>> امروز

10:10:27 - 92/2/31
Print This Page
تلاش ارگان نهادهای امنیتی- نظامی برای رد صلاحیت هاشمی

امروز: ارگان نهادهای نظامی- امنیتی در دو روز گذشته با تشدید میزان حملات خود به اکبر هاشمی رفسنجانی در تلاش است تا رد صلاحیت او برای شرکت در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری را عادی جلوه دهد.
خبرگزاری فارس به عنوان رسانه ای که اخبار دست اول نهادهای نظامی- امنیتی را منتشر می کند در روزهای بیست و نهم و سی ام اردیبهشت ماه 1392 حجم زیادی از گزارش ها و مصاحبه های خود را به موضوع حضور آقای هاشمی رفسنجانی در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داد.
خبرگزاری فارس روز بیست و دوم خرداد ماه 1388 نیز پیش از پایان رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری، خبر از پیروزی محمود احمدی نژاد و میزان آرای اخذ شده داده بود. بنابراین خبرگزاری فارس در انتخابات پیش رو نیز در تلاش است تا نقش رسانه ای خود را برای زمینه سازی تحقق اهداف نهادهای امنیتی- نظامی به خوبی ایفا کند؛ اما اینبار بر اساس نقشه راه نهادهای امنیتی- نظامی، زمان ایفای نقش این رسانه به قبل از انتخابات منتقل شده است.
این خبرگزاری که با ثبت نام آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بر شدت حملات خود به این شخصیت سیاسی افزوده بود در دو روز گذشته که با پایان زمان بررسی صلاحیت داوطلبان همراه بود، سعی کرد تا زمینه رد صلاحیت این شخصیت مؤثر در نظام جمهوری اسلامی را قانونی جلوه دهد.
خبرگزاری فارس ابتدا در روز بیست و نهم اردیبهشت ماه به نقل از محمد سعید ذاکری نوشت: "شورای محترم نگهبان بایستی به این پرسش به دور از مصلحت‌سنجی پاسخ گوید که فردی که براساس اسناد متقن و شواهد گوناگون - از جمله اظهارات اخیر وزیر محترم اطلاعات - به عنوان تکیه‌گاه اصلی و عامل مهم فتنه‌انگیزی در سال 88 مطرح شد، آیا التزام عملی به قانون اساسی و ولایت فقیه دارد؟"
محمد سعید ذاکری که دبیری بخش سیاسی هفته نامه نهم دی متعلق به حمید رسایی، نماینده تندروی مجلس و از نزدیکان جبهه پایداری را بر عهده داشت در ابتدای این یادداشت از اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان کاندیدای حداکثری جبهه ارتجاع نام برده و نوشته است: "آیا وجدان عمومی جامعه می‌پذیرد که «گردن کلفت» بودن افراد که البته منجر به ایجاد تبلیغات و شانتاژ رسانه‌ای علیه شورای نگهبان خواهد شد، عاملی برای اخذ تحمیلی تأیید صلاحیت برای ورود به عرصه کاندیداتوری تلقی شود؟"
ذاکری فردی است که در گذشته مطالب تند و اهانت آمیزی را نسبت به برخی مقام های حکومتی غیر همسو از جمله علی لاریجانی نوشته بود؛ موضوعی که منجر به بازداشت چند روزه او شد اما پس از آزادی با استقبال حميد رسايی (نماینده تندروی مجلس) و علی اصغر زارعی (نویسنده کیهان)، وحيد جليلی (برادر سعید جلیلی)، مواجه شد.
همچنین خبرگزاری فارس به نقل از نماینده مردم دشتستان در مجلس در تاریخ 29 اردیبهشت نوشت: "هاشمی رفسنجانی کهولت سن دارد و از شادابی لازم برای حضور در مسند تصمیم‌گیری برخوردار نیست."
این خبرگزاری در یادداشت دیگری به نقل از مهدی محمدی در تاریخ 29 اردیبهشت ماه با بیان اینکه هاشمی بیش از 4 سال است که جلوی چشم ملت ظاهر نشده است، نوشت: "مردم آخرین بار او را در نماز جمعه 88 دیده اند. این بار که هاشمی برای مناظره ها- که شکلش هم با 88 متفاوت شده- به تلویزیون بیاید، مردم با پیرمرد فرتوتی مواجه خواهند شد که حتی توان راه رفتن هم ندارد. بعید می دانم جامعه ایرانی عبور از سخت ترین و پیچیده ترین مقطع تاریخی خود را روی دوش چنین کسی بگذارد. آقای هاشمی تمام شده است."
