>> امروز

08:55:22 - 92/2/21
Print This Page
کاهش نیم میلیون بشکه ای تولید نفت ایران در اوپک

امروز: براساس تازه‌ترین گزارش دبیرخانه اوپک، تولید روزانه نفت خام ایران در ماه میلادی گذشته بیش از نیم میلیون بشکه کمتر از زمان مشابه سال قبل بوده است.

به گزارش رادیو فردا، در گزارش ماهانه اوپک که امروز (جمعه، دهم مه) منتشر شد، به نقل از داده‌های منابع ثانویه آمده است که ایران در ماه میلادی گذشته روزانه دو میلیون و ۶۹۵ هزار بشکه نفت خام تولید کرده است. این رقم در زمان مشابه سال قبل ۳ میلیون و ۱۹۶ هزار بشکه بود.

در عین حال، دبیرخانه اوپک به نقل از گزارش مستقیم شرکت ملی نفت ایران اضافه کرده است که میزان تولید روزانه نفت خام آن کشور در ماه مارس سه میلیون و ۷۰۵ هزار بشکه بود که یک میلیون و ۲۰ هزار بشکه بیش از داده‌های منابع ثانویه در زمان مشابه است.

در داده‌های مربوط به گزارش مستقیم کشورها، به میزان تولید روزانه نفت خام ایران در ماه آوریل اشاره‌ای نشده است.
این در حالی است که مرکز پژوهش‌های مجلس ایران هم در گزارشی که به تازگی منتشر کرد، از کاهش بیش از یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت خام ایران کلیک خبر داد.
در تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، میزان تولید روزانه نفت خام عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده نفت خام اوپک، در ماه آوریل امسال به نقل از منابع ثانویه ۹ میلیون و ۲۷۰ هزار بشکه اعلام شده است که تنها ۴۰ هزار بشکه با داده‌های مربوط به گزارش مستقیم خود آن کشور اختلاف دارد.

اختلاف این دو (گزارش رسمی دولت و منابع ثانویه) درباره تولید روزانه نفت خام عراق به عنوان دومین تولیدکننده نفت خام اوپک نیز تنها ۷۸ هزار بشکه است و درباره اکوادور که کوچکترین تولیدکننده نفت خام اوپک به شمار می‌رود، تنها ۹ هزار بشکه بوده است.

تا پیش از آوریل سال میلادی گذشته (نزدیک به یک سال پیش) اوپک آمار تولید روزانه نفت خام کشورهای عضو را تنها به نقل از منابع ثانویه منتشر می‌کرد، ولی از آن زمان تاکنون، جدول تولید روزانه نفت خام کشورهای عضو به نقل از گزارش‌های مستقیم خود کشورها نیز منتشر می‌شود.

تا پیش از آن، برخی اعضای اوپک مدعی بودند که در گزارش منابع ثانویه، بخشی از تولید نفت خام آنها در نظر گرفته نمی‌شود.

اختلاف یک میلیون بشکه‌ای در تولید روزانه نفت خام ایران در این دو دسته داده‌های گزارش اوپک در شرایطی است که گزارش منابع ثانویه نشان می‌دهد که ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی روزانه ۲ میلیون و ۹۷۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۱ میلادی روزانه ۳ میلیون و ۶۲۸ هزار بشکه نفت خام تولید کرده است.

در داده‌های مربوط به گزارش مستقیم شرکت ملی نفت ایران هم تولید روزانه آن کشور در سال ۲۰۱۲ میلادی ۳ میلیون و ۷۴۰ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۳ میلیون و ۵۷۶ هزار بشکه ثبت شده است که به گزارش منابع ثانویه در زمان مشابه نزدیک‌تر است، اما این دو دسته داده، از حدود یک سال پیش تاکنون، به تدریج اختلاف چشمگیری پیدا کرده‌اند.

گفته می‌شود که از تابستان سال گذشته و با آغاز تحریم خرید نفت خام ایران از سوی اتحادیه اروپا، در کنار محدودیت‌هایی که با تحریم‌های آمریکا علیه خریداران نفت خام ایران اعمال شد، از میزان فروش نفت آن کشور کاسته شده و چون ظرفیت ذخیره‌سازی نفت خام محدود است، ایران ناگزیر شده است از میزان تولید نفت خام خود کم کند.