریاست‌جمهوری بیگانه نیستند و با هر کدام به صورتی رابطه‌ای دارند. به‌طور حتم با حضور هشت کاندایدای کنونی ریاست‌جمهوری تصور قبلی برخی کارشناسان مبنی‌بر به پایان رسیدن دوران سیاست احمدی نژاد منتفی است و مردان دولت احمدی نژاد قادر به حضور در دولت بعدی هم خواهند بود.
باهنر: تاييد صلاحيت سعيد جليلی سوال برانگيز بود
محمدرضا باهنر، نايب رييس مجلس، گفته است، تاييد صلاحيت سعيد جليلی در کنار رد صلاحيت محمد سعيدی کيا سوال برانگيز بود. در همين حال شورای نگهبان نيز از گروه هایی که نتیجه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را مورد حمایت قرار داده اند، تشکر کرده است.
محمدرضا باهنر دیروز در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسين محمدرضا باهنر، دبيرکل جامعه اسلامی مهندسين،‌ با اشاره به اين که با نامزدی سعيد جليلی «در آخر ساعات ثبت نام چند شبهه در کشور شکل گرفت» گفته است: پس از اينکه او ثبت نام کرد بعضی ها عبارتی به ذهنشان رسيد که شايد جليلی منتخب نظام و مسئولان است.
"تشکر" از شورای نگهبان

روزنامه کیهان چاپ تهران در ستون کیهان و خوانندگان نوشته است: شوراي نگهبان الحق والانصاف خدمت بزرگي به ملت ايران کرد. طي دوره‌هاي مختلف ديده‌ايم که با جوان‌گرايي به اهدافي رسيده‌ايم که عالم را شگفت‌زده کرده است. در واقع اراده ملت در اين تصميم شوراي عظيم نگهبان متبلور شد.
همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای از شورای نگهبان تشکر کردند. گفته می‌شود این نامه حدود ۲۰۰ امضا دارد و در آن آمده شورای نگهبان "دغدغه‌های بزرگ ملت را برای جلوگیری از تکرار حوادث ناشی از فتنه ۸۸ و حلقه انحرافی که در منطقه با آن مردم و نظام اسلامی هزینه‌های سنگینی را پرداخته بود، برطرف نمود."