با طرح این سخنان و حجم بالای خبر خبرگزاری فارس علیه آقای هاشمی رفسنجانی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در اظهار نظری گفت: "تا این دوره اشخاص ثبت نام کننده سن بالا یا ناتوانی خاصی نداشتند که بخواهیم به صورت رویه درباره آن اظهار نظر داشته باشیم، اما اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری و اجرایی را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد، طبیعی است که نمی تواند تایید شود. اینکه آیا شرایط جسمی در مباحث توانایی های رییس جمهوری مد نظر قرار خواهد گرفت یا خیر، موضوعی است که ممکن است آن را مد نظر قرار دهیم، اما هنوز بحثی درباره آن نشده است."
البته این مقام نظارتی اعلام نکرد که شورای نگهبان چگونه می خواهد میزان توان افراد را اندازه گیری کند یا چگونه می خواهد، مشخص کند که یک فرد چه مدت می تواند در محل کار خود حاضر باشد. البته این استدلال می تواند در آینده مشکلاتی را برای مسئولان عالی رتبه نظام نیز ایجاد کند.
بر این اساس خبرگزاری فارس سعی کرد گزینه های دیگر را نیز مورد توجه قرار دهد. این خبرگزاری به نقل از پرویز امینی در تاریخ 29 اردیبهشت ماه در یادداشتی در پاسخ به این سوال که چگونه با هاشمی می‌توان رقابت کرد؟ نوشت: "چالش رقبای هاشمی به لحاظ تکنیکی و فنی به این واقعیت بر می گردد که هاشمی در نقد و نفی وضعیت موجود با یک امر عینی و روشن و شفاف و بی نیاز از تحلیل و بازخوانی روبرو است اما رقبای او در نفی بازگشت به دوره سازندگی که بازتاب دهنده هاشمی اصلی است با این مشکل روبرویند که این دوره به بیش از 20 سال پیش برمی گردد که به طور طبیعی در ذهنیت اجتماعی مردم وزن کمتری از وضعیت امروز دارد. ضمن آنکه شدت مخالفت با وضع موجود در اذهان جامعه مثل همیشه، گذشته را به یک نوستالژی تبدیل می کند که تقریبا تنها نقاط مثبت آن در ذهن بازخوانی میشود. از این نظر فضای اجتماعیِ برابری بین هاشمی که در پی نقد و نفی وضع موجود است و رقبای او که در پی نقد و نفی بازگشت به گذشته هستند، نیست. رقبای هاشمی به لحاظ تکنیکی و فنی باید بتوانند گذشته دوره سازندگی را به صورتی در فضای اجتماعی احیا کنند که کاملا محسوس و ملموس برای مردم باشد تا بتوانند این پیام را به جامعه بدهند که نسخه و راه حل اصلاح وضع موجود بازگشت به گذشته و دوره سازندگی نیست."
با شدت گرفتن شایعه احتمال رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی که بصورت هماهنگ از سوی سایت های وابسته به جریان حاکم بر ایران ارسال می شد، خبرگزاری فارس به کمک این رسانه ها شتافت و با نقل بخشی از سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه "هرکس بگوید رای شورای نگهبان کذا است «مفسد» است" و قرار دادن این سخن به عنوان تیتر یک، به انتشار مجموعه گفتارهایی در خصوص لزوم تمکین به رأی شورای نگهبان مبادرت کرد که در همه به رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی اشاره داشت.
روزنامه کیهان نیز در یادداشتی به امضای مدیر مسئول این روزنامه در تاریخ 31 اردیبهشت از شورای نگهبان خواست تا "بر اساس وظيفه الهی، خطير و سنگينی که بر عهده دارد، آيت‌الله هاشمی رفسنجانی را از دام خطرناکی که دشمنان بيرونی و دنباله‌های داخلی آنها پيش پای ايشان پهن کرده‌اند، نجات دهد." البته حسین شریعتمداری پیش از این نوشته بود که مردم به هاشمی رفسنجانی رأی نخواهند داد.
با این حال با وجود انتشار شایعه رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و زودتر بسته شدن در ستاد ملی جوانان اصلاح طلب تهران که با حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در سطح شهر تهران همراه شده بود، مجید انصاری از همراهان آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "چگونه ممکن است صلاحیت شخصیتی که بحق شناسنامه انقلاب را دارد مورد تایید واقع نشود."
بنابراین باید منتظر ماند تا نتایج بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی نهادهای رسمی اعلام شود